Teatr Wielki w Łodzi Bilety24

Kategorie

Inne

Sukces Chóru dziecięcego Teatru Wielkiego w Łodzi

Chór Dziecięcy Teatru Wielkiego przygotowany przez swego szefa – Waldemara Sutryka – sięgnął po wysokie „c”: wziął udział w wykonaniu bardzo trudnego Requiem wojennego Benjamina Brittena w Beethovensaal w Stuttgarcie.

Dzieło to wymaga wielkiej obsady, więc obok orkiestry symfonicznej, orkiestry kameralnej, trojga solistów  i połączonych chórów mieszanych wystąpiło 38  młodych śpiewaków. Wszystkich artystów na scenie było prawie 300!

Występ okazał się wielkim sukcesem, a dzieci były oklaskiwane szczególnie gorąco. Dostały też wstępne zaproszenie do ponownego przyjazdu.
Dzień wcześniej chórzyści wzięli udział w koncercie ku czci ofiar I wojny światowej.
W kościele luterańskim sami oraz z miejscowym chórem śpiewali polskie i niemieckie pieśni i chorały. Dodajmy, że wyjazd możliwy był przy zaangażowaniu Województwa Łódzkiego.

Chór dziecięcy Teatru Wielkiego w Łodzi powstał w połowie marca 2012 r. z inicjatywy Waldemara Sutryka – Kierownika Chóru Teatru Wielkiego w Łodzi.
Po kilku edycjach przesłuchań wyłoniono 65. osobową grupę najbardziej uzdolnionych dzieci w wieku 5-17 lat. Pod okiem instruktorów podejmowały one pierwsze kroki w poszerzeniu swoich umiejętności artystycznych: wokalnych, ruchowych oraz słuchowych, mające doprowadzić do profesjonalnego udziału wokalnego w produkcjach artystycznych Teatru.

 

Debiut Chóru dziecięcego odbył się 26 maja 2012 roku na estradzie Filharmonii Łódzkiej
im. Artura Rubinsteina – w koncercie Va pensiero- najpiękniejsze chóry świata dzieci wystąpiły wspólnie z Chórem i Orkiestrą Teatru Wielkiego spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyki muzycznej. Także na tej scenie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności interpretacyjne w wielu utworach, w tym w oratorium
z Carminy Burany Carla Orffa.

 

Chór dziecięcy ma bogaty program bożonarodzeniowy; świąteczne koncerty w różnych salach koncertowych cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności, która zawsze ciepło
i serdecznie przyjmuje małych artystów. W swoim repertuarze zespół posiada również wiele popularnych pieśni z różnych krajów, wśród nich znajdują się włoskie i angielskie utwory klasyczne – zawsze wykonywane w języku oryginalnym.

 

W Teatrze Wielkim w Łodzi zespół bierze udział w przedstawieniach operowych, m.in.
w: Tosce i Cyganerii Pucciniego, Carmen Bizeta i Strasznym dworze Moniuszki.
Dużym sukcesem zespołu był udział w V Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Music of the World, a także koncert „na żywo” w Polskim Radio Łódź.
Zespół aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Łodzi i Regionu Łódzkiego, także udzielając się w poważnych akcjach charytatywnych, m.in. w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.