Kategorie

Koncert

Ethno Port startuje już 12 czerwca!

7. edycja Festiwalu ETHNO PORT Poznań trwać będzie cztery dni, od 12 do 15 czerwca.

 

Na trzech festiwalowych scenach usłyszymy piętnastu wykonawców wywodzących się z różnych, czasem bardzo odległych kręgów kulturowych. Muzyczne święto, jakim jest Festiwal, otworzy koncert wybitnego kompozytora, wokalisty i instrumentalisty Dhafera Youssefa. Pierwszego dnia zagra również (i zaprosi do wspólnej zabawy na Dziedzińcu Zamkowym) Poznański Dom Tańca.

 

Kolejne dni ukażą całą mozaikę muzycznych tradycji. Usłyszymy artystów z Finlandii, Rumunii, Indii, Korei, Węgier, Konga, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Jamajki, Brazylii i Iranu. Codziennie wystąpi także przedstawiciel polskiej sceny muzycznej.

 

Zaproszeni wykonawcy różnią się nie tylko krajem, pochodzeniem, lecz także sposobem podejścia do tradycyjnego materiału, z którego wywodzi się ich muzyka. Każdy z nich stosuje własną metodę przełożenia materiału źródłowego na formę sceniczną: od pietyzmu w odtwarzaniu starodawnych dźwięków, po swobodne dysponowanie potencjałem ich harmonii i rytmów. Różnorodność podejścia przejawia się także w doborze stosowanych przez nich „narzędzi”: są to zarówno tradycyjne instrumenty, jaki i elektryczne gitary oraz współczesna elektronika. Ukazanie przejawiającej się w owych wyborach wolności twórczej, to obok możliwości poznania „Innego”, najważniejsze zadanie, jakie stawiamy sobie, tworząc program kolejnych edycji Festiwalu.

 

Poza głównym koncertowym kręgosłupem Ethno Portu, festiwalowi towarzyszyć będzie także program uzupełniający imprezę o spotkania i pokazy filmowe (w ramach przygotowanego przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM projektu Ethno Dossier), warsztaty muzyczne i specjalnie przygotowaną ofertę dla dzieci.

 

Podczas wydarzenia po raz drugi przemienimy przestrzeń położoną w samym centrum Poznania: znajdujący się przed siedzibą Centrum Kultury ZAMEK parking stanie się na tydzień zieloną łąką, ukazując jak niewiele trzeba, aby otaczająca nas rzeczywistość stała się miejscem przyjaznym człowiekowi.

http://www.youtube.com/watch?v=781PSGMxyvM

 

bilety do kupienia tutaj: https://www.bilety24.pl/szukaj/s/ethno+port