Kategorie

Aktualności Koncert

„Fortepiany Wolności” – Filmowe utwory Komedy

W niedzielę (26 lipca) na Rynku Manufaktury, o godz. 20.00, wybitny, łódzki pianista – Maciej Tubis zaprezentuje utwory z filmów, do których muzykę komponował Krzysztof Komeda. Koncert jest częścią projektu „Fortepiany Wolności”, który jest organizowany od roku 2018.  W ramach tegorocznej edycji zostanie zaprezentowana muzyczna historia 75-lecia Łodzi Filmowej.

Maciej Tubis jest asystentem w łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu. Ma w swoim dorobku autorskie płyty (wydawane z zespołem Tubis Trio lub duetem Bolewski|Tubis) oraz wiele nagród i wyróżnień. Inspiruje się twórczością Arvo Parta, muzyką minimalistyczną, skandynawskim jazzem, ale także każdą muzyką, płynącą prosto z duszy.

Na Rynku Manufaktury zostaną zagrane oczywiście tak znane kompozycje jak: „Kołysanka Rosemary” czy ballada z filmu „Prawo i Pięść”. Wspólnym mianownikiem dla obu artystów – Komedy i Tubisa – jest podobna filozofia tworzenia muzyki. Tak, jak Komeda szukał swojego języka i pierwszy odszedł od wzorców muzyki amerykańskiej, tak Tubis w swoich autorskich płytach także poszukuje własnych rozwiązań. Zderzenie klasycznej wrażliwości Tubisa z twórczością Komedy owocuje muzyką wrażliwą, wielopłaszczyznową i ponadczasową, bo takie właśnie kompozycje pozostawił po sobie ten ostatni.

„Fortepiany Wolności” w 2020 r. mają już trzecią odsłonę. Podczas tegorocznych wakacji zostanie zaprezentowana muzyczna historia 75-lecia Łodzi Filmowej. Pianiści sięgną po dorobek najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej: Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Komedę, Wojciecha Kilara, Michała Lorenca, Jana Ptaszyna-Wróblewskiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, Henryka Kuźniaka. Wszystkie koncerty odbędą się w przestrzeni miejskiej w godzinach wieczornych, uczestnictwo w nich będzie darmowe.

W trakcie aktualnej edycji projektu usłyszymy tematy z filmów: „Stawka większa niż życie”, „Pan Anatol szuka miliona”, „Psy”, „Vabank” czy „Kingsize”. Przed publicznością wystąpi jak zwykle czołówka polskich pianistów: Maciej Tubis, Aleksander Dębicz, Witold Janiak, Kuba Sokołowski, Adam Kośmieja.

„Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 12. edycji Festiwalu Soundedit. Zadanie Fortepiany Wolności jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Zdjęcia: mat. pras. organizatora