Portiernia

Kategorie

Aktualności Teatr Wydarzenia

WIĘCEJ NIŻ JEDNO ŻYCIE OBCHODY JUBILEUSZU TEATRU ÓSMEGO DNIA

Teatr Ósmego Dnia - legenda, najwybitniejszy i nadal najbardziej rozpoznawalnym polski teatr alternatywny, formacja współczesna, szukająca ciągle własnych sensów i znaków.

Teatr Ósmego Dnia – legenda, najwybitniejszy i nadal najbardziej rozpoznawalnym polski teatr alternatywny, formacja współczesna, szukająca ciągle własnych sensów i znaków.

Od lat przygląda się światu i przyjmując wobec niego postawę krytyczną, postawę wiecznej nieufności, stawia pytania o reguły nim rządzące. Skupia wokół siebie artystów, którzy odczuwają potrzebę, by go współtworzyć, oceniać i doskonalić, by go komentować i mówić
o zmianach, jakie w nim zachodzą.

Jest  teatrem obywatelskim, demokratycznym, społecznie zaangażowanym, aktywnie włączającym się w debatę publiczną.  Miejscem spotkań różnych pokoleń, różnych środowisk, również wykluczonych, gdyż od lat opowiadać się po stronie tych, których otaczający świat odrzuca i postponuje.

Jest zarówno miejscem przeżyć artystycznych jak i ważnych debat oraz sporów intelektualnych, pytań o kondycję współczesnego człowieka, spotkań z wybitnymi postaciami życia intelektualnego, artystami różnych pokoleń i różnych dziedzin.

Odważnie mówi o problemach współczesnego świata, łącząc potrzebę tworzenia ambitnych dzieł artystycznych oraz potrzebę udziału w debacie publicznej. W związku z 55-leciem istnienia Teatru Ósmego Dnia, które celebrowane będzie pod jednym, adekwatnym hasłem Więcej niż jedno życie, zespół teatru postanowił wrócić do przedstawienia Portiernia, pokazanego po raz pierwszy w 2003 roku.

(21, 22, 28, 29 marca)

PORTIERNIA. WERSJA DRUGA

Spektakl otwierający obchody Jubileuszu 55-lecia Teatru Ósmego Dnia

pod hasłem „Więcej niż jedno życie”

Ten poruszający, bardzo mocny wizualnie spektakl dotyka problemów, które wciąż pozostają aktualne: naszej ksenofobii, nietolerancji, niepamięci oraz pogardy dla biednych i wykluczonych.

Kiedyś my jako całe społeczeństwo, (także my, jako zespół), doświadczaliśmy życia w biedniejszej, „gorszej” części świata. Myśleliśmy, że to doświadczenie uczyni nas wszystkich wrażliwszymi dla spraw imigrantów, którymi też byliśmy i sprawi, że otworzymy serca dla tych, którzy dziś żyją za „żelazną” kurtyną . Ale tak się wtedy nie stało, a dziś jest jeszcze trudniej… 

Zespół Teatru Ósmego Dnia

PRZYJACIELE – GOŚCIE JUBILEUSZU

PAŹDZIERNIK – GRUDZIEŃ
SPEKTAKLE / KONCERTY / WYSTAWY

TEATR ÓSMEGO DNIA / PORTIERNIA. WERSJA DRUGA
TEATR KRZYK / MASZEWO / warsztaty i premiera
CIRCUS FERUS – OSTATNI SPEKTAKL – premiera
TEATR KANA / Grupa Korpuskularna LightOff Grygier / Fibich / Nykowski / NA LIGHTCIE
JANUSZ STOLARSKI / ECCE HOMO
USTA USTA REPUBLIKA / UCZTA
TEATR BRAMA GOLENIÓW / GHOST DANCE
TEATR PORYWACZE CIAŁ / ZROBIE CO ZECHCE
TEATR BIURO PODRÓŻY / ZŁE MIASTO
PAWEŁ HAJNCEL – MOTYL Z ŁODZI / PERFORMANCE
KONCERT ARNOLDA DĄBROWSKIEGO
KONCERT GRUPY BLUESOWEJ TORTILLA (MAURYCY MĘCZEKALSKI)
WYSTAWA PLAKATÓW
WYSTAWA PROJEKTÓW TEATRALNYCH I MALARSTWA IZY RUDZKIEJ
WYSTAWA ZDJĘĆ JOANNY HELANDER
PREMIERA KSIĄŻKI ANNY KAROLINY KŁYS – „55 ROZMÓW”
TEATR ÓSMEGO DNIA – PREMIERA

WYJAZDY
PARAGRAF 196 KK. ĆWICZENIA Z TERRORU – Warszawa
SUMMIT 2.0 – Rybnik
SUMMIT 2.0 – Moguncja/Niemcy
ARKA – Wrocław
ARKA – Sankt Petersburg/Rosja