Kategorie

Aktualności

32. Festiwal Mozartowski w Warszawie

14 maja – 2 lipca 2023 r.
Warszawa


Warszawska Opera Kameralna z dumą zaprasza na 32. edycję Festiwalu Mozartowskiego. Organizowany od 1991 roku przybliża twórczość jednego z najważniejszych kompozytorów w dziejach Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także edukuje młodzież i prezentuje wspaniałych polskich oraz zagranicznych artystów w najlepszym wydaniu.

Do udziału w Gali Otwarcia, która odbędzie się w Filharmonii Narodowej, zostali zaproszeni artyści o renomie światowej – wybitna koreańska sopranistka SumiJo, znana z najważniejszych scen takich jak Metropolitan Opera, Carnegie Hall, La Scala, Covent Garden i Opera Wiedeńska oraz tenor młodego pokolenia Caspar Singh występujący na co dzień w Bayerische Staatsoper. Wykonawcom będzie towarzyszyć Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej MACV pod dyrekcją Benjamina Bayla, która grając na historycznych instrumentach umożliwi publiczności wysłuchanie dzieł Mozarta tak, jak słyszał je kompozytor i jemu współcześni.
Nie zabraknie wybitnych dyrygentów współpracujących z kilkudziesięcioma ośrodkami muzycznymi całego świata Antoniego Wita, Mariusza Smolija oraz Anny Duczmal-Mróz, która poprowadzi w tym roku Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

Tragiczne okoliczności wojny w Ukrainie na nowo zdefiniowały ofertę programową wielu instytucji muzycznych. Naprzeciw tym wyzwaniom wyszła Warszawska Opera Kameralna, która zaprezentuje premierowo operę Uprowadzenie z Seraju w nowej reżyserii. Tego trudnego zadania podjął się uznany w świecie reżyser operowy Michał Znaniecki, który doskonale odczytuje intencje kompozytora
i wprowadza rozwiązania muzyczne charakterystyczne dla danej konwencji teatralnej, ilustrując koegzystencję tekstu literackiego z partyturą. W roli Konstancji usłyszymy wybitną solistkę Joannę Moskowicz, dobrze znaną warszawskiej publiczności również z roli Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie. Artystka wystąpi także podczas koncertu Christy i Geralda Schönfeldingerów, należących do światowej czołówki interpretatorów gry na glassharmonice i verrofonie, którzy ukażą słuchaczom magiczny świat krystalicznych dźwięków.
Wydarzeniom towarzyszyć będzie 4. edycja Festiwalu Mozart Junior, który zainauguruje koncert śpiewaków operowych młodego pokolenia – laureatów prestiżowych konkursów w towarzystwie Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus im. Jerzego Semkowa w Zamku Królewskim. Nie zabraknie młodzieńczej opery Mozarta Bastien i Bastienne, Orientalnej awanturki na podstawie Uprowadzenia z seraju oraz Czarodziejskiego fletu piccolo.

Podczas 32. Festiwalu Mozartowskiego usłyszymy również sztandarowe spektakle prezentowane na scenie Teatru WOK, jak Wesele Figara, Czarodziejski Flet, czy Don Giovanni. Każde z tych dzieł ma swoją tradycję ale również nowatorskie, współczesne rozwiązania, niosące ze sobą wciąż aktualne przesłanie.

Warszawska Opera Kameralna zaprasza również na popularny wśród słuchaczy cykl spotkań Cafè Mozart – to wspaniała okazja, aby posłuchać mozartowskich arii, duetów i pieśni w atmosferze nieco już zapomnianego kameralnego muzykowania przy akompaniamencie historycznego fortepianu
i filiżance pysznej kawy.

Oprócz oper, przygotowane są także wydarzenia edukacyjne oraz liczne koncerty, m.in. Koncert Finalistów Międzynarodowego Talent Show Wirtuozi V4+. W warszawskich świątyniach natomiast będzie można wysłuchać największych dzieł muzyki oratoryjnej. W ramach 4. edycji Festiwal Junior po raz pierwszy do życia powołana zostanie Młodzieżowa Orkiestra Mozartowska. Zdolna młodzież z mazowieckich średnich szkół muzycznych pod dyrekcją Kuby Wnuka zaprezentuje znane serenady i divertimenta Mozarta.

W tym roku Warszawska Opera Kameralna powraca do Wilanowa. Jako że spuścizna Mozarta obejmuje dzieła nie tylko wielkoobsadowe, w Oranżerii pałacowej usłyszymy również utwory kameralne.

32. odsłonę Festiwalu zakończy niezwykła Gala Mozart Night Tribute to Maria Callas, która uświetni przypadającą w tym roku 100. rocznicę urodzin słynnej śpiewaczki.

Święto muzyki zagości niemal w całej Warszawie i potrwa od 14 maja do 2 lipca.