menu zaloguj
KIEDY?
GDZIE?
CO?

Biuro Obsługi Klienta Wyślij bilet ponownie Zmiany w wydarzeniach
ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Koncert Inauguracyjny 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

Wykonawcy:
Soyoung Yoon - skrzypce
Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego                     

Program:
K. Penderecki: Adagio na smyczki z III Symfonii 
L. van Beethoven: Koncert skrzypcowy D-dur, op. 61
A. Dvorak: VII Symfonia d-moll, op. 70
 

Historia Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego obejmuje w chwili obecnej okres 80 lat. W tym czasie zrealizowano czternaście turniejów, podczas których swoje umiejętności prezentowało przed publicznością i gronem jury ponad pięciuset skrzypków z kilkudziesięciu krajów świata. Konkurs uchodzi za najstarszy tego typu turniej na świecie, a inicjatorem jego powołania był Adam Wieniawski, polski kompozytor, bratanek Henryka Wieniawskiego, niezwykle aktywny organizator wydarzeń kulturalnych. Okolicznością zachęcającą do ustanowienia tego wydarzenia była przypadająca na 1935 r. setna rocznica urodzin Henryka Wieniawskiego, uznawanego wówczas na równi z Chopinem za najwybitniejszego kompozytora polskiego. Głównym zadaniem konkursu miało być propagowanie twórczości Wieniawskiego, a celem drugim, równie ważnym – utorowanie młodym skrzypkom dróg na estrady światowe. Te cele pozostają aktualne także dziś.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego odbyła się w Warszawie, w dniach 3 – 16 marca 1935 r., a na miejsce przesłuchań wybrano salę Filharmonii Narodowej. Konkurs był tak wielkim sukcesem artystycznym i organizacyjnym, iż postanowiono uczynić z niego imprezę cykliczną. Drugi konkurs, który zaplanowano na rok 1940, z przyczyn oczywistych nie mógł się odbyć. W okresie powojennym środowiska muzyczne w kraju upomniały się o turniej, jednak Warszawa była w trakcie odbudowy po zniszczeniach wojennych i nie dysponowała odpowiednią salą koncertową. Uwzględniając te okoliczności, jak również wyrażoną na piśmie propozycję społeczeństwa poznańskiego, decyzją Ministra Kultury i Sztuki na siedzibę Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego wyznaczono Poznań, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1952 r. Na miejsce przesłuchań konkursowych wybrano słynącą
z doskonałej akustyki Aulę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, w której odbywały się wszystkie przesłuchania kolejnych (począwszy od drugiej) edycji turnieju.

Wśród laureatów Międzynarodowych Konkursów im. H. Wieniawskiego znajdują się wybitni
i uznani na całym świecie skrzypkowie, jak m.in. Dawid i Igor Ojstrachowie, Sidney Harth, Charles Treger, Oleg Krysa, Tatiana Grindienko, Wadim Brodskij, Zakhar Bron, Bartłomiej Nizioł i Piotr Pławner. W 1967 r. po raz pierwszy w historii konkursów zwyciężył Polak – siedemnastoletni wówczas Piotr Janowski (po nim byli jeszcze inni zwycięzcy z Polski, np. Agata Szymczewska, zdobywczyni I nagrody na konkursie w 2006 r.).

Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. H. Wieniawskiego są przeznaczone dla skrzypków wszelkiej narodowości, w wieku do 30 lat (tak było najczęściej) lub nawet do 35 lat (taką szansę otrzymali skrzypkowie startujący w II konkursie).

Sięgając do liczb i faktów związanych z Międzynarodowymi Konkursami im. H. Wieniawskiego warto wspomnieć, że najkrótszy konkurs trwał zaledwie jedenaście dni (był to
II konkurs, który odbył się w 1952 r.), chociaż zazwyczaj przesłuchania skrzypków oraz imprezy towarzyszące wypełniały ponad dwa tygodnie (najdłuższy, XII konkurs, który odbył się 2001 r. trwał aż szesnaście dni). Wszystkie przesłuchania konkursowe dotychczasowych edycji Konkursów im.
H. Wieniawskiego były jawne, czyli otwarte dla publiczności.

