Organizator

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Dane kontaktowe

ul. Ołowianka 1
80-751 Gdańsk

Wtorek 15 października 2019 19:00
2019-10-15T19:00:00+0200
„Symphosphere” Leszek Możdżer, Tia Fuller, Lars Danielsson
„Symphosphere” Leszek Możdżer, Tia Fuller, Lars Danielsson Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
2019-10-15 , godz. 19:00 (Wtorek) Gdańsk Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
INFO

Opis wydarzenia:

 
Symphosphere - muzyczne uniwersum Możdżera.
 
Leszek Możdżer, Tia Fuller i Lars Danielsson ruszają w trasę z projektem Symphosphere! Jesienią usłyszymy ich w Warszawie, Lublinie, Katowicach, Szczecinie i Gdańsku. Artystom towarzyszyć będzie Santander Orchestra pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego. Sprzedaż biletów od 5 sierpnia.
 
Leszek Możdżer należy od lat do grona najwybitniejszych pianistów jazzowych w Europie, ale pozostaje jednym z najciekawszych twórców, którzy nieustannie poszukują nowych artystycznych wyzwań, eksperymentując i eksplorując coraz to nowe muzyczne terytoria. Tym razem słynny pianista we współpracy z doskonale znanym ze wspólnych dokonań szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem postanowili połączyć siły i wraz z nominowaną do Grammy amerykańską saksofonistką Tią Fuller, perkusistą Wojciechem Bulińskim, gitarzystą Wojtkiem ‘Monterem’ Orszewskim oraz złożoną z najzdolniejszych młodych instrumentalistów Santander Orchestra, zapraszają do wyjątkowego muzycznego uniwersum. Symphosphere to projekt łączący improwizacje jazzowe z bogatymi możliwościami orkiestry symfonicznej i elektronicznymi brzmieniami. Połączenie śmiałe i zaskakujące, a zarazem niezwykle oryginalne, bo odkrywające nowe dźwiękowe przestrzenie z całą paletą najróżniejszych kolorów i odcieni.
 
Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Anną Marią Jopek. Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworów na fortepian). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles kompozytorem Janem Kaczmarkiem, wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland. Możdżer koncertował i nagrywał z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak: David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, Dav Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco. id Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield
 
Tia Fuller – amerykańska saksofonistka jazzowa, w 2019 roku nominowana do nagrody Grammy za najlepszy jazzowy album instrumentalny. Z powodzeniem odnajduje się w muzyce jazzowej, pop i R&B. Fuller była m.in. solistką zespołu Beyoncé podczas światowej trasy koncertowej I AM … Sasha Fierce i Beyoncé Experience World Tour. Razem z wokalistką występowała przed Prezydentem Barackiem Obamą na specjalnym koncercie w Białym Domu. Współpracowała z takimi artystami jak Christian McBride, Nancy Wilson, Dianne Reeves, Aretha Franklin, Ralph Peterson czy Dave Holland. Wśród wielu wyróżnień należy wymienić zwycięstwo w rankingu krytyków JazzTimes w kategorii najlepsza saksofonistka altowa (2018), a także w ankiecie magazynu Downbeat w 2013 (saksofon altowy i flet) i 2014 roku (saksofon altowy). Tia Fuller jest profesorem w słynnym Berklee College of Music
 
. Lars Danielsson – szwedzki kontrabasista jazzowy, jeden z najwybitniejszych w Europie. Gra również na gitarze basowej i wiolonczeli. Absolwent Konserwatorium Muzycznego w Göteborgu. W 1985 roku założył Legendarny Lars Danielsson Quartet (z byłym saksofonistą Milesa Davisa Dave’em Liebmanem, Bobo Stensonem przy fortepianie i perkusistą Jonem Christensenem). Współpracował z takimi artystami jak Trilok Gurtu, Kenny Wheeler, Jon Christensen, Leszek Możdżer, Zohar Fresco, Jack DeJohnette, Bob Berg, Bill Evans czy Randy Brecker.
 
Santander Orchestra to projekt edukacyjny składający się z najbardziej utalentowanych muzyków z całej Polski, którzy rozwijają swój warsztat pod okiem znakomitych dyrygentów i tutorów – zarówno na próbach, jak i koncertach. Młodzi artyści występują podczas prestiżowych wydarzeń, m.in. w ramach Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Oprócz szlifowania umiejętności muzycznych Santander Orchestra pozwala zdobyć wiedzę z zakresu public relations, social mediów, zarządzania finansami czy prawa autorskiego – zwykle pomijanych w programie uczelni muzycznych, a bardzo ważnych przy budowaniu kariery zawodowej. Od 2015 r. Santander Orchestra zagrała kilkanaście koncertów pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, José Marii Florêncio, Lawrence’a Fostera oraz Marka Mosia. W maju 2019 młodzi muzycy wystąpili w Madrycie tuż przed wielkim finałem rozgrywek UEFA Champions League pod batutą Adama Sztaby. Pomysłodawcami Santander Orchestra są Santander Bank Polska i Fundacja MyWay.
 
