Kategorie

Aktualności Teatr Wydarzenia

TM w Poznaniu – Nadchodzi II Edycja Festiwalu Czas Na Teatr

towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych – podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole – ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub więziennych celach. Za brzmienie musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber” znany m.in z wieloletniej współpracy z „Łoną”. Spektakl „1989” zobaczyć będzie można w Auli Artis w Poznaniu 3 października o 15:00 i 20:00. 

Kolejny tytuł, który zobaczymy podczas festiwalu już 5 października o 17:30 to „5:00. UA”. Kilkanaście aktorek z Ukrainy stworzyło spektakl, w którym dzielą się z nami swoimi przeżyciami i doświadczeniami z pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę, z ich ucieczki z dziećmi do Polski, z pobytu w naszym kraju. Na spektakl składa się szereg powstałych na bazie improwizacji scen, które łączy wątek wojny. Są wśród nich sceny poważne, dramatyczne i tragiczne, tym bardziej poruszające, że prawdziwe, ale są też obrazki jak z protest-kabaretu z piosenkami i choreografią. Oglądamy poetycko-dokumentalny zapis uczuć, wrażeń i przeżyć, który układa się w sceniczny list ukraińskich kobiet – w pierwszej kolejności do Polaków, potem do całego świata. Spektakl został stworzony przez artystki z Ukrainy w ramach rezydencji artystycznej pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego. 

BILETY DO TEATRU MUZYCZNEGO W POZNANIU

Tego samego dnia o godz. 20:00, również w Auli Artis, zaprezentowana zostanie „Wyspa”. To baśniowy musical opowiadający historię Eilidh – nastoletniej mieszkanki Kinnan, która nie ma już w swoim otoczeniu żadnych rówieśników. Pozostaje pod opieką babci, bo jej mama musiała wyjechać w poszukiwaniu pracy jak niemal wszyscy sąsiedzi i znajomi. Życie Eilidh i wyspiarzy zmienia się w dniu, w którym najmłodsza mieszkanka wyspy znajduje wieloryba wyrzuconego na brzeg. Spektakl Teatru Kameralnego w Bydgoszczy w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej jest polską prapremierą musicalu „Islander”, zdobywcy nagrody Musical Theatre Reviewʼs Best Musical. Muzykę skomponował Finn Anderson, a oryginalne libretto napisał Stewart Melton; przetłumaczyła je Pola Sobaś-Mikołajczyk. 

29 września o godz. 19:30 w Poznaniu zobaczyć można będzie spektakl inspirowany postacią Krzysztofa Krawczyka pt.: „Chciałem być” Teatru Powszechnego w Łodzi. To komedia w reżyserii Michała Siegoczyńskiego, która prezentuje subiektywne spojrzenie reżysera na fenomen Krzysztofa Krawczyka jako artysty i człowieka. Spektakl głosami widzów został uznany za Najlepszy Spektakl 2021 roku w Plebiscycie Plastry Kultury. Tworząc scenariusz sztuki reżyser inspirował się między innymi wątkami i motywami z życia Krzysztofa Krawczyka przytoczonymi w biografii „Życie jak wino” współautorstwa Krzysztofa Krawczyka i Andrzeja Kosmali.  

Teatr Muzyczny w Gdyni zaprezentuje spektakl w reżyserii Marka Sadowskiego „Sztafeta pokoleń. Komedia muzyczna na dwóch aktorów oraz wyjątkowo trzeźwego pianistę”. Stojący u schyłku zawodowej kariery Wiktor (w tej roli Andrzej Śledź), aktor z 40-letnim stażem, przygotowuje się do pożegnalnego sezonu, kiedy spada na niego szokująca wiadomość. Dowiaduje się, że ostatni rok pobytu w teatrze spędzi dzieląc garderobę ze świeżo upieczonym absolwentem szkoły teatralnej. Pełen młodzieńczych ideałów Oskar (w tej roli Filip Bieliński), uzbrojony w dyplom i nieskażony realiami życia umysł, bezpardonowo wkracza w codzienność mistrza. Czy uda im się odnaleźć wspólny język czy też różnica wieku okaże się przepaścią niemożliwą do przeskoczenia? O tym przekonają się widzowie w niedzielę 1 października o godz. 16:00 w przestrzeniach Polskiego Teatru Tańca.  

W tej samej przestrzeni 6 października o godz. 19:30 odbędzie się spektakl w reżyserii Carstena Kirchmeiera pod kierownictwem muzycznym Matthiasa Stötzela o absolutnej legendzie kina. „Marlene und die Dietrich” to muzyczna biografia niezwykłej kobiety, w którą wciela się Gudrun Schade. To opowieść o bogini filmu, ikonie stylu, ale także żonie i matce, niezwykle biegłej w żonglowaniu licznymi romansami oraz kobiecie, która cieszyła się uznaniem w USA, podczas gdy w jej rodzinnych Niemczech została uznana za zdrajczynię. 