Konkursy początkowo przeprowadzano w dwóch etapach. W 1957 r. wprowadzono podział na trzy etapy, określany jako najdonioślejsza ze zmian w historii konkursów. Według organizatorów wprowadzenie trzeciego etapu było niezbędne w celu podtrzymania rangi Konkursu, a etap pierwszy stał się tym samym estradą wstępnego i bardzo trudnego egzaminu. Od 2006 r. przesłuchania konkursowe przebiegają w czterech etapach i w podobny sposób zaplanowano to na rok 2016.

Koncepcję programową 15. Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego opracował Maxim Vengerov w porozumieniu z organizatorem konkursu. Dwa pierwsze etapy wypełnią wirtuozowskie kompozycje na skrzypce solo oraz na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu (wśród nich nie zabraknie utworów patrona konkursu), w trzecim etapie młodym artystom będzie towarzyszyć orkiestra kameralna, zaś w czwartym, finałowym etapie wybrane przez uczestników konkursu koncerty skrzypcowe (w tym obowiązkowo jeden z koncertów H. Wieniawskiego) zabrzmią z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

W Jury Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego zasiadało grono wybitnych skrzypków różnych narodowości, a niektóre nazwiska spotkać można kilkukrotnie
w gremiach jurorskich kolejnych edycji Konkursów Skrzypcowych im. H. Wieniawskiego: aż siedmiokrotnie w jury zasiadała laureatka konkursu z 1962 r. Jadwiga Kaliszewska, a pięć razy do prac komisji sędziowskiej zapraszano inną laureatkę konkursu, wybitną polską skrzypaczkę, Wandę Wiłkomirską. Zespoły jurorskie pracowały zazwyczaj pod kierownictwem polskich artystów: skrzypków, dyrygentów i kompozytorów. Pierwszym przewodniczącym w konkursie przedwojennym był Adam Wieniawski. Następnie, w 1952 r. pracom Jury przewodniczył Tadeusz Szeligowski, ówczesny dyrektor nowopowstałej Filharmonii Poznańskiej. Jedyną laureatką konkursu, która stanęła na czele komisji sędziowskiej, za to aż dwukrotnie, w latach 1957 i 1967) była znakomita polska kompozytorka Grażyna Bacewicz. Dwukrotnie również, w latach 1972 i 1977, pracom jury przewodniczyła prof. Irena Dubiska, jeden z filarów polskiej wiolinistyki. Na czele Jury kilkakrotnie stanęli wybitni polscy dyrygenci: Zdzisław Górzyński (1962 r.), Stanisław Wisłocki (w 1986 r. i w 1991 r.) oraz Karol Stryja (1996 r.). Ponadto, spośród uznanych w kraju i za granicą wirtuozów skrzypiec, zespoły jurorskie podczas prowadzili Henryk Szeryng (1981 r.) oraz Konstanty Andrzej Kulka (2006 r.). Tylko dwukrotnie w historii Konkursów im. Wieniawskiego zdarzyło się, iż rolę przewodniczącego jury powierzono obcokrajowcom. Byli to: Schlomo Mintz (w 2001 r.) i Maxim Vengerov (w 2011). W jubileuszowej, piętnastej edycji konkursu do przewodniczenia pracom Jury ponownie zaproszono wirtuoza skrzypiec zza granicy, pochodzącego z Nowosybirska Maxima Vengerova.

Każdy kolejny Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego był wielkim świętem muzyki, podczas którego w szczególny sposób celebrowano również muzykę polską. Na rok 2016 zaplanowano Koncert Inauguracyjny, podczas którego wystąpi zwyciężczyni poprzedniej edycji konkursu, koreańska skrzypaczka Soyoung Yoon, a w programie koncertu znajdzie się m.in. utwór autorstwa Honorowego Przewodniczącego Jury tej edycji konkursu, Krzysztof Pendereckiego.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego jest członkiem – założycielem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych (WFIMC) z siedzibą w Genewie. Federacja powstała w 1957 r., obecnie zrzesza ponad 120 członków – konkursów muzycznych, które są przeprowadzane zgodnie  z najwyższymi artystycznymi i organizacyjnymi standardami.


