Kategorie

Dla dzieci

„Chodź na słówko” … na dach

Z okazji zakończenia pierwszego sezonu artystycznego Sceny Wspólnej Centrum Sztuki Dziecka zaprasza na spektakl „Chodź na słówko” w specjalnej, letniej odsłonie. 29 lipca, o godzinie 19.00 widzowie zasiądą pod gołym niebem, na dachu obiektu, a akcję sztuki śledzić będą dzięki rozsuwanemu horyzontowi sceny. Po raz pierwszy wykorzystane zostanie to rozwiązanie konstrukcyjne nowoczesnego budynku, który przez ostatnie miesiące tętnił artystycznym życiem. Ze względu na podniosły charakter uroczystości, przedstawienie poprzedzone zostanie uwerturą na fortepian i instrumenty inne w wykonaniu kompozytora muzyki do spektaklu, Mariusza Matuszewskiego i aktorów . Scena Wspólna rozpoczęła swoją działalność jesienią 2013 roku i jej kalendarz bardzo szybko zapełniony został propozycjami głównie dla dzieci i młodzieży organizowanymi przez Centrum oraz Szkołę i Stowarzyszenie „Łejery

Wszystko się pięknie dzieje i toczy

Wśród piosenek śpiewanych przez Basię Raduszkiewicz podczas koncertu „Pstryk!Abecadło”, który zainaugurował działalność Centrum Sztuki Dziecka na Scenie Wspólnej znalazła się kompozycja Jarka Kordaczuka do słów Juliana Tuwima „Cuda i dziwy”. I odtąd, jak mówią słowa tegoż wiersza, „Wszystko się pięknie/ Dzieje i toczy” w upragnionym miejscu instytucji, która dotąd nie miała swojej przestrzeni teatralnej. Klip podsumowujący pierwsze kroki na nowym terenie został powstaje właśnie do wspomnianego utworu muzycznego. Wkrótce zostanie zaprezentowny.

W ciągu 9 miesięcy działalności na 145 wydarzeń zorganizowanych przez Centrum – jednego ze współgospodarzy, przybyło łącznie ponad 8 000 widzów. W sezonie 2013/2014 Centrum Sztuki Dziecka zrealizowało w Scenie Wspólnej dwie premiery teatralne: „Czy umiesz gwizdać, Johanno?” w reżyserii Laury Słabińskiej i „Feniks powraca do domu” w reżyserii Jerzego Moszkowicza. Łączna ilość zagranych własnych spektakli wraz z wcześniejszymi produkcjami „Chodź na słówko” i „Audiopyłkami” wyniosła 66. Na Scenę Wspólną Centrum zapraszało też inne teatry, w tym również zagraniczne, organizując kolejne 20 spektakli, dzięki czemu mogło zaproponować dzieciom bardzo zróżnicowaną ofertę kulturalną. W programie pojawiło się również wiele propozycji muzycznych, nie tylko koncertów (zagrano ich 4), ale również eksperymentalne instalacje dźwiękowe (2) i nowatorskie performance muzyczne dla przedszkolaków (6). Na Scenie znalazły swe miejsce wydarzenia specjalne 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! – pokazy filmów dla najnajmłodszych (7) oraz seans z muzyka na żywo (1). W przestrzeniach foyer i sali prób wielokrotnie przeprowadzane były warsztaty twórcze w ramach projektów Centrum takich jak: Miejska Straż Wyobraźni, Zimowe Pogotowie Sztuki i Kieszeń Vincenta. Eksponowane były także prace uczestników zajęć Zimowych Wakacji z Leonardem.

Chodź na słówko

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów od 8 lat, lecz jego humor i przesłanie trafia doskonale również do dorosłych widzów. Zjawiskowe kreacje stworzyli aktorzy Teatru Nowego: Anna Mierzwa, Radosław Elis i Michał Kocurek. Bohaterami spektaklu są słowa, które zostały błędnie wypowiedziane i nie wiedzą kim tak naprawdę są. Wspólnie zastanawiają się jaka ma być ich właściwa osobowość. Kula pragnie za wszelką cenę stać się kurą, a Toperz może powinien zostać nietoperzem? Prowadzą bardzo zabawne rozmowy, a ich pomysły, kto mógłby pomóc w rozwikłaniu tych rozterek, przywołują na scenę kolejne ciekawe postaci. Seria niespodziewanych, ale i komicznych spotkań wiedzie ku zaskakującemu rozwiązaniu.

tekst: Malina Prześluga
reżyseria: Jerzy Moszkowicz
scenografia: Jacek Zagajewski
muzyka: Mariusz Matuszewski
obsada: Anna Mierzwa, Radosław Elis, Michał Kocurek

„Chodź na słówko” otrzymało ATEST ASSITEJu – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za 2012 rok. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, za wysoki poziom artystyczny przedstawień dla dzieci i młodzieży. Prezentowane było na specjalnej edycji Festiwalu „Korczak”, towarzyszącej Światowemu Kongresowi ASSITEJ, który odbył się w maju 2014 w Warszawie. Jako jedyna propozycja dla dzieci, przedstawienie znalazło się w finale 19. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a sam tekst zdobył nagrodę. Ponadto Malina Prześluga została nagrodzona za sztukę na poznańskich Kon-tekstach 2013. Dramat typowany był również przez krytyków w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012/2013” w piśmie Teatr.

Data: 29 lipca
Godzina: o godzinie 19.00
Czas trwania: 50 min
Miejsce: SCENA WSPÓLNA, ul. R. Brandstaettera 1 / ul. Za Cytadelą, Poznań
Wiek uczestnika: od 8 lat
Wstęp: 15 zł. Bilety dostępne on-line przez Bilety 24 oraz w Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44. Karta Rodziny Dużej – rabat 50 %.
Kontakt: Lucyna Perz, tel. 61 646 44 73, 666 391 233