Kategorie

Kino Wydarzenia

20. OFF CINEMA 2016: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW DOKUMENTALNYCH

To już 20. edycja festiwalu OFF CINEMA!

Dlaczego każdy z nas musi być tam chociaż raz? Otóż…

Na samym początku, podczas międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych prezentowane były filmy, których nie można było obejrzeć w kinach, te które trudniej zdobyć i zobaczyć. Filmy amatorskie i niezależne, etiudy filmowe, czy przedstawienia. Samo OFF CINEMA znane było pod dodatkową nazwą: film poza kinem.

Obecna forma wydarzenia jest dość podobna do tej pierwotnej, bo do dziś organizatorzy prezentują filmy, które są trudno dostępne, jednak w tym roku będziemy mogli obejrzeć również te, które ukazały się w kinie.

Jednym z takich filmów jest „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” reżyserii Pawła Łozińskiego, z którym również uczestnicy będą mogli się spotkać i porozmawiać. Wyjątkowym gościem będzie również Pani Wanda Wasilewska, a także Magdalena Grzebałkowska, która opowie między innymi o książce „Beksińscy. Portret podwójny”. Wspomni również o literaturze faktu we współczesnym pejzażu literackim. Ponadto, urozmaiceniem będzie także promocja książki Marka Hendrykowskiego pt. „Dwaj ludzie z szafą”.

Odrobina fotografii również znajdzie swoje miejsce w tegorocznych pokazach. W jaki sposób tego doświadczymy? Otóż zaprezentowany zostanie dokument fotograficzny, przygotowany przez laureata nagrody specjalnej. Bogdan Dziworski, autor krótkometrażowych filmów i wybitny fotograf. Łapie chwile z polskiej codzienności i ze swoich obserwacji poczynionych w świecie. Wszystko to zostanie zaprezentowane na wystawie oraz filmie. Będziemy mogli doświadczyć, jak oko fotografa i jednocześnie operatora przedstawia podobne historie w dwóch różnych mediach: na ekranie kinowym i w fotografii. Biorąc również pod uwagę, iż obecny rok, to rok Krzysztofa Kieślowskiego, będziemy mieli niebywałą okazję obejrzeć dokument z ostatniego publicznego spotkania dokumentalistki Marii Blimel z reżyserem na dwa tygodnie przed jego śmiercią. Spotkanie z Panem Krzysztofem odbyło się w Poznaniu w teatrze 8 dnia.

Mikołaj Jazdon, dyrektor festiwalu Off Cinema w jednym z wywiadów podkreśla, iż przede wszystkim chce postawić na film dokumentalny. Dodaje, że prawda o świecie, której poszukujemy ma przełożenie na program festiwalu. Nie zabraknie również pokazów konkursowych po zakończeniu gali.

Bilety na 20. edycję OFF CINEMA możecie nabyć na naszej stronie internetowej TUTAJ!