1 czerwca 2016 roku rozpocznie się bezpośrednia sprzedaż biletów i karnetów w Towarzystwie Muzycznym im. H. Wieniawskiego.

Karnet obejmuje bilety na Koncert Inauguracyjny, wszystkie przesłuchania I-IV etapu oraz Galę i Koncert Laureatów.
I miejsca: 900zł
II miejsca: 700zł

Przyjmujemy rezerwacje:
Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego
ul. Świętosławska 7, 61-840 Poznań
tel. 61 852 26 42, tel. 502 709 992, biuro@wieniawski.pl

Przy zamówieniach grupowych obowiązuje przedpłata w wysokości 50%.
Przy zamówieniach karnetów abonamentowych obowiązuje wpłata w wysokości 100%.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.


Poznań

08.10.2016 , g. 19:00 (sobota)

 
info

Bilety na termin:
08.10.2016 , g. 19:00 (sobota)

Wykonawcy: Soyoung Yoon - skrzypce Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod dyr. Krzysztofa Pendereckiego                      Program: K. Penderecki: Adagio na smyczki z III Symfonii  L. van Beethoven: Koncert skrzypcowy D-dur, op. 61 A. Dvorak: VII Symfonia d-moll, op. 70   Historia Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego obejmuje w chwili obecnej okres 80 lat. W tym czasie zrealizowano czternaście turniejów, podczas których swoje umiejętności prezentowało przed publicznością i gronem jury ponad pięciuset skrzypków z kilkudziesięciu krajów świata. Konkurs uchodzi za najstarszy tego typu turniej na świecie, a inicjatorem jego powołania był Adam Wieniawski, polski kompozytor, bratanek Henryka Wieniawskiego, niezwykle...
info
info

Popularne w serwisie

The King Of Swing - Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra

Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra “The King Of Swing” Jedyny Koncert w Polsce! 20 osobowa obsada artystów! PROMOCJA SPECJALNA!!! Najlepsza na ;świecie big bandowa orkiestra wykona największe przeboje: Glenn Miller Orchestra, Benny Goodman Orchestra, Frank Sinatra, Michael Buble, The Andrews Sisters. Wirtuozeria i ciepłe brzmienie zespołu przeniosą słuchaczy na ;początek ubiegłego stulecia....
Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra “The King Of Swing” Jedyny Koncert w Polsce! 20 osobowa obsada artystów! PROMOCJA SPECJALNA!!! Najlepsza...
01.02.2023, Poznań
KONCERT

The King Of Swing - Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra

01.02.2023 Poznań od 70,00 pln
kup bilet

WINTER SONGS OF FRANK SINATRA

"Winter Songs of Frank Sinatra to przepiękny zimowy koncert, który rozgrzewa widzów nawet w największy mróz. Przyjemne swingowe aranżacje amerykańskich standardów świątecznych przeniosą Was wprost do lat 40-stych na ośnieżone ulice Nowego York'u. Podczas koncertu w wykonaniu Natalii Świerczyńskiej i jej zespołu można usłyszeć popularne zimowe piosenki takie jak Let it snow, Jingle bells, Winter Wonderland....
"Winter Songs of Frank Sinatra to przepiękny zimowy koncert, który rozgrzewa widzów nawet w największy mróz. Przyjemne swingowe aranżacje amerykańskich...
30.12.2022, Gdańsk
KONCERT

