Kategorie

Koncert

KONCERT NADZWYCZAJNY GWIAZDY ŚWIATOWYCH SCEN OPEROWYCH

Mówi się, że ma głos gładki jak gorąca czekolada. Pisze się, że bywa on jak stare wino lub aksamit. Każde z tych porównań miało jak najlepiej oddać charakter głosu Ewy Podleś, podkreślić jego niezwykłość.
Bo dzięki tej charakterystycznej, dramatycznej barwie głosu o ogromnej skali i biegłości, światowej sławy polska śpiewaczka uznawana jest za najbardziej oryginalny kontralt pokolenia.
Posiadane możliwości głosowe pozwalają artystce na wykonywanie repertuaru od baroku do współczesności, na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata – od Metropolitan Opera i Carnegie Hall w Nowym Jorku, przez Covent Garden i Wigmore Hall w Londynie, Théâtre des Champs Elysées w Paryżu i Deutsche Oper w Berlinie po mediolańską La Scalę.
Nic więc dziwnego, że grupa prestiżowych międzynarodowych krytyków muzycznych Classic FM Magazine zaliczyła Ewę Podleś do 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku, a portal Opera Arts do ekskluzywnego grona 100 operowych legend minionego półwiecza.
Ewa Podleś – kontralt
Łukasz Borowicz – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Krzysztof Zanussi – prowadzenie koncertu
13 czerwca 2014 (Piątek)
godz. 19, Aula Uniwersytecka
ZAKOŃCZENIE SEZONU
WCZORAJ I DZIŚ…
Bartłomiej Nizioł – skrzypce
Marek Pijarowski – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Ryszard Daniel Golianek – wprowadzenie słowne do koncertu
Poznańscy melomani kojarzą go przede wszystkim z Konkursem Wieniawskiego.
Najpierw jako zwycięzcę – ex equo z Piotrem Pławnerem – X Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, a później (w 2006 i 2011 roku) jako jurora kolejnych edycji tego najstarszego konkursu skrzypcowego świata.
Po zwycięstwie w Poznaniu Bartłomiej Nizioł zdobył kolejne laury na międzynarodowych konkursach (m.in. w Brukseli i Paryżu), co otworzyło mu drogę do artystycznej kariery.
Dziś gra ze znakomitymi orkiestrami, występuje – jako solista i kameralista – w słynnych salach koncertowych świata, a także jest koncertmistrzem orkiestry Opery w Zurychu (gdzie mieszka od prawie 20 lat) oraz profesorem w Hochschule der Künste w Bernie.