W ramach wydarzeń festiwalowych 30 września o godz. 19:00 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu zobaczyć można będzie premierową „Deszczową piosenkę” w reżyserii Tadeusza Kabicza. Ten musical wszech czasów jest satyrą Hollywood lat 20-tych XX wieku i rodzącego się w tamtych czasach show biznesu. Z kolei 4 października o 19:30 Teatr zaprasza na koncert „W tonacji życia… Piosenki Johna Bucchino”

W klubie Blue Note 28 września o 20:00 zaplanowany jest koncert otwierający festiwal. Z kolei 1 października o godz. 19:00 w tym samym miejscu odbędzie się koncert „WAITS 2022”. Charakterystyczne kompozycje Toma Waitsa wraz z polskimi tekstami w tłumaczeniu Romana Kołakowskiego to punkt wyjścia do muzycznej podróży, w którą zabiera widzów Konrad Imiela wraz z towarzyszącym mu na kontrabasie Adamem Skrzypkiem.  

W trakcie festiwalu, podobnie jak podczas pierwszej edycji, po spektaklach zaplanowano spotkania z artystami i realizatorami. Na uczestników czekają też dwie premiery książkowe, spotkania autorskie, filmowe pokazy musicali w Kinie Pałacowym („Deszczowa piosenka” i „Evita”) oraz konferencja naukowo-biznesowa. 

Wydarzenia odbywać się będą na scenach Auli Artis, Teatru Muzycznego w Poznaniu, Polskiego Teatru Tańca, w klubie Blue Note i Kinie Pałacowym. W ramach wydarzeń towarzyszących zobaczyć będzie można także spektakle Teatru Polskiego („Cudzoziemka”), Teatru Animacji („ZA-POLSKA), Polskiego Teatru Tańca („Obiecana ziemia obiecana”), Teatru Emigrant („Solitude”) i Stowarzyszenia Artefiktion z Hannoveru („Splitter / Odłamki”). 

Do sprzedaży trafiły właśnie karnety obejmujące wydarzenia festiwalowe, a osobom, które je zakupią przysługiwać będą także ceny ulgowe na wydarzenia towarzyszące. Bilety na pojedyncze wydarzenia dostępne będą wkrótce. Szczegóły dotyczące karnetów oraz harmonogram wydarzenia znaleźć można na stronie Teatru www.teatr-muzyczny.pl

HARMONOGRAM:

28 września | czwartek

20.00 – Koncert otwierający festiwal – Blue Note (K) F

29 września | piątek

17.30 – Obiecana ziemia obiecana – Teatr Tańca (1h 20 min., bez przerwy) WT

19.30 – Chciałem być – Aula Artis (3h 30 min. w tym przerwa) + spotkanie po spektaklu (K) F

30 września | sobota

12.00 – Deszczowa piosenka – Kino Pałacowe, Sala 1 WT

16.00 – Cudzoziemka – Teatr Polski (2h 20 min., bez przerwy) WT

19.00 – Deszczowa Piosenka – Teatr Muzyczny w Poznaniu + spotkanie po spektaklu (K) F

1 października | niedziela

16.00 – Sztafeta pokoleń – Teatr Tańca (K) F

19.00 – Waits 2022 / Konrad Imiela, Adam Skrzypek – Blue Note (K) F

2 października | poniedziałek

19.00 – Gala musicalowa z galą wręczenia nagród (2,5h) (K) F

3 października | wtorek

15.00 i 20.00 – 1989 – Aula Artis (2h 40 min., z przerwą) + spotkanie po spektaklu wieczornym (K godz. 20.00) F

19.00 – Gala musicalowa (2h) F

4 października | środa

17.30 – Janusz Kruciński / koncert spotkanie autorskie (1h) – Teatr Muzyczny w Poznaniu (K) F

19.30 – W tonacji życia… Piosenki Johna Bucchino (1h 40 min., bez przerwy) – Teatr Muzyczny w Poznaniu + spotkanie po spektaklu (K) F

5 października | czwartek

17.30 – 5:00 UA – Teatr Tańca (1h 20 min., bez przerwy) + spotkanie po spektaklu (K) F

20.00 – Wyspa – Aula Artis (1h 15 min., bez przerwy) + spotkanie po spektaklu (K) F

6 października | piątek

17.30 – Solitude – Teatr Emigrant WT

19.30 – Marlene und die Dietrich – Teatr Tańca + spotkanie po spektaklu (K) F

7 października | sobota

12.00 – Evita – Kino Pałacowe, Sala 1 WT

8 października | niedziela

19.00 – ZA-POLSKA – Teatr Animacji (1h 20 min., bez przerwy) WT

9 października | poniedziałek

  1. – Odłamki / Splitter – Fort VII WT

F – WYDARZENIE FESTIWALOWE

WT – WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE

(K) – WYDARZENIE OBJĘTE KARNETEM