Kategorie

Aktualności

Koncert symfoniczny – 06.05.2022 – TRIBUTE TO STAN GETZ

„Focus” to jedna z najsłynniejszych płyt jazzowych lat 60. XX wieku, a zarazem tytuł suity, którą dla Stana Getza, legendarnego saksofonisty, popularyzatora bossa novy, napisał Eddie Sauter, cieszący się wielkim wzięciem szczególnie w latach pięćdziesiątych XX wieku kompozytor i aranżer. Album z tą wieloczęściową kompozycją ukazała się w 1961 roku i odniósł wielki sukces. Stał się też ulubionym własnym nagraniem Stana Getza.

Suita przeznaczona jest na saksofon tenorowy, orkiestrę smyczkową i perkusję, a temat jej pierwszej części „I’m Late, I’m Late” jest niemal identyczny jak druga część „Muzyki na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę” Béli Bartóka. Utwór rzeczywiście miał być ukłonem w stronę węgierskiego kompozytora, który wspierał Sautera u początków jego kariery twórczej. Jak się okazuje, drogi muzyki klasycznej XX stulecia i jazzu przecinały się niejeden raz, ze znakomitym rezultatem dla obu nurtów. Autorzy przewodnika „The Penguin Guide to Jazz” zaliczyli „Focus” do absolutnego jazzowego kanonu: „Nikt nigdy nie napisał dla Getza tak znakomitych aranżacji, a olśniewające i przejrzyste nuty Sautera zachwycają za każdym razem po tylu latach”.

Kolejny, już współczesny, rozdział w historii wzajemnych inspiracji wybitnych muzyków, napisał w ubiegłym roku Krzysztof Herdzin, czołowy polski pianista jazzowy swojego pokolenia, a także kompozytor, aranżer, dyrygent, producent muzyczny, wykładowca. Jego suita „Tribute to Stan Getz”, stworzona jako hołd dla wielkiego jazzmana, powstała na identyczny skład jak „Focus” Sautera. Dzieła mogą być wykonywane obok siebie nie tylko z tego powodu, lecz także dlatego, że idealnie uzupełniają się pod względem ciepłego, eleganckiego brzmienia saksofonu tenorowego, zwiewnej orkiestry smyczkowej i intrygująco wirtuozowskiej partii perkusji. Oba utwory wykonają na majowym koncercie w Filharmonii Łódzkiej – wraz z sekcją smyczkową Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod kierunkiem Marka Wroniszewskiego – Piotr Baron, dyrektor Orkiestry, znakomity saksofonista, który na polskiej scenie jazzowej działa od 1978 roku, gdy wyróżniony został na festiwalu Jazz nad Odrą, a także Łukasz Żyta, wyróżniany w wielu konkursach perkusista, który partnerował najważniejszym polskim i światowym jazzmanom, a dźwięk jego perkusji usłyszeć można na ponad 30 płytach.