Organizator

Teatr Polski w Poznaniu

Dane kontaktowe

ul. 27 grudnia 8/10
61-737 Poznań
Telefon: 61 852 56 28

Niedziela 4 Czerwiec 2017 19:00
2017-06-04T19:00:00+0200
Debata z cyklu: Szumy, zlepy, ciągi - Nowy scenariusz dla otoczenia Teatru Polskiego w Poznaniu
Debata z cyklu: Szumy, zlepy, ciągi - Nowy scenariusz dla otoczenia Teatru Polskiego w Poznaniu Teatr Polski w Poznaniu
2017-06-04 , godz. 19:00 (Niedziela) Poznań Teatr Polski

Opis wydarzenia:

„Nowy scenariusz dla otoczenia Teatru Polskiego w Poznaniu, czyli dyskusja o przyszłości przestrzeni między Okrąglakiem a Arkadią”


Teatr Polski w Poznaniu, na samym początku swojego istnienia, zakryty był pierzeją kamienic. Otaczały go okazałe budynki, które zniknęły po II wojnie światowej. W pobliżu, w miejscu gmachu Banku Cukrownictwa, stanął modernistyczny Okrąglak. Pozostały obszar, znajdujący się przy ul. 27 Grudnia, stał się podstawą wielu konkursów architektonicznych, projektów koncepcyjnych, dotychczas niezrealizowanych. W rzeczywistości znajdują się tam parkingi samochodowe.

Na początku 2017 roku Miasto Poznań wstrzymało decyzję o sprzedaży działek sąsiadujących z Teatrem, dlatego dyskusja o tym miejscu jest konieczna.
Powinny tu powstać biura, przestrzenie handlowe, a może ogród miejski? Muzeum Pracy u Podstaw, czy Powstania Wielkopolskiego? Jak duża powinna być zabudowa?
W których miejscach pojawić się nie powinna? Jakie są szanse i zagrożenia dla tego prestiżowego obszaru w centrum miasta?
Na te i pokrewne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi w debacie zatytułowanej „Nowy scenariusz dla otoczenia Teatru Polskiego w Poznaniu, czyli dyskusja o przyszłości przestrzeni między Okrąglakiem a Arkadią”.


W dyskusji udział wezmą:
dr hab. Hanna Grzeszczuk Brendel – wiceprezes zarządu Prawa do Miasta, wykładowca akademicki na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej

dr hab. Piotr Korduba – historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza

Łukasz Mikuła – radny Miasta Poznania, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej, adiunkt w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Adama Mickiewicza

dr hab. inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak – architekt, adiunkt, kierownik Katedry Architektury Urbanistyki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Spotkanie poprowadzi Jakub Głaz – architekt, krytyk architektury, Centrum Otwarte.

Przed dyskusją krótką prezentację o historii i kontekście urbanistycznym miejsca pokaże Franciszek Sterczewski – architekt, aktywista, Centrum Otwarte.

Współorganizatorem wydarzenia jest Centrum Otwarte – inicjatywa, której celem jest poszerzanie świadomości z zakresu architektury, designu i urbanistyki, oraz pozytywne zmiany w przestrzeni publicznej z naciskiem na centrum miasta. Kontynuuje i rozwija działania nieformalnego cyklu dyskusji „Otwarte”, która działała w Poznaniu w latach 2012–2015.
Inne wydarzenia
Bilety na: OPERA? SI!
Inne
OPERA? SI!
Gdańsk - 27 Maj 2017 KUP BILET od 23 zł
Bilety na: OPERA TU!TU!
Inne
OPERA TU!TU!
Gdańsk - 28 Maj 2017 KUP BILET od 23 zł
Bilety na: KTÓRĘDY DO DŹWIĘKU? spotkanie twórcze
Inne
KTÓRĘDY DO DŹWIĘKU? spotkanie twórcze...
Poznań - 01 Czerwiec 2017 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.