Kategorie

Aktualności

Freedom Jazz Festival 2022

10 i 11 listopada 2022
Łódzki Dom Kultury

10 listopada godz. 18.30 koncert pierwszy Piosenki z kadru part 2

Wykonawcami są Mariusz Ostrowski – aktor obdarzony ciepłym brzmiącym głosem znany publiczności z wcielania się w rolę Freddiego Mercurego w wersji Queen -symfonicznie ok 200 koncertów w Polsce. W teatrze Powszechnym w Łodzi w spektaklu „Chciałem być” wciela się w legendę polskiej piosenki – Krzysztofa Krawczyka. Ma na swoim koncie wiele ról teatralnych i filmowych a także serialowych. Mariuszowi towarzyszy trio Witolda Janiaka – fortepian, Kamil Miszewski – perkusja, Michał Rutkowski – kontrabas. W programie jedne z najpiękniejszych polskich piosenek 20 – lecia wojennego po współczesność min – Miłość złe humory ma, Na pierwszy znak, Pamiętasz była jesień. Aranżerem piosenek jest Witold Janiak.

10 listopada godz. 20.00 – koncert drugiNorwid

Jazzowe kompozycje Kasi Pietrzko i Macieja Kądzieli inspirowane wybranymi poezjami Cypriana Kamila Norwida w interpretacji aktora Mariusza Ostrowskiego. Koncert w inspirujący sposób ukazuje wzajemne oddziaływanie dwóch artystycznych materii: muzyki i słowa. Przynależne poezji subtelności, niuanse i oddechy spotykają się tu z prawdziwie jazzową formułą grania, która – oscylując wokół zaaranżowanych kompozycji – pozostaje szeroko otwarta na improwizację.

WYKONAWCY:
Kasia Pietrzko – fortepian, kompozycje, wybór tekstów
Maciej Kądziela – saksofon altowy i sopranowy, kompozycje, wybór tekstów
Andrzej Święs – kontrabas
Piotr Budniak – perkusja
Mariusz Ostrowski – recytacje

11 listopada godz. 18.30 – koncert pierwszyOdpoczno

Pierwszym koncertem tego dnia będzie koncert – Odpoczno – Kwartet Odpoczno tworzą artyści wywodzący się z różnych muzycznych światów: od muzyki tradycyjnej (Marcin Lorenc) przez jazz, muzykę improwizowaną (Marek Kądziela) aż po rockową alternatywę (Piotr Gwadera) i produkcję muzyczną (Joanna Szczęsnowicz). Połączyła ich tradycyjna muzyka regionu opoczyńskiego. Muzyka, którą grają, sięga głęboko do źródeł, ale słychać w niej także dźwięki współczesnego świata. Improwizacje gitary czy rytmy wybijane przez perkusję, wplecione w charakterystyczny dla polskiej muzyki ludowej trójkowy puls, wskazują też na najlepsze wzory rodem z muzyki alternatywnej,hip hopu czy punk rocka.

11 listopada godz. 20.00 – koncert drugiGrażyna Łobaszewska & Ajagore

11 – listopada 2022 to będzie wyjątkowy finał FJF – delicious! Koncert jednej z najciekawszych artystek polskiej piosenki, legendy polskiej sceny muzycznej w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej – GRAŻYNY ŁOBASZEWSKIEJ –
Grażyna Łobaszewska – wokalistka, kompozytorka i autorka teksów. Wykonuje muzykę z pogranicza popu i jazzu. Znana jest takich utworów jak: „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy”, „Tyle tego masz”, „Piosenka o ludziach z duszą” i „Gdybyś”. Łącznie wydała kilkanaście albumów studyjnych, występując solo lub we współpracy z innymi artystami.
Urodziła się 20 lipca 1952 r. w Gdańsku – nigdy nie wymeldowała się z Trójmiasta. Ukończyła szkołę muzyczną w klasie fortepianu, a w latach 1970-72 była słuchaczką Studia Piosenki PR i TV prowadzonego przez Renatę Gleinert. Po raz pierwszy muzyczny świat usłyszał o artystce w 1971 r. na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Rok później artystka przeniosła się do Poznania, który na kilka lat stał się jej drugim domem. Od tego momentu kariera wokalistki potoczyła się błyskawicznie. Nie mogło być inaczej, bo jak mówi Krzysztof Ścierański, basista i kompozytor, Grażyna to „najczarniejsza z białych kobiet”. Krytycy zaś bez wahania porównują wokalistkę z Areth Franklin czy Billie Holiday.