Wojciech Buliński – perkusista, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Laureat wielu festiwali jazzowych i perkusyjnych w Polsce i za granicą m.in. Międzynarodowych Kursów Perkusyjnych (Żagań), Cross Drumming Festival (Warszawa), Jazz Juniors (Kraków), Krokus Jazz Festiwal (Jelenia Góra), International Gexto Jazz Contest i Tarnów Jazz Contest. Wspólpracował m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym Capitol oraz takimi artystami jak: Edyta Górniak, Jamal, Kabaret Neo-nówka, Katarzyna Kowalska, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Stan Skibby, Leszek Cichoński, Mack Goldsbury, Francesco Angiuli, Mikromusic, L.U.C, Endy Yden, Pawbeats, Zawartko/Piasecki i wieloma innymi. Oprócz działalności koncertowej zajmuje się również pracą studyjną oraz działalnością pedagogiczną.
 
Wojtek „Monter” Orszewski – gitarzysta, kompozytor, producent muzyczny. Absolwent Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Przez osiem lat współtworzył zespół Miloopa, z którym z powodzeniem wystąpił na takich festiwalach jak: Sziget Festival, United Islands, Be2gether Festival, Fete De La Musique Luxembourg, United Islands of Prague, Creamfields, JDM Festival, Open’er, Summer of Music, Szene Festival, Green Valley i Jazz Festival Sztokholm. Obecnie znany fanom jazzu jako gitarzysta formacji EABS. Komponuje również muzykę filmową i teatralną.
 
Marcin Sompoliński – absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie dyrygentury prof. Witolda Krzemieńskiego (1989). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, m.in. w Lipsku (H. Rilling), Stuttgarcie (J.E. Gardiner) i Brixen (J. Riffkin). Otrzymał Stypendium dla młodych twórców miasta Poznania (1993) oraz Medal Młodej Sztuki Głosu Wielkopolskiego (1994). W latach 1997-2002 był dyrygentem Teatru Wielkiego w Poznaniu. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, m.in. w Beethovenhalle-Bonn, Festspielhaus w Salzburgu i Alte Oper we Frankfurcie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. W latach 2005-2008 pełnił stanowisko kierownika muzycznego Teatru Muzycznego w Poznaniu. Począwszy od 1993 roku jest szefem Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 2008 roku stałym dyrygentem niemieckiej orkiestry Concerto Brandenburg, specjalizującej się w wykonawstwie historycznym. Marcin Sompoliński jest także pomysłodawcą nowatorskiego cyklu koncertów edukacyjnych Speaking Concerts. Jednym z jego najważniejszych projektów był program Music in Death Camps prezentowany w Polsce, Niemczech i Izraelu w 2012 roku.
 
SYMPHOSPHERE (7-15.10.2019)
 
Skład zespołu:
 
Leszek Możdżer – fortepian
 
Tia Fuller – saksofon altowy
 
Lars Danielsson – gitara basowa, kontrabas
 
Wojtek „Monter” Orszewski – gitara
 
Wojciech Buliński – perkusja
 
Santander Orchestra
 
Marcin Sompoliński – dyrygent
 
 
 
Miejsca koncertów
 
7.10.2019 – Warszawa, Teatr Wielki – Opera Narodowa
 
Bilety: www.eventim.pl, www.kupbilet.pl
 
8.10.2019 – Lublin, Filharmonia Lubelska
 
Bilety: http://www.filharmonialubelska.pl/, kasy Filharmonii Lubelskiej
 
 
 
9.10.2019 – Katowice, NOSPR
 
Bilety: www.eventim.pl, www.kupbilet.pl, www.nospr.org.pl, kasy NOSPR
 
13.10.2019 – Szczecin, Filharmonia im. M. Karłowicza – bilety wyprzedane
 
15.10.2019 – Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
 
Bilety: www.filharmonia.gda.pl, kasy Filharmonii Bałtyckiej
 
 
 
 
 

Artyści:


Inne wydarzenia
Bilety na: Wędrówki po pięciolinii
Koncert
Wędrówki po pięciolinii
Płock - 20 października 2019 INFO
Bilety na: Popołudnie dla Małych Melomanów 20.10.2019 g. 14:00
Koncert
Popołudnie dla Małych Melomanów 20.10....
Warszawa - 20 października 2019 INFO
Bilety na: Czyżyku, czyżyku, ptaszku malusieńki
Koncert
Czyżyku, czyżyku, ptaszku malusieńki
Toruń - 20 października 2019 INFO
Bilety na: POLKA  /  SPEKTAKL POLSKIEGO TEATRU TAŃCA
Koncert
POLKA / SPEKTAKL POLSKIEGO TEATRU TA...
Gorzów Wielkopolski - 20 października 2019 kup bilet od 25 zł
Bilety na: Nasi laureaci
Koncert
Nasi laureaci
Warszawa - 20 października 2019 kup bilet od 2 zł
Bilety na: Dżem 40-lecie zespołu
Koncert
Dżem 40-lecie zespołu
Rzeszów - 20 października 2019 INFO
Bilety na: MAREK TORZEWSKI
Koncert
MAREK TORZEWSKI
Poznań - 20 października 2019 kup bilet od 50 zł
Bilety na: BITAMINA
Koncert
BITAMINA
Łódź - 20 października 2019 kup bilet od 50 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.