28. Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA
24-27.10.2024
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Przed nami 28. edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA. Na 40 pełnometrażowych dokumentów w 4 dni, w 9 sekcjach tematycznych zaprasza CK ZAMEK i Kino Pałacowe. To spotkanie z autorskim kinem oraz jego twórczyniami i twórcami ukazującymi różnorodne oblicza współczesnego świata. Obrazy przeniosą publiczność w różne zakątki globu, podejmując tematy społeczne, polityczne, ekologiczne oraz artystyczne.
OFF CINEMA to festiwal, który nie boi się trudnych tematów i rozmów o nich podczas spotkań z widownią. Festiwalowe seanse często mogą wywołać dyskomfort, a nawet jeszcze silniejsze emocje, by uruchomić głębszą refleksję na temat otaczającej nas rzeczywistości. Dokumentalistki i dokumentaliści nie pozwalają odwrócić oczu od różnych zjawisk, problemów, historii. Sekcje tematyczne mają ułatwić poruszanie się w bogatym i różnorodnym programie projekcji i spotkań, nie tylko z kinem.
Górskie otwarcie OFF Cinema
Festiwal otworzy seans najnowszego filmu Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa, który jednocześnie będzie częścią projektu „Kino bez barier”, umożliwiającego pełny dostęp do kina dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu, Elizą Kubarską oraz prezeską Fundacji Wandalistki, Darią Sieracką. W ramach sekcji górskiej pokazane zostaną jeszcze trzy filmy o alpinizmie: produkcje francuskie The White Mountain i Sophie Lavaud. Ostatni szczyt oraz polski dokument Silniejszy, a także odbędzie się spotkanie z jego reżyserem, Marcinem Jamkowskim.
Sekcje tematyczne
Ważna sekcja to „Bardzo Bliski Wschód”, która koncentruje się na konfliktach militarnych na Wschodzie, dotykających Ukrainę, jak i Palestynę. Pokazane zostaną filmy takie jak Ambulans Mohameda Jabaly’ego, który przedstawia przerażającą relację z wojny w Strefie Gazy, oraz Nie chcemy innej ziemi, dokumentujący wieloletnią batalię palestyńskich mieszkańców o prawo do swojej ziemi. W „Eco Doc” prezentowane będą dokumenty poświęcone ochronie przyrody oraz relacji człowieka z naturą. Filmy takie jak LAS Lidii Dudy oraz Przynoszę Ci dzikość Dyby Lach pokazują, jak bardzo współczesny człowiek jest związany z naturalnym środowiskiem oraz jak istotne jest jego zachowanie dla przyszłych pokoleń. Sekcja „Dźwięki dokumentu” poświęcona jest filmom muzycznym, w tym Love, Peace, Noise – dokumencie o słupskim zespole Eva Braun, oraz Rave – filmie opowiadającym o kulturze rave i techno w Polsce lat 90., który będzie wyświetlany w kultowym klubie Ekwador w Manieczkach.
Sekcje gatunkowe
Warto zwrócić uwagę na sekcję „Filmy o filmach”, w której wybrzmią dokumenty przybliżające sylwetki wielkich twórczyń i twórców, a także osób artystycznych. W programie między innymi filmy o Michelu Gondrym, Dario Argento oraz Andym Warholu. W „Granicach dokumentu” zbadane zostaną możliwości gatunkowe kina dokumentalnego, które nie zawsze musi przybierać formę reportażu. Na uwagę zasługują filmy animowane, takie jak Pelican Blue oraz eksperymentalne podejście do formatu dokumentu w produkcjach międzynarodowych.
Filmy, które wymykają się festiwalowym klasyfikacjom znalazły się w sekcji „Pokazy specjalne”. W jej ramach odbędzie się polska premiera filmu Królowa Leokadia Agi Błaszczak, który przedstawia życie i twórczość wybitnej artystki teatru lalek, Leokadii Serafinowicz. Pokazany zostanie zdobywca Złotego Niedźwiedzia, dokument Dahomej, który przedstawia temat zrabowanych dzieł sztuki w kontekście postkolonializmu.
Spotkania wokół tematów
Podczas festiwalu odbędzie się również wiele spotkań z reżyserkami i reżyserami, współtwórczyniami i współtwórcami, a czasami także osobami zajmującymi się przedstawionym problemem, co stworzy szerszą płaszczyznę do wymiany zdań. Pojawi się możliwość rozmowy z twórczyniami takich filmów Gdy powieje Harmattan Edyty Wróblewskiej, czy Nie jesteś sama Karoliny Domagalskiej, który porusza ważny społeczny temat dostępu do aborcji w Polsce. W Poznaniu pojawi się również Agnieszka Zwiefka, reżyserka filmu o Kurdyjce uciekającej przed atakami ISIS, Drzewa milczą.
Kino dla najmłodszych
OFF CINEMA ma swoją najmłodszą publiczność. W ramach porannych pokazów dla dzieci zaprezentowane zostaną filmy: Brudna robota o trudach życia młodego chłopca w Norwegii i Kina i Yuk o losach dwóch lisów polarnych mieszkających na Arktyce.
OFF CINEMA zmienia perspektywy
Festiwal OFF CINEMA to nie tylko przegląd filmów, ale także przestrzeń do głębszych przemyśleń nad współczesnym światem, ale i rolą przeszłości. Przywołując różnorodne tematy, od konfliktów zbrojnych, przez ekologię, aż po sztukę i muzykę, festiwal zachęca widzki i widzów do spojrzenia w inny sposób na problemy, które wymagają większej uwagi i namysłu. Do zobaczenia na seansach!
Sprzedaż biletów i karnetów: od 1.10.2024
Organizatorzy:
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
Kino Pałacowe
Finansowanie:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Miasto Poznań