Kategorie

Kino Wydarzenia

20. OFF CINEMA 2016: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW DOKUMENTALNYCH

To już 20. edycja festiwalu OFF CINEMA!

Dlaczego każdy z nas musi być tam chociaż raz? Otóż…

Na samym początku, podczas międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych prezentowane były filmy, których nie można było obejrzeć w kinach, te które trudniej zdobyć i zobaczyć. Filmy amatorskie i niezależne, etiudy filmowe, czy przedstawienia. Samo OFF CINEMA znane było pod dodatkową nazwą: film poza kinem.

Obecna forma wydarzenia jest dość podobna do tej pierwotnej, bo do dziś organizatorzy prezentują filmy, które są trudno dostępne, jednak w tym roku będziemy mogli obejrzeć również te, które ukazały się w kinie.

Jednym z takich filmów jest „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” reżyserii Pawła Łozińskiego, z którym również uczestnicy będą mogli się spotkać i porozmawiać. Wyjątkowym gościem będzie również Pani Wanda Wasilewska, a także Magdalena Grzebałkowska, która opowie między innymi o książce „Beksińscy. Portret podwójny”. Wspomni również o literaturze faktu we współczesnym pejzażu literackim. Ponadto, urozmaiceniem będzie także promocja książki Marka Hendrykowskiego pt. „Dwaj ludzie z szafą”.

Odrobina fotografii również znajdzie swoje miejsce w tegorocznych pokazach. W jaki sposób tego doświadczymy? Otóż zaprezentowany zostanie dokument fotograficzny, przygotowany przez laureata nagrody specjalnej. Bogdan Dziworski, autor krótkometrażowych filmów i wybitny fotograf. Łapie chwile z polskiej codzienności i ze swoich obserwacji poczynionych w świecie. Wszystko to zostanie zaprezentowane na wystawie oraz filmie. Będziemy mogli doświadczyć, jak oko fotografa i jednocześnie operatora przedstawia podobne historie w dwóch różnych mediach: na ekranie kinowym i w fotografii. Biorąc również pod uwagę, iż obecny rok, to rok Krzysztofa Kieślowskiego, będziemy mieli niebywałą okazję obejrzeć dokument z ostatniego publicznego spotkania dokumentalistki Marii Blimel z reżyserem na dwa tygodnie przed jego śmiercią. Spotkanie z Panem Krzysztofem odbyło się w Poznaniu w teatrze 8 dnia.

Mikołaj Jazdon, dyrektor festiwalu Off Cinema w jednym z wywiadów podkreśla, iż przede wszystkim chce postawić na film dokumentalny. Dodaje, że prawda o świecie, której poszukujemy ma przełożenie na program festiwalu. Nie zabraknie również pokazów konkursowych po zakończeniu gali.

Bilety na 20. edycję OFF CINEMA możecie nabyć na naszej stronie internetowej TUTAJ!

Bilety24

Dodaj komentarz

Kliknij tu aby opublikować komentarz

*