WINTER SONGS OF FRANK SINATRA

30.12.2022 Gdańsk od 94,00 pln
kup bilet

NOSPR po kolędzie / wieczór kolędowy z udziałem publiczności

Program Cicha noc W żłobie leży Tryumfy Króla Niebieskiego Przybieżeli do Betlejem Nie było miejsca dla Ciebie Lulajże, Jezuniu Jezus malusieńki Gdy śliczna Panna Gdy się Chrystus rodzi Mizerna cicha Dzisiaj w Betlejem Mędrcy świata, monarchowie Oj, maluśki, maluśki Dyrygent Anna Szostak Wykonawcy Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia Kwartet smyczkowy Aleksander Daszkiewicz – skrzypce...
Program Cicha noc W żłobie leży Tryumfy Króla Niebieskiego Przybieżeli do Betlejem Nie było miejsca dla Ciebie Lulajże, Jezuniu Jezus malusieńki Gdy śliczna...
29.12.2022, Katowice
KONCERT

NOSPR po kolędzie / wieczór kolędowy z udziałem publiczności

29.12.2022 Katowice od 65,00 pln
kup bilet

KWARTET - 50 lecie spektaklu

Kultowa już historia czterech artystów poszukujących sensu życia, teatru i sztuki jako takiej. Kwartet Bogusława Schaeffera to inteligentny i dowcipny teatr w wyśmienitej obsadzie, gdzie bohaterowie usiłują odpowiedzieć na pytania fundamentalne. Ambitna próba znalezienia uniwersalnego i niepodważalnego ideału sztuki w miarę rozwoju spektaklu przemienia się w nieprzewidywalną grę z widzem, pełną żartów,...
Kultowa już historia czterech artystów poszukujących sensu życia, teatru i sztuki jako takiej. Kwartet Bogusława Schaeffera to inteligentny i dowcipny...
05.03.2023, Otrębusy
KONCERT

KWARTET - 50 lecie spektaklu

05.03.2023 Otrębusy od 156,00 pln
kup bilet

ROYAL LVIV BALLET - "Jezioro łabędzie"

„Jezioro Łabędzie” - ROYAL LVIV BALLET Jezioro łabędzie ;to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada nam o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona...
„Jezioro Łabędzie” - ROYAL LVIV BALLET Jezioro łabędzie ;to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność...
12.02.2023, Gdańsk
BALET

ROYAL LVIV BALLET - "Jezioro łabędzie"

12.02.2023 Gdańsk od 116,50 pln
kup bilet

KONCERT „MOZART – MATUSZKIEWICZ” w wykonaniu Waldemara Malickiego i Orkiestry Kameralnej FILHARMONII NARODOWEJ

KONCERT „MOZART– MATUSZKIEWICZ” w wykonaniu WALDEMARA MALICKIEGO i Orkiestry Kameralnej FILHARMONII NARODOWEJ W pierwszej części usłyszymy jeden z najbardziej znanych koncertów fortepianowych Wolfganga Amadeusza Mozarta – koncert fortepianowy A-dur KV 414 w mistrzowskim wykonaniu Maestro Waldemara Malickiego oraz mozartowską "Muzyczną niespodziankę", z których słynie pianista. ;Towarzyszyć mu będzie...
KONCERT „MOZART– MATUSZKIEWICZ” w wykonaniu WALDEMARA MALICKIEGO i Orkiestry Kameralnej FILHARMONII NARODOWEJ W pierwszej części usłyszymy jeden z najbardziej...
18.12.2022, Warszawa
KONCERT

KONCERT „MOZART – MATUSZKIEWICZ” w wykonaniu Waldemara Malickiego i Orkiestry Kameralnej FILHARMONII NARODOWEJ

18.12.2022 Warszawa od 79,00 pln
kup bilet

Koncert Karnawałowy 2023 - Największe Włoskie Przeboje - Jarek Wist

04.02.2023, Gdańsk
KONCERT

Koncert Karnawałowy 2023 - Największe Włoskie Przeboje - Jarek Wist

04.02.2023 Gdańsk od 53,00 pln
kup bilet

SYLWESTER W WIEDEŃSKIM NASTROJU

SYLWESTROWE FAJERWEKI MUZYCZNE Mają wiedeńczycy swoje słynne koncerty noworoