Kategorie

Opera / Musical

Traviata

Na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej  pełne emocji i barw widowisko – opera Giuseppe Verdiego „Traviata”. Krytycy muzyczni określają  tę operę jako  najdoskonalsze  dzieło kompozytora.   
„Traviata” powstała z inspiracji „Damą kameliową” Aleksandra Dumasa.  Taka tradycja wystawiania „Traviaty” już się zużyła – przekonuje  Paweł Dobrzycki, który przygotował zaskakującą scenografię do widowiska. „Do tej historii nie jest potrzebny Paryż i XIX wiek. Tu chodzi o dramat egzystencjalny człowieka. Chodzi o nieszczęście człowieka, który ze względów takich czy innych konwenansów nie może spełnić swojej miłości” – opowiada scenograf. Dramat człowieka rozgrywa się na tle nieustającego karnawału.  „ Im bardziej ten karnawał jest rozpasany, tym bardziej  dramat egzystencjalny człowieka jest  nierozwiązywalny” – mówi Paweł Dobrzycki.
To pierwsza współczesna inscenizacja w Polsce, gdzie w orkiestrze nie gra tuba, ale tak jak chciał Giuseppe Verdi – cimbasso. Dzięki temu niezwykłemu instrumentowi zakupionemu przez Operę i Filharmonię Podlaską brzmienie orkiestry jest zupełnie inne – podkreśla dyrektor OiFP i reżyser spektaklu Roberto Skolmowski. Zapraszam na „Traviatę”, która powinna sprawić wiele wzruszeń i radości – mówi Skolmowski.
Zdaniem Damiana Tanajewskiego – jednego z producentów – najtrudniejszy w tej realizacji jest wielki basen, który w II akcie wjeżdża na scenę z kieszeni scenicznej. Basen ma wymiary 12×13 metrów i wypełniony jest prawie 16 tysiącami litrów wody.  Pływa w nim  łódka, część akcji scenicznej także dzieje się w wodzie. Do tego na scenie pojawia się piętrowa ruchoma platforma, na której zamontowane są kilkumetrowe wielkie lalki – także ruchome.
Sceny kameralne przeplatają się z barwnymi i efektownymi scenami zbiorowymi, w których uczestniczy ponad 130 osób. Śpiewa i tańczy jeden z najlepszych chórów w Polsce – Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pracujący pod kierunkiem prof. Violetty  Bieleckiej. Nad ruchem scenicznym pracował choreograf – Maciej Prusak. Kierownictwo muzyczne  należy do Michała Klauzy. 
Widzowie mogą usłyszeć „Traviatę” w oryginalnej wersji językowej – po włosku.
Więcej informacji:
http://www.oifp.eu/pl/2013-02-13-15-09-45/traviata/icalrepeat.detail/2014/05/31/720/-/traviata.html
 
 
 
Traviata – opera Giuseppe Verdiego
Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku
31 maja, godz. 19:00
1, 6, 7, 15, 20, 21, 22 czerwca, godz. 19:00