Kategorie

Aktualności

Koncert symfoniczny w Filharmonii Łódzkiej


Spośród wszystkich sztuk to muzyka – niewerbalny język dźwięków – jest najdalsza od otaczającej nas rzeczywistości. A jednak to właśnie muzyka nadzwyczaj często odnosiła się i odnosi do tego, co poza nią. Tak jest i dziś, w czasie, gdy tuż za naszą wschodnią granicą trwa wojna, którą wywołała Federacja Rosyjska. 

Od kilku dni cały świat zachodni, także polskie władze, organizacje pozarządowe czy zwykli ludzie niosą pomoc militarną i materialną walczącej Ukrainie oraz uchodźcom, którzy szukają schronienia w naszym kraju. Na agresora – Federację Rosyjską – nakładane są bezprecedensowe sankcje gospodarcze i finansowe. Wsparcie można jednak wyrażać na różne sposoby, a jednym z narzędzi, które temu służą jest sztuka. 

Dlatego Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina przyłącza się nie tylko do działań pomocowych dla Ukraińców, lecz także do sankcji wymierzonych we władze rosyjskie. Stąd symboliczny gest, jakim jest oświetlenie fasady gmachu FŁ przy ul. Narutowicza narodowymi barwami ukraińskimi, stąd również zmiany w programach niektórych koncertów. Najważniejszym wydarzeniem, które odbędzie się pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, będzie koncert symfoniczny 18 marca – w jego programie znalazły się dzieła kompozytorów ukraińskich: Mykoły Łysenki i Borysa Latoszyńskiego, a także Tadeusza Bairda. Jako solista wystąpi serbski altowiolista Saša Mirković, za pulpitem dyrygenckim staniem polski kapelmistrz Vincent Kozlovsky, stały współpracownik Opery Lwowskiej.  

Wierzymy, że zmiany te będą czytelnym sygnałem naszego wsparcia dla atakowanej Ukrainy oraz sprzeciwu wobec niczym nieuzasadnionej agresji rosyjskiej. Nasza strona internetowa jest na bieżąco aktualizowana – to tu znajdą Państwo najświeższe informacje na temat programów koncertów.