menu zaloguj
KIEDY?
GDZIE?
CO?

Biuro Obsługi Klienta Wyślij bilet ponownie Zmiany w wydarzeniach
ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne w jidysz - koncert

BERJOZKELE to projekt muzyczny reinterpretujący w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne utwory w języku jidysz. Album Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz – ukazał się 14 grudnia 2014 nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. To zbiór utworów nastrojem i tematyką związanych z nocą, ciszą, snem.  Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Album wybrany przez najważniejszych polskich dziennikarzy zajmujących się muzyką tradycyjną „folkową płytą roku 2014” w plebiscycie portalu folk.pl, w maju 2015 roku otrzymał także tytuł Folkowego Fonogramu Roku przyznawany przez Program Drugi Polskiego Radia – to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla wydawnictw z muzyką tradycyjną w kraju.
SKŁAD:
Ola Bilińska - śpiew, gitara elektryczna, syntezator OP-1, elektronika
Kamil Szuszkiewicz - trąbka, obiekty, elektronika
Łukasz Owczynnikow - kontrabas, syntezator
OLA BILIŃSKA - wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka tekstów i muzyki oraz tłumaczka poezji polskiej na język angielski. W 2010 założyła swój autorski, mistyczno-folkowy zespół BABADAG, w międzyczasie działając w przeróżnych zespołach o przeróżnych stylistykach. Od paru lat doceniana jest w Polsce i na świecie jako wokalistka przywracająca do życia tradycyjne utwory żydowskie w jidysz. W 2017 roku nominowana była do nagrody Folkowy Fonogram Roku za „LIBELID – pieśni miłosne jidysz“, jej drugą płytę o tematyce żydowskiej. W czerwcu 2019 roku na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie miał premierę jej kolejny program „THE NAME’S BAJGELMAN“, poświęcony twórczości braci Bajgelman z Łodzi. W 2019 roku ukazały się kolejne dwie płyty wokalistki: alt-popowa „KUCZ/BILIŃSKA“ nagrana z klasykiem polskiej muzyki elektronicznej Konradem Kuczem, oraz druga płyta BABADAG: „Šulinys“ inspirowana tradycyjnymi kanonami litewskimi sutartinės, na której wokalnie towarzyszą jej siostry Dominyka, Raminta i Lauksmina Kriščiūnaitė z Wilna. Zespół koncertuje na festiwalach i w klubach w Polsce i w Europie. Współpracowała lub współpracuje z takimi postaciami muzycznej sceny jak: Maciej Cieślak, Raphael Rogiński, Macio
Moretti, Andrzej Smolik, Olo Walicki, Pablopavo, Konrad Kucz, Hubert Zemler czy Paweł Szamburski. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych oraz filmów. Warszawianka z urodzenia, mieszka w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie.
KAMIL SZUSZKIEWICZ - instrumentalista, librecista, kompozytor i trębacz związany z jazzem i improwizacją. Prowadzi zespół Zvanai, członek zespołów Zebry a Mit, Profesjonalizm oraz orkiestr Trifonidisa i WIO; często grywa też z innymi muzykami (Wojtek Traczyk, Hubert Zemler). Ma na koncie dwa albumy autorskie ("Istina" i "Robot Czarek") i wiele grupowych. Absolwent Wydziału Jazzu Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina.
ŁUKASZ OWCZYNNIKOW - kontrabasista urodzony w Warszawie. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Piotra Czerwińskiego i wcześniej śp. prof. Tadeusza Górnego oraz Policealnego Studium Jazzowego w Warszawie w klasie prof. Adama Cegielskiego. Ukończył szkołę średnią im. J.Elsnera w Warszawie w klasie prof. Adama Kotuli. Jako uczeń szkoły średniej otrzymał nagrody i wyróżnienia na konkursach krajowych w Katowicach w2006r.,Warszawie 2005 i Łodzi 2004 , jako student był wyróżniony w kategorii jazzowej konkursu we Wrocławiu. Od najmłodszych lat aktywny w tworzeniu oraz wykonywaniu muzyki współczesnej i jazzowej. Prowadził swój własny zespół wykonujący muzykę współczesną i improwizowaną „jegokoledzy”. Wystawiał performance solo. Współpracuje z tancerzami i teatrami, m.in. z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, grupą „Furu”, „Łódź w ruchu”. Współpracuje  z zespołem muzyki współczesnej „hashtag ensemble” oraz Chain Ensemble pod kier. Andrzeja Bauera.
Tworzył muzykę do filmu niemego na żywo i przedstawień teatralnych, aranżował i nagrywał muzykę na płyty z wieloma zespołami muzyki poważnej i rozrywkowej. Występował i nagrywał z wieloma orkiestrami m.in. Sinfonia Varsovia, Young Sound Forum of Central Europe, Sinfonia Iuventus, Opera Narodowa w Warszawie, Opera na Zamku w Szczecinie, Orkiestra Smyczkowa im. Zenona Brzeskiego. Wspólnie z muzykami zespołu Czessband  prowadzi projekt wspólnego śpiewania i muzykowania z osobami starszymi „Cała Praga śpiewa z nami”, oraz prowadzi zajęcia dla amatorów w projekcie „Staynia” Fundacji Muzyka jest dla wszystkich, występował w cyklach koncertów edukacyjnych dla dzieci  odbywających się w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia. Występuje także z polsko- ukraińskim kwintetem jazzowym „futurEthno”.  Współpracuje z warszawskimi teatrami wykonując i tworząc muzykę w spektaklach w teatrach: Dramatycznym, Żydowskim, Syrena, Collegium Nobillum. Współpracuje także z muzykami wykonującymi tradycyjną muzykę ludową z regionów mazowsza i radomszczyzny m.in. Bartoszem Niedźwieckim, kapelą Bursów. 
  

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.


Sejny

16.11.2019 , g. 19:00 (sobota)

Ośrodek Kultury w Sejnach

 
info

Bilety na termin:
16.11.2019 , g. 19:00 (sobota)

  • 16.11.2019 , g. 19:00
  • Sejny
  • Ośrodek Kultury w Sejnach
  • Ośrodek Kultury w Sejnach
BERJOZKELE to projekt muzyczny reinterpretujący w nowoczesny sposób, tradycyjne i przedwojenne utwory w języku jidysz. Album Berjozkele - kołysanki i pieśni wieczorne jidysz – ukazał się 14 grudnia 2014 nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. To zbiór utworów nastrojem i tematyką związanych z nocą, ciszą, snem.  Wiele z nich było popularnych w Polsce i na Kresach Wschodnich na początku XX wieku i w okresie międzywojennym, należały do repertuaru znanych artystów tamtych lat; inne z kolei to utwory u nas nieznane lub zapomniane. Bardzo ważną płaszczyzną tych kompozycji są teksty, czasem anonimowe, tradycyjne, często autorstwa poetów jidysz. Są świadectwem talentu przedwojennych twórców i bogactwa kultury jidysz. Album wybrany...
info
info