Kategorie

Aktualności Teatr

Gwiazdorski Festiwal Komedii Talia w tarnowskim teatrze

XXIII Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA 2019 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie to prawdziwa uczta dla teatromanów i nie tylko! Osiem spektakli, których reżyserami są zawodowi aktorzy, powalczy o statuetkę TALII oraz o miano najlepszego spektaklu, gdzie oprócz profesjonalnego jury, swojego faworyta wybiorą także widzowie.

Festiwal rozpocznie się 21 września 2019 roku najnowszym spektaklem Solskiego „Księżniczka na opak wywrócona” Pedra Calderóna de la Barki, w reżyserii Marcina Hycnara, pełną komicznych scen, wyrazistych bohaterów  i zaskakujących perypetii. Następnie w konkursowe szranki staną kolejno spektakle „Śmiech wzbroniony” Miro Gavran’a z Teatru Nowego w Zabrzu o pogmatwanych relacjach żona-mąż-kochanka; „Pozytywni” Cezarego Harasimowicza z Fundacji Garnizonu Sztuki – zwariowana opowieść o tolerancji, akceptacji i poszukiwaniu szczęścia; klasyczna farsa z gwiazdorską obsadą czyli „Pomoc domowa” Marc’a Camoletti z Och-Teatru w Warszawie oraz wypełniona gamą zabawnych pomyłek „Czarna komedia” Peter’a Shaffer z Agencji Produkcyjnej Palma.

Na tarnowskiej scenie zaprezentuje się także spektakl „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki z Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki z Białegostoku z typowym dla autora czeskim humorem; małżeńska komedia omyłek „Akt równoległy” Derek’a Benfielda z Teatru Ludowego w Krakowie oraz zaskakująca „Cudowna terapia” Daniela Glattauer z Domu Kultury w Rawiczu/Fundacja Scene PRO ARTE. Podczas tegorocznego festiwalu wśród aktorów znajdą się m.in. Olga Bołądź, Grażyna Wolszczak, Janusz Chabior, Łukasz Simlat, Krystyna Janda, Barbara Wypych, Marieta Żukowska, Mateusz Damięcki, Jan Wieczorkowski, Dominika Ostałowska, Marcin Kwaśny i wielu innych. Finał festiwalu uświetni „Kogut w rosole” Samuela Jokic’a Teatru STU z Krakowa, który odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce. Na scenie w roli grupki bezrobotnych mężczyzn, którzy postanawiają założyć grupę striptizerską wystąpią: Tomasz Schimscheiner, Rafał Dziwisz, Kajetan Wolniewicz, Andrzej Deskur, Rafał Szumera, Dariusz Starczewski oraz Feliks Szajnert. Czy przełamią własne słabości i osiągną zamierzony sukces? Serdecznie zapraszamy!