Kategorie

Aktualności

Ogłaszamy pełen program 11. Enter Enea Festival

W letniej odsłonie 11. Enter Enea Festival obejrzymy 9 koncertów muzyków z całego świata. Festiwal odbędzie się weekendowo, między 13 a 15 sierpnia, w wyjątkowej scenerii Jeziora Strzeszyńskiego.

W pierwszy dzień festiwalu zapraszamy na występ wybitnego wirtuoza skrzypiec, Mariusza Patyry i białoruskich muzyków: pianisty, Kiryła Keduka oraz wiolonczelisty, Mikhaila Radunskiego. Usłyszymy elementy andaluzyjsko-arabskich brzmień w muzyce izraelskiego pianisty Omri Mor, występującym ze swoim trio, a także brzmień folkowych, które zapewni Kapela ze Wsi Warszawa. Nie zabraknie gościnnych występów Leszka Możdżera na koncertach zaproszonych gości: ikony petersburskiego jazzu, Andrei Kondakov Trio, wirtuoza gitary, Adama Palmy, któremu na perkusji będzie towarzyszył Tomas Celis Sanchez oraz Marcin Pater Trio, formacji łączącej dźwięki wibrafonu, kontrabasu i perkusji.

Wyjątkowym koncertem na Enter Enea Festival będzie projekt Michała Urbaniaka „UrbSymphony”, zaprezentowany w towarzystwie orkiestry Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu prowadzonej przez Katarzynę Tomalę-Jedynak oraz z udziałem Marcina Pospieszalskiego na basie, Franka Parkera na perkusji, Michaela “Patches” Stewarta na trąbce, Michała Wróblewskiego na klawiszach i Leszka Możdżera. Do programu międzynarodowego dołączy żywa legenda muzyki – amerykańska perkusistka, Marilyn Mazur, z polskich twórców zagra Marta Wajdzik Quartet, młoda siła europejskiej sceny. W piątek o g. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy Edyty Hul pt. „Currara” w ABC Gallery. Wystawę będzie można oglądać do 24 września.

Bilety jednodniowe i trzydniowe karnety do nabycia na platformach eventim, bilety24 i ebilet.

Enter Enea Festival – o festiwalu

Enter Enea Festival to trzy dni muzycznego spotkania w plenerze, w towarzystwie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego Festiwalu. Festiwal promuje indywidualne poszukiwania w muzyce i prezentuje panoramę muzycznej energii oscylującej wokół jazzowej stylistyki i sprawdzającej się w plenerowej formie. Każdy z koncertów festiwalu dowodzi, że jazz to świeżość, dynamika i pole do nowych poszukiwań, przestrzeń muzyczna, która wymaga ciągłej akcji i odkrywania nowej drogi.

Leszek Możdżer zaprasza na scenę artystów, z którymi albo spotykał się już na światowych scenach, albo tych, których sam wymarzy sobie usłyszeć na żywo. Za każdym razem są to wyjątkowe osobowości sceniczne, o niepowtarzalnym języku muzycznym. Niektórzy z nich zyskali już uznanie światowej publiczności i krytyki, inni stawiają swoje pierwsze poważne kroki na scenie. Dyrektor Festiwalu również dzieli się z publicznością swoimi często premierowymi muzycznymi projektami, występując obok zaproszonych artystów.

Enter odbywa się latem, w pięknym plenerze Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej ilości widzów i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń.

Organizatorem Enter Enea Festival jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasta Poznań oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Enea.

PROGRAM

13.08 / PIĄTEK

18:00
Edyta Hul „Currara”

19:30
Mariusz Patyra / Mikhail Radunski / Kirył Keduk
Marta Wajdzik Quartet

„UrbSymphony” Michał Urbaniak / Leszek Możdżer / Marcin Pospieszalski / Michael Patches Stewart / Frank Parker / orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak

14.08 / SOBOTA

19:30
Adam Palma & Tomas Celis Sanchez feat. Leszek Możdżer

Andrei Kondakov Trio feat. Leszek Możdżer

Omri Mor Trio

15.08 / NIEDZIELA

19:30
Marcin Pater Trio feat. Leszek Możdżer

Kapela ze Wsi Warszawa feat. Leszek Możdżer

Marilyn Mazur

Bilety i opisy artystów dostępne są na stronie bilety24.pl