Kategorie

Aktualności

Koncert Hedone i Renaty Przemyk

17.09.2023
Klub Wytwórnia w Łodzi


Po wielu latach Renata Przemyk i zespół Hedone ponownie na jednej scenie! Będzie to również okazja do wysłuchania na żywo utworu „Zapach”, który Hedone nagrało z Renatą na swój album „SancT.V.arium” (1998 r.). Niepowtarzalny koncert odbędzie się 17 września w łódzkim Klubie Wytwórnia. Tego samego dnia w Kinie Charlie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego o zespole Hedone – „Rozkosz”.

Renata Przemyk zaczęła śpiewać jako nastolatka z lokalnymi kapelami rockowymi, choć prawdziwe powołanie odkryła dopiero na studiach, zainspirowana Tomem Waitsem, Talking Heads, Niną Hagen i Frankiem Zappą. Wychodząc w swojej muzyce od surowego, postpunkowego brzmienia, poszerza konsekwentnie instrumentarium, eksperymentuje z brzmieniami i jest współproducentką swoich płyt. W 2020 r. obchodziła 30-lecie wydania pierwszej płyty i z tej okazji powstał wyjątkowy album jubileuszowy, składający się z trzynastu największych hitów Renaty. Piosenki wykonała wspólnie z wybitnymi artystami polskiej sceny muzycznej: Johnem Porterem, Wojciechem Waglewskim, Grzegorzem Turnauem, Markiem Dyjakiem, Arturem Andrusem, Igorem Herbutem, Czesławem Mozilem i in.

W plebiscycie „Polityki” i „Wprost” Przemyk znalazła się w setce najwybitniejszych artystów XX wieku. Na scenie w Łodzi projekt pojawi się jako Renata Przemyk Kwartet „Babę zesłał Bóg” w składzie: Renata Przemyk – wokal, perkusjonalia, Piotr Wojtanowski – bas, Piotr Bogutyn – gitara, Maciej Gołyźniak – instrumenty perkusyjne.

Hedone powstało na początku lat 90. w Łodzi. Zespół należy do grona najbardziej nowatorskich, niepoddających się zaszufladkowaniu formacji. Można śmiało stwierdzić, stanowi niezwykle wartościowy, wręcz nieodłączny już element polskiej sceny muzycznej ostatnich czterech dekad. Po piętnastu latach milczenia Hedone powróciło z nowym albumem „2020”, który ukazał się 31 grudnia 2020. Maciej Werk nagrywa płyty rzadko, ale gdy wchodzi do studia to oznacza, że ma coś ważnego do powiedzenia. Tak samo było w wypadku „2020”, bezdyskusyjnie najdojrzalszego muzycznie albumu w historii zespołu. Ta płyta to dwanaście zwartych utworów, układających się w spójną opowieść o mijających dwunastu miesiącach, a przede wszystkim emocjach i myślach, które były aktualne w roku 2020, jak i będą aktualne w przyszłości.

Po wydaniu „2020” zespół zagrał koncerty m.in na Festiwalach Castle Party (2021 r.), Jarocin (2022 r.), Opole Alternatywa (2022 r.), Summer Dying Loud (2022 r.), Łódź Summer Festiwal (2023 r.) i wiele innych. W roku 2022 nakładem GAD Records ukazała się długo wyczekiwana reedycja debiutanckiego albumu „Werk” (1994 r.). Jesienią 2023 r. ukaże się minialbum „600 Lat Samotności”, na który złoży się sześć polskojęzycznych utworów opowiadających o przemijaniu i odchodzeniu, ale także o dojrzałości i życiowym spełnieniu. Aktualny skład Hedone: Maciej Werk – wokal, gitara, Izes – wokal, Tomasz „Mechu” Wojciechowski- gitara
Wojciech Król – klawisze, wokal, Łukasz Klaus – perkusja.