Kategorie

Aktualności

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina

w 1915 roku Łódź znajdowała się na terenie zaboru rosyjskiego. Zdecydowana większość łodzian nie znała sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, musiała też obywać się bez elektryczności. Nikt nie słyszał jeszcze o radiu, nie wspominając o telewizji czy Internecie. Trwała I wojna światowa, a pomoc obywatelom polskim świadczył Polski Komitet Ratunkowy z siedzibą w Szwajcarii. W owym roku urodzili się malarz i scenograf Tadeusz Kantor, poeta Jan Twardowski i piosenkarka Édith Piaf.  Za granicą sławę zdobywał Charlie Chaplin, zaś Albert Einstein sformułował Ogólną Teorię Względności.

W roku 1915, dokładnie 17 lutego, rozpoczyna się historia Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Tego dnia swój pierwszy koncert dał zespół, który wkrótce przyjął nazwę Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej i stał się poprzednikiem obecnej filharmonicznej orkiestry.

Na estradzie Filharmonii Łódzkiej najczęściej występuje Orkiestra Symfoniczna FŁ. Zapraszane są również zespoły z innych miast Polski oraz z zagranicy, jak choćby: Deutsche Symphony Orchester Berlin, Shanghai Symphony Orchestra, Orkiestra XVIII Wieku, Concerto Italiano i in.

Oprócz koncertów symfonicznych instytucja proponuje melomanom recitale fortepianowe, koncerty muzyki dawnej, a od niedawna również koncerty organowe. Do dzieci skierowane są warsztaty muzyczne prowadzone metodą Carla Orffa „Odkrywcy Muzyki” oraz inspirowane metodą E. E. Gordona warsztaty dla maluszków do lat trzech „Baby Boom Bum”. W czasie wakacji corocznie odbywa się Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, który łączy aspekt artystyczny z lokalną turystyką. Gratką dla miłośników opery są regularne transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera, które FŁ wprowadziła jako pierwsza instytucja w Polsce. Filharmonia Łódzka jest także pierwszym miejscem na świecie, gdzie w jednej sali koncertowej zabrzmiały dwie pary organów: barokowe oraz romantyczne.

Od 2010 roku działa przy filharmonii „Chór dla (nie)opornych”, do którego może zapisać się każdy, niezależnie od posiadanych umiejętności muzycznych. Salon Przyjaciół Filharmonii Łódzkiej to z kolei propozycja skierowana do osób, które chcą silniej związać się z instytucją, rozmawiać o muzyce, spotykać się z artystami oraz aktywnie realizować swoje muzyczne pasje.

Od 1984 roku Filharmonia Łódzka nosi imię Artura Rubinsteina – wybitnego pianisty-wirtuoza urodzonego w Łodzi, który wielokrotnie występował z rodzimą orkiestrą i to z nią dał jeden z ostatnich w swojej karierze koncertów.