Kategorie

Aktualności Teatr Wydarzenia

Nowy Jork. Prohibicja

„Nowy Jork. Prohibicja” to muzyczna opowieść o narodzinach nowoczesnego świata, historia wielkiej amerykańskiej metropolii z lat 20. ubiegłego stulecia, którą rządziły jazz, mafia i prohibicja.

To właśnie prohibicja dramatycznie podzieliła tamtejsze społeczeństwo i sprawiła, że amerykański sen – American Dream – zamienił się w nocny koszmar.

„Nowy Jork. Prohibicja” przygotował ten sam zespół realizatorów (produkcja Katarzyna Zielińska, scenariusz i reżyseria Łukasz Czuj, kierownictwo muzyczne Marcin Partyka, teksty songów Michał Chludziński, choreografia Paulina Andrzejewska), który przygotował bardzo dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność spektakle muzyczne „Berlin, czwarta rano” oraz „Sofia de Magico”.

W scenariuszu wykorzystane są zarówno autentyczne przeboje tamtych lat, jak i napisane specjalnie piosenki, nawiązujące do stylu epoki.

Nie jest to jednak wyłącznie podróż retro, lecz współczesne spojrzenie na tamte czasy i zabawa konwencją. W 20 songach poznajemy najważniejsze momenty historii Nowego Jorku w czasach prohibicji, odkrywamy świat nielegalnego biznesu, który napędzany przez mafię i gangsterów, rozwinął się w błyskawicznym tempie i zanurzamy się do wnętrza miasta grzechu. Ta opowieść staje się przewrotnym, popkulturowym moralitetem, w którym pytamy o szanse ocalenia przed zagładą. Czy miasto i jego mieszkańcy uwikłani w gęstą sieć ciemnych interesów, uwięzieni w pogoni za mrocznymi przedmiotami pożądania, jakimi stają się alkohol, pieniądz i władza, mają szansę na ocalenie? Czy miasto zginie, czy też odrodzi się i zmieni? Czy grzech okaże się ozdrowieńczą chorobą? Za tymi pytaniami kryją się lęki i wątpliwości dotyczące nas współcześnie.

* Spektakl dla widzów od lat 16.
** Czas trwania spektaklu – 1 godz. 30 min. (bez przerwy)

OBSADA:

Katarzyna Zielińska
Ewa Konstancja Bułhak // Magdalena Smalara
Kacper Kuszewski
Rafał Królikowski // Marcin Przybylski

ZESPÓŁ MUZYCZNY:

Marcin Partyka – piano
Sebastian Feliciak – saksofon / klarnet
Daniel Orlikowski – trąbka
Piotr Filipowicz – kontrabas
Kuba Szydło – perkusja

REALIZATORZY:

Łukasz Czuj – scenariusz i reżyseria
Michał Chludziński – teksty polskie i tłumaczenia
Maciej Chojnacki – scenografia i kostiumy
Marcin Partyka – kierownictwo muzyczne, aranżacje
Paulina Andrzejewska – Damięcka choreografia
Wiktoria Monika Gołębiewska – kierownik produkcji