Kategorie

Inne

Galeria plakatów Wojciecha Stefaniaka

W sobotę 31 maja odbyła się premiera Prawdy Floriana Zellera w reżyserii Marcina Sławińskiego. To kolejny spektakl w Teatrze Powszechnym w Łodzi, do którego scenografię, kostiumy oraz plakat przygotował Wojciech Stefaniak.
Wojciech Stefaniak to osoba szczególnie związana z Teatrem Powszechnym. Twórca wszechstronny i niezwykle kreatywny. Autor nowego logo Teatru, jego wizerunku, a także logo i oprawy plastycznej Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Związany z wieloma teatrami w Polsce, stworzył kilkanaście scenografii i blisko czterdzieści plakatów do premier i wydarzeń w Teatrze Powszechnym. Główny plastyk i plakacista naszej sceny, którego prace znajdują się w galerii plakatów Teatru obok takich twórców jak Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy, Stasys Eidrigevicius, Henryk Tomaszewski, Andrzej Pągowski czy Rafał Olbiński. W związku z tym zapraszamy do obejrzenia wirtualnej galerii plakatów Wojciecha Stefaniaka zrealizowanych do spektakli w naszym teatrze.
Wojciech Stefaniak – scenograf i kostiumograf, absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest autorem scenografii do ponad dwustu spektakli teatralnych, licznych koncertów i aranżacji wystawienniczych. Współpracuje z teatrami dramatycznymi i muzycznymi w Polsce i na Litwie. Realizuje również projekty z dziedziny architektury wnętrz, sztuki sakralnej i grafiki użytkowej. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, oraz wyróżnienie za scenografię spektaklu Cukier w normie S. Shuty’ego w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie na XI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Z Teatrem Powszechnym w Łodzi współpracuje od 2004 roku, kiedy to stworzył scenografię i plakat do sztuki Andrzeja Saramonowicza Testosteron.