Organizator

Era Jazzu

Dane kontaktowe


Niedziela 15 kwietnia 2018 20:00
2018-04-15T20:00:00+0200
ERA JAZZU: Aquanet Jazz Festival -  OMAR SOSA & PAOLO FRESU
ERA JAZZU: Aquanet Jazz Festival - OMAR SOSA & PAOLO FRESU Era Jazzu
2018-04-15 , godz. 20:00 (Niedziela) Poznań CK Zamek
INFO

Opis wydarzenia:

     ERA JAZZU: Aquanet Jazz Festival - OMAR SOSA & PAOLO FRESU

15-04-2018 - Poznań - CK Zamek

 


ERA JAZZU: Aquanet Jazz Festival -  OMAR SOSA & PAOLO FRESU   
15.04.2018, godz.20.oo – CK Zamek- Poznań

Genialny kubański pianista i kompozytor  Omar Sosa zaprosił do współpracy równie elokwentnego i znakomitego włoskiego trębacza Paolo Fresu. Ich wspólne projekty „ Alma ” oraz „ Eros ”  są wspaniałymi dokumentami kulturowej inklinacji we współczesnym jazzie. Twórczość kompozytora, pianisty i lidera Omara Sosy jest tutaj wypadkową rozmaitych wpływów: od diaspor kubańskich i brazylijskich, od Ameryki Środkowej po afrykańskie społeczności zamieszkałe w Ekwadorze, od San Francisco i Nowego Jorku do Zachodniej Europy, aż po basen Morza Śródziemnomorskiego i Afrykę. Przez cały czas  pianista wierny jest swoim afro-kubańskim korzeniom i nieustannie zaskakuje świat swoim autentycznym i artystycznie bezkompromisowymi skojarzeniami  muzycznymi. Natomiast Paolo Fresu jest dzisiaj jednym z najważniejszych trębaczy jazzu, z niezwykle perfekcyjnym warsztatem wykonawczym, ogromnym zmysłem kompozytorskim i wyśmienitym instynktem improwizatora. Jego albumy (np. z kubańskim pianistą Omarem Sosą, z francuskim bandeonistą Richardem Galliano czy amerykańskim gitarzystą Ralphem Townerem) są jednymi z najciekawszych propozycji nowego, europejskiego jazzu ostatnich lat. Przeogromna dyskografia włoskiego trębacza jest imponująca nie tylko ze względu na ogrom artystycznych projektów, ale także na niezwykłą kreatywność muzyka z Sardynii. 

Na początku lat dziewięćdziesiątych kubański pianista Omar Sosa rozpoczął swą muzyczną i życiową podróż, by stać się artystą światowym. Wprowadzając do swego instrumentarium ludowe instrumenty afrykańskie, arabskie i latynoskie coraz częściej rozbudowywał brzmienie partiami wokalnymi, gdzie autentyzm i ludowość były elementami dominującymi. Pojawiały się muzyczne skojarzenia z kulturami afrykańskich Nomadów, elementy muzyki i śpiewu arabskiego, angielskiego, portugalskiego, hiszpańskiego, a nawet z egzotycznej Joruby. Wydawało się wtedy, że Omar Sosa pójdzie w kierunku coraz modniejszej etnicznej world-music, ale spekulacje te przerwały nominacje do prestiżowej Grammy Awards, gdy album „Sentir” rekomendowano jako najlepszy album latin-jazzu.

Omar Sosa zrealizował ponad dwadzieścia nietuzinkowych albumów   – rekomenduje artystę Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. Pianista  jest faworyzowanym idolem dzisiejszego jazzu, world-music, a przede wszystkim mentorem współczesnego afro-kubańskiego jazzu. Jego afro-kubańskie brzmienie jest niezwykle precyzyjne i perfekcyjne, a nominacje do Grammy Awards są oczywistą konsekwencją i zachwytem dla całej twórczości pianisty: karkołomnej relacji między kubańskim brzmieniem, afrykańską tradycją, jazzowym idiomem i doskonałą aranżacją. Dźwiękowe poszukiwania, wolny muzyczny duch, chęć tworzenia w zespole oraz otwarcie na nowe dźwięki i ich zaskakujące kombinacje – to wszystko można odnaleźć w twórczości Omara Sosy”

Trębacz Paolo Fresu  perfekcyjnie porusza się natomiast  w stylistyce „ italian jazzu” i jest gościem ( lub często liderem) zespołów skupiających najważniejsze osobowości europejskiej sceny jazowej. Jest także autorem wspaniałych albumów realizowanych dla najważniejszych, jazzowych oficyn wydawniczych : od monachijskiej ECM Records po ACT Music, od Blue Note Records, CAM Jazz po własną wytwórnie Tuk Music.  Koncertował i nagrywał ze znamienitymi  muzykami  : A. Mangelsdorffem,  K.Wheelerem, G. Mulliganem,  D. Liebmanem, D. Hollandem,  Lee Konitzem,  M. Nymanem,  R. Galliano,  J. Zornem,  J. Abercrombiem,  R. Townerem,  Ph. Woods’em, pojawiał się w zespołach Enrico Ravy, Ludovico Einaudi’ego, Uri Caine’a oraz w projektach z kubańskim pianistą Omarem Sosą. Na jedynym koncercie w Polsce duet Omar Sosa/Paolo Fresu zaprezentują program stanowiący syntezę jazzowych, etnicznych i nowoczesnych brzmień.

więcej: www.jazz.pl
Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.  / Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań.

ERA JAZZU: Aquanet Jazz Festival - OMAR SOSA & PAOLO FRESU bilety - dostęne na Bilety24.pl

 

Inne wydarzenia
Bilety na: FISH
Koncert
FISH
Poznań - 15 października 2018 kup bilet od 120 zł
Bilety na: WIWAT MONIUSZKO 2018
Koncert
WIWAT MONIUSZKO 2018
Jelenia Góra - 26 kwietnia 2018 kup bilet od 10 zł
Bilety na: Koncert relaksacyjny w Grocie Solnej GALOS na misy i gongi
Koncert
Koncert relaksacyjny w Grocie Solnej G...
Poznań - 26 kwietnia 2018 INFO
Bilety na: Macklemore
Koncert
Macklemore
Warszawa - 26 kwietnia 2018 kup bilet
Bilety na: SKRZYPEK NA DACHU
Koncert
SKRZYPEK NA DACHU
Łódź - 27 kwietnia 2018 kup bilet od 43 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.