Kategorie

Aktualności

DINA YOFFE – recital fortepianowy


21.05.2023
godzina 18:00
Filharmonia Narodowa w Warszawie

Recital fortepianowy Diny Yoffe 21 maja 2023 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich melomanów, a zwłaszcza dla miłośników muzyki Beethovena, Chopina i – ukraińskiego kompozytora – Wałentyna Sylwestrowa w mistrzowskim wykonaniu.

Dina Yoffe (Łotwa) należy do najwybitniejszych pianistek na świecie. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, m.in. II nagrody na IX Konkursie Chopinowskim w Warszawie (1975). Podczas koncertów w Tokio, Osace i Jokohamie, transmitowanych i nagrywanych przez japońską telewizję NHK, wykonała komplet dzieł fortepianowych Chopina. Artystka występuje z recitalami solowymi w słynnych salach koncertowych, jak np. tokijska Suntory Hall, mediolańska sala stowarzyszenia Serate Musicali im. G. Verdiego, wiedeńskie Musikverein i Konzerthaus, paryska Salle Pleyel, londyńska Barbican Centre i wielu innych. Jest też częstym gościem międzynarodowych festiwali muzycznych w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych. Ważnymi punktami w jej karierze są koncerty z wybitnymi orkiestrami prowadzonymi przez światowej sławy dyrygentów, takich jak: Zubin Mehta, Neville Marriner, James DePreist, Gidon Kremer, Yuri Bashmet. Dokonała wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych.
Dina Yoffe jest profesorem fortepianu w hamburskiej Musikhochschule. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie. Zasiada w jury licznych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Cleveland (USA), Hamamatsu (Japonia), Konkursie Chopinowskim w Warszawie, konkursach im. M. Canals w Barcelonie oraz im. F. Liszta w Weimarze.
Dina Yoffe jest honorową członkinią Japońskiego Stowarzyszenia Pedagogów Fortepianu, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, dyrektorem artystycznym Festiwalu i Kursów Mistrzowskich „Lato Muzyczne” w hiszpańskiej Maladze.

W programie:
Ludwig van Beethoven, Sonata cis-moll op. 27 nr 2 („Księżycowa”)
Ludwig van Beethoven, Wariacje i Fuga Es-dur op. 35 („Eroica”)
Wałentyn Sylwestrow, „Posłaniec” (1996)
Fryderyk Chopin, Sonata h-moll op. 58

Organizator: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina.
Partner: Bilety 24, Sheraton Grand Warsaw.
Patronat medialny: Polskie Radio, Radio RDC, Radio Chopin