Kategorie

Aktualności

Malta Festival Poznań 2018

Malta Festival Poznań 2018

Ogłaszamy program Malta Festival 2018 i rozpoczynamy sprzedaż karnetów!

W tym roku Malta Festival Poznań 2018 zaskoczy nas swoją oprawą, bowiem podporządkowana jest… dynamice skoku. Zgodnie z tematem przewodnim tegorocznej edycji – Idiomem „Skok w wiarę” zastanawiamy się nad możliwymi wariantami tej postawy – ryzykownym skokiem zarówno w zachwyt, piękno, jak i fanatyzm. Podczas festiwalu pytamy o to, jak różne przekonania i aksjologie mogą wchodzić ze sobą w dyskusję, gdzie przebiegają linie podziału, a gdzie porozumienia.

Festiwal rozpocznie się oczyszczającym wspólnotowym działaniem – budowaniem, a następnie niszczeniem kartonowej repliki wieży sztucznie dobudowanej do Zamku Przemysła w Poznaniu w latach 2011-2013. Niewinny, ale wywrotowy gest Oliviera Grossetête’a i rzeszy ochotników będzie zapowiedzią festiwalowych projektów, które podkreślają wartość wspólnotowego działania.

„Na każdym poziomie sztuka musi redefiniować siebie i swoją funkcję. Więc skok w wiarę, skok w nieznane, jest tak naprawdę prawdziwą definicją sztuki. Jeśli tworzysz sztukę, musisz udać się w nieznane” – mówi Jan Lauwers. W ramach Idiomu na festiwalu zostaną pokazane spektakle założycieli Needcompany, jak i młodszych pokoleń artystów związanych z belgijską grupą.

Stefan Hertmans będzie gościem Festiwalu i spotka się w Poznaniu z czytelnikami w ramach Forum, czyli cyklu rozmów, w których rozważamy temat Idiomu. Ponadto wydarzeniem specjalnym tegorocznej Malty będzie premiera spektaklu inspirowanego powieścią György Spiró Mesjasze. Spektakl Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?) w reżyserii Anety Groszyńskiej to teatralna koprodukcja Malta Festival Poznań i Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Sam György Spiró pojawi się na festiwalu w rozmowie z Adamem Michnikiem w ramach Forum. Gośćmi Forum będą również m.in. Anna Czerwińska, Katarzyna Surmiak-Domańska, Ludwik Dorn, Andrzej Leder, Zbigniew Mikołejko, Marek Abramowicz, Stanisław Mrówczyński i Andrzej Zybertowicz.

Bilety na festiwal znajdziecie tutaj: BILETY24.PL