Kategorie

Koncert

American Musical Kaleidoscope & Swinging Chopin

 

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się koncert muzyki amerykańskiej, w którym na estradzie pojawią się dwie połączone w orkiestry, prowadzone przez znanego w Poznaniu, amerykańskiego dyrygenta Cheunga Chau. Amerykańska orkiestra młodzieżowa działa przy Utah Valley University, a Poznań jest pierwszym przystankiem ich tournée  do Pragi i Wiednia. Młodzi muzycy wystąpią razem z poznańską Sinfoniettą Polonią.

 

 

W programie usłyszymy  kalejdoskop wpływów różnych kultur, które w tyglu rodzącej się  kultury Stanów Zjednoczonych pozwoliły stworzyć styl, określany dziś jako muzyka amerykańska. Zarówno Bernstein, jak i Geshwin są jednymi z najwybitniejszych przedstawicieli tego stylu. I właśnie sam Gershwin swoją „Błękitną rapsodię” nazwał „Muzycznym kalejdoskopem Ameryki”. Wykona ją z towarzyszeniem orkiestry  amerykańska solistka Laura Penrose. Znakomitym aranżerem, dzięki któremu „Błękitna rapsodia” stała się hitem wykonywanym przez renomowane orkiestry na całym świecie był Ferde Grofé nazywany przez  New York Times „the Prime Minister of Jazz”. Grofé skomponował tez wiele własnych utworów, opatrywanych często nazwami cudów przyrody Ameryki. Pierwszą z tej serii jest „Mississippi Suite”, napisana w okresie współpracy z Królem Jazzu – Paulem Whitemanem. Zabrzmi ona po raz pierwszy w Poznaniu.

 

 

Gwiazda wieczoru – Filip Wojciechowski – wybitny wirtuoz fortepianu i jeden z najbardziej utalentowanych jazzmanów, świetnie znający i interpretujący muzykę Chopina, stawia słuchaczom pytanie: Czy gdyby los rzucił Chopina do Ameryki, jego utwory mogłyby brzmieć tak, jak proponuje Filip i jego znakomici partnerzy – kontrabasista Adam Cegielski i perkusista Cezary Konrad?

 

 

Nie zabraknie również miniatur mistrza muzycznego żartu, Leroya Andersona. To w jego głowie narodziły się iście amerykańskie pomysły muzyczne, aby do powstania muzyki zaprząc maszynę do pisania, lalkę, budzik, czy tańczącego kota.

 

 

Fanów amerykańskiego kina ucieszą zapewne tematy ze słynnych filmów – Superman i z telewizyjnej serii Star Trek.

 

 

20.06.2014, godz. 19.00 – sala koncertowa POSM II st., ul. Solna 12

 

 

bilety: www.bilety24.pl , Centrum Informacji Miejskiej, Ratajczaka 44 (Arkadia)

 

 

rezerwacja i informacja  – tel. 609 969 666

 

 

ceny: 40/35, 30/25, 20/15

 

Zapraszamy!