Kategorie

Inne

Charles Simic odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014

14 maja w Teatrze Polskim w Warszawie Charles Simic odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014. Amerykański artysta otrzymał statuetkę oraz czek na 50 tysięcy dolarów. Nagrodę im. Zbigniewa Herberta, przyznano po raz drugi. Nagroda ta honoruje całokształt twórczości w dziedzinie poezji.
Charles Simic w swojej twórczości szczególne miejsce poświęca historii, którą stara się oddać z chirurgiczną precyzją, nie pomija przy tym ludzi, którzy przecież budują historię i pełnią w jego poezji szczególne miejsce. Precyzja i wrażliwość to przewodnie cechy Charlesa Simica, nie można jednak odmówić mu poczucia humoru, które wylewa się z kart jego poezji.
Mimo wielkiej wiedzy historycznej i nawoływania do lat minionych, Simic nie stroni od odwoływania się do tego co obecnie dzieje się w kulturze i w świecie go otaczającym. Jest aktywnym obserwatorem, który chętnie dzieli się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami i spostrzeżeniami.Simic jest humanistą, który zawsze na pierwszym miejscu stawia człowieka i jego dobro. Poeta jest ciekawy świata, żądny poznawania nowości i zrozumienia zjawisk, z którymi miał już przyjemność obcować. Nie boi się wyciągać dłoni po nieznane, nie chce być biernym, stojącym z boku obserwatorem, chce działać, a jego chęć zrozumienia świata, życia- jest mocno widoczna w jego poezji.
Laureat odbierając nagrodę wyznał, że polska poezja zawsze była mu bliska, min. dlatego, że jest przepełniona  znaczącymi nazwiskami ze świata poezji.