Organizator

Teatr Ósmego Dnia

Dane kontaktowe

Franciszka Ratajczaka 44
61-728 Poznań

Piątek 12 kwietnia 2019 19:00
2019-04-12T19:00:00+0200
Czytanie Polski: Marek Edelman
Czytanie Polski: Marek Edelman Teatr Ósmego Dnia
2019-04-12 , godz. 19:00 (Piątek) Poznań Sala Szara
INFO

Opis wydarzenia:

W CYKLU: CZYTANIE POLSKI
MAREK EDELMAN:
„Demokracja, wolność nie są dane raz na zawsze, trzeba o nie codziennie walczyć.”
Rozmowa z Paulą Sawicką i Barbarą Mechowską-Kleyff – prowadzenie Roman Kurkiewicz
W 2019 roku Marek Edelman obchodziłby setne urodziny. W tym samym roku mija 10 lat od jego śmierci. Dla Edelmana niezwykle istotna była pamięć – pamięć o przeszłości, która pomaga nam budować przyszłość. W związku z tym Teatr Ósmego Dnia zaprasza na spotkanie z jego wieloletnimi współpracowniczkami – Paulą Sawicką i Barbarą Mechowską-Kleyff, które w rozmowie z Romanem Kurkiewiczem przywołają obraz Edelmana w zupełnie nowych kontekstach. Wydarzenie uświetni występ Jacka Kleyffa.
„Marek Edelman przez wiele lat milczał. W maju 1943 roku, po opuszczeniu warszawskiego getta -  kanałami, z resztką powstańców - zdał sprawozdanie dowódcom, a potem w 1945 opublikował swoją relację o udziale Bundu w obronie getta warszawskiego, «Getto walczy». Przez kolejne trzydzieści lat publicznie nie zabierał głosu. Uczestnik oficjalnych obchodów kolejnych rocznic powstania w getcie mógł nie wiedzieć i nie dowiadywał się, o istnieniu tego członka Komendy Głównej ŻOB, jedynego spośród przywódców powstania, który mieszkał w Polsce. Bo głos Marka Edelmana nie współbrzmiał z tonem wygłaszanych przemówień, jego pierś nie nadawała się do przyznawanych wtedy odznaczeń. Dopiero Hanna Krall sprawiła, że po raz pierwszy usłyszeliśmy co ma do powiedzenia. 
Mówił do nas przez ponad czterdzieści lat, czerpiąc ze swoich doświadczeń wojennych. I nie był to głos kombatancki, pamiętnikarski, wspominkowy, ani nawet wspomnieniowy. Był to głos nauki i przestrogi: «W zasadzie najważniejsze jest życie. A jak już jest życie, to najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność i już nie wiadomo co jest najważniejsze».
O Marku Edelmanie najczęściej się mówi w kontekście powstania w warszawskim getcie. To był niewątpliwie ważny okres w jego młodzieńczym życiu, o którym jednak kiedyś, w kwietniowym „sezonie dziennikarskim” na wywiady z nim, trochę żartobliwie, a trochę z goryczą powiedział: «Tyle hałasu o dwa tygodnie skakania po dachach…». Bo w życiorysie Marka Edelmana znajdziemy i działalność opozycyjną, i wprowadzanie rewolucyjnych metod operacyjnego leczenia chorób serca i działalność społecznikowską. Zainteresowanie polityką i interesem społecznym, ale i życiem i losem pojedynczych osób.”
Paula Sawicka
Inne wydarzenia
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.