ERA JAZZU: Aquanet Jazz Gala - REGINA CARTER - wszystkie bilety

Organizator

Era Jazzu

Dane kontaktowe


2018-11-24T19:00:00+0100
ERA JAZZU: Aquanet Jazz Gala - REGINA CARTER Era Jazzu
2018-11-24, godz. 19:00 (Sobota) Poznań Aula Uniwersytecka w Poznaniu

Opis wydarzenia:

ERA JAZZU: Aquanet Jazz Gala - REGINA CARTER
24 listopada 2018, godz.19.oo
Aula UAM-Poznań
 
 
 
Regina Carter uznawana jest za najlepszą skrzypaczkę jazzową i jedną z najbardziej ekspresyjnych solistek. Podczas koncertów ma się wrażenie, że skrzypaczka i jej grupa mają niekończące się zasoby energii, czym w uroczy i zabawny sposób zdobywają publiczność na całym świecie. "Regina Carter tworzy muzykę łatwą w odbiorze i jednocześnie zapierającą dech w piersiach. Swoją muzyką zabiera słuchacza w niezwykłą podróż, na którą składają się przeszłość i przyszłość jazzu" - pisał o genialnej artystce  Time Magazine.
 
Urodzona w Detroit córka przedszkolanki i pracownika zakładów Forda, wyrastała w atmosferze amerykańskiej klasy średniej lat sześćdziesiątych, gdzie muzyka klasyczna i edukacja w tym kierunku były w modzie. W wieku dwóch lat zaczęła grać na pianinie, a jako czterolatka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Mając dwanaście lat była najmłodszym muzykiem słynnej Detroit Civic Symphony Orchestra. Studiowała muzykę w New England Conservatory of Music oraz Michigan's Oakland University. W 1994 roku związała się z lokalnym ruchem Black Rock Coalition i nawiązała współpracę z liderami modnej „ new black music ”  Muhalem Richardem Abramsem ( z AACM) oraz popularnym  A String Trio of New York. Przełomowym dla skrzypaczki był rok 1998, gdy zrealizowała albumy “ Rhythms of the Heart” oraz “ Motor City Moments” , które przedstawiły zdumionemu  jazzowemu środowisku wielki talent artystki a zrealizowany w duecie z pianistą Kenny’m Barronem album „ Freefall ” zyskał nominacje do prestiżowej Grammy Award. Odtąd jazzowa skrzypaczka zapraszana była do projektów  wybitnych artystów: zagrała w „ Blood on the Fields ” Wyntona Marsalisa, zaproszona została przez Cassandrę Wilson do udziału w jej „ davisowskim ” albumie „Travelling Miles ” , pojawiała się w nagraniach i koncertach królowej hip-hopowego soulu Mary J. Blige oraz awangardowych projektach Johna Blake’a. Regina Carter  jako pierwsza artystka jazzowa i zagrała na Il Cannone Guarnei del Gesu, skrzypcach należących do samego mistrza Paganiniego i nagrała album „ Paganini: After A Dream„. Świat jazzu i muzyki klasycznej był zauroczony. Recenzent Time Magazine komplementował „ Carter tworzy muzykę, której się pięknie słucha, która jest odkrywcza, czasami wręcz brawurowa … swoich słuchaczy Panna Carter zabiera na wyprawę w przyszłość jazzu”. Kolejna, autorska płyta Reginy Carter  „ I'll Be Seeing You: A Sentimental Journey " to  muzyczny hołd dla matki Reginy.  Album zawiera intymne, akustyczne aranżacje utworów z lat dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych. W poszukiwaniach specyficznego nastroju tamtych czasów Regina Carter  zaprosiła do współpracy m.in. wybitne wokalistki  Dee Dee Bridgewater i  Carlę Cook, klarnecistę Paquito D'Riverę, akordeonistę Gila Goldsteina. Album „ Reverse Thread”  skrzypaczka zrealizowała wraz z muzykami afrykańskimi, ale w tak kulturowo zagmatwanym tyglu, że trudno dopatrywać się w pomyśle znamion „mody na ludowość”. Album zyskał rekomendujące recenzje prestiżowych mediów i nominowany był Grammy Awards. W światowe obchody setnej rocznicy urodzin Elli Fitzgerald wpisała się realizując album „ Ella: Accentuate the Positive ” składając wspaniały hołd interpretując wielkie hity Elli Fitzgerald.
 
Regina Carter genialna instrumentalistka,  powszechnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie i honorowana najważniejszymi laurami jazzu ( od prestiżowych ankiet Down Beat, gdzie od lat uznawana jest za Jazzową Skrzypaczkę Roku po udział w najważniejszych festiwalach i prestiżowych wydarzeniach oraz lukratywny grant McArthur Fellows Program). „ Kariera Reginy Carter jest jak prawdziwe crescendo sukcesu, które nigdy nie przestaje brzmieć” – komplementują muzykę skrzypaczki krytycy. Ale jak sama konkluduje „ ma misję do spełnienia: chcę wnieść swój wkład w muzykę i zrobienie tego na swoich warunkach”. Z takim wyzwaniem skrzypaczka wymyka się komercyjnej sferze muzyki, stając się bezwiednie ikoną tego, co w wielkiej sztuce najważniejsze: artystką non-konformistką z ogromnym talentem i ambicjami. 
Kwartet Reginy Carter jest częścią gali „Era Jazzu – gramy już 20 lat ! ”, z  koncertową premierą nowych płyt laureatów Nagrody Ery Jazzu, poznańskich zespołów WEEZDOB COLLECTIVE oraz  kwintetu DAWIDA KOSTKI.
 
 
Więcej: www.jazz.pl
 
Inne wydarzenia
Bilety na: Muniek i Przyjaciele
Koncert
Muniek i Przyjaciele
Warszawa - 10 listopada 2018 kup bilet od 94 zł
Bilety na: Mała Akademia Jazzu / Jose Torres
Koncert
Mała Akademia Jazzu / Jose Torres
Katowice - 23 października 2018 INFO
Bilety na: Mała Akademia Jazzu / Jose Torres
Koncert
Mała Akademia Jazzu / Jose Torres
Katowice - 23 października 2018 INFO
Bilety na: Wtorkowy Klub Jazzowy / Laboratorium
Koncert
Wtorkowy Klub Jazzowy / Laboratorium
Katowice - 23 października 2018 INFO
Bilety na: SHANNA WATERSTOWN (USA)
Koncert
SHANNA WATERSTOWN (USA)
Poznań - 23 października 2018 kup bilet od 64 zł
Bilety na: KONCERT PSM
Koncert
KONCERT PSM
Jelenia Góra - 24 października 2018 kup bilet od 10 zł
Bilety na: The rest is silence...
Koncert
The rest is silence...
Warszawa - 24 października 2018 kup bilet od 16 zł
Bilety na: 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
Koncert
100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI
Bydgoszcz - 24 października 2018 kup bilet od 20 zł
Bilety na: Środa Młodych / Koncert w ramach Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych IPiUM Silesia
Koncert
Środa Młodych / Koncert w ramach Festi...
Katowice - 24 października 2018 INFO
Bilety na: Vivaldi jakiego (NIE) znacie!
Koncert
Vivaldi jakiego (NIE) znacie!
Gdańsk - 24 października 2018 INFO
Bilety na: SONBIRD
Koncert
SONBIRD
Poznań - 25 października 2018 kup bilet od 30 zł
Bilety na: The Symphony of Heroes
Koncert
The Symphony of Heroes
Wrocław - 26 października 2018 kup bilet od 99 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.