Ubu Rex Opera Bałtycka fot. Sebastian Ćwikła

Kategorie

Opera / Musical

Opera Bałtycka na Festiwalu Musikfestspiele Saar 2015

Opera Bałtycka zaprezentowała na jednym z największych niemieckich festiwali muzycznych Musikfestspiele Saar 2015 operę Krzysztofa  Pendereckiego „Ubu Rex” w inscenizacji i reżyserii Janusza Wiśniewskiego.

„Ubu Rex” można było zobaczyć w Kaiserslautern (Pfalztheater w Kaiserslautern, 27 czerwca) oraz Saarbrücken (Saarlandisches Staatstheater, 29 czerwca). Festiwal Musikfestpiele Saar 2015 został w całości zadedykowany polskiej muzyce i jej twórcom.  Podczas Festiwalu, prezentującego, najważniejsze dokonania współczesnej muzyki polskiej, obok wykonań koncertowych szczególne miejsce zajęło wykonanie sceniczne dzieła Krzysztofa Pendereckiego, który gdańską produkcję uznał za najciekawszą dotychczas realizację tego tytułu.  „UBU REX” Opery Bałtyckiej to spektakl operowy reprezentujący dorobek polskiej muzyki współczesnej, który został wyprodukowany w Polsce.

Musikfestspiele Saar odbywa się w cyklu biennale już od 25 lat. Wyjątkowa lokalizacja Festiwalu w kraju związkowym Saary sprawia, że odwiedzili go zarówno widzowie z Niemiec jak i krajów bezpośrednio sąsiadujących. Międzynarodowa publiczność miała okazję uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych prezentowanych w różnych miastach i miejscach już od początku roku.

Spektakl „Ubu Rex” w inscenizacji Janusza Wiśniewskiego zdobył wiele nagród, wśród których są Nagroda Teatralna Prezydenta Miasta Gdańska oraz Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury dla najlepszego reżysera – Janusz Wiśniewski, najlepszej śpiewaczki – Karolina Sikora oraz za najlepszy debiut śpiewaka dla Huberta Walawskiego.