Kategorie

Aktualności Koncert Wydarzenia

Shawn James w Blue Note Jazz Klub w Poznaniu

Shawn James urodził się w Chicago w roku 1986. To że edukację muzyczną rozpoczynał śpiewając w chórze przy lokalnym kościele można określić mianem truizmu – albowiem większość amerykańskich muzyków w ten sposób rozpoczyna swą muzyczną przygodę. Warto również podkreślić iż oprócz śpiewu w chórze brał lekcje emisji głosu. To wyraźnie słychać W jego nagraniach. Dołóżmy do tego iż w rodzinnym domu słuchał nagrań klasyków bluesa takich jak Robert Johnson, Howlin’ Wolf, Ottis Reading. W tym zestawie muzycznej edukacji nie może zabraknąć takich mistrzów muzyki folkowej jak Woody Guthrie, Dave Von Ronk czy sam Bob Dylan. W przypadku Shawna Jamesa jest jeszcze jeden element muzycznych zainteresowań. Nim został zawodowym muzykiem przez kilka lat pracował w studio jako inżynier dźwięku.

Po przeprowadzce z Nashville do Fayetteville w stanie Arkansas zakłada swój pierwszy zespół: Shawn James With The Shapeshifters. Swoją karierę prowadzi dwutorowo. Nagrywa płyty przemiennie. Raz ze swym zespołem a oraz płyty solowe. Swoją pierwszą solową płytę nagrał i wydał w 2012. Nosiła tytuł „Shadows”. Pierwszą płytę z zespołem Shapeshifters pt. „The Wolf” nagrał i wydał rok później czyli w 2013. Do dnia dzisiejszego dorobek nagraniowy Shawna Jamesa to pięć albumów solowych i pięć z zespołem THE SHAPESHIFTES. Artysta ma na swoim koncie spory sukces komercyjny. Jest nim pojawienie się jego kompozycji „Through the Valley” w trailerze do gry na Playstation 4 – „The last of Us Part2″ – (ponad 3 miliony odtworzeni w przeciągu 3 dni po jego udostępnieniu). Jego przyjazd do Europy związany jest z wydaniem dwa miesiące temu swojego nowego albumu.

Krążek „The Dark The Light” – wydała wytwórnia Labor Records – 2019. Zawarta na nim muzyka winna zaciekawić miłośników rocka, bluesa oraz blues –rocka. Nie zabrało na nim utworów nawiązujących do tradycyjnego amerykańskiego folku. Ponieważ jest to pierwsza wizyta Artysty w Poznaniu to koncert będzie miał charakter przeglądowy.

Jak nazwać gatunek muzyczny, który wykonuje Shawn James. Z pewnością blues. Dodałbym do tego szczyptę folku. Jak do tego dodać mocną sekcję rytmiczna to pojawi się blues-rock. Na najnowszej płycie artysty mamy spore przemieszanie gatunków, ale to co najważniejsze: Panowie umieją grać i śpiewać, a gdy ktoś lubi głos Jeffa Buckleya to z pewnością nie może nie być na koncercie Shawna Jamesa i jego amerykańsko kanadyjskiego zespołu.

Zespół tworzą:
Shawn JAMES – śpiew/ gitary
Elijah BROWNING – perkusja
London GABERT – gitary
Logan GABERT – piew / bass/instrumenty klawiszowe

autor: Krzysztof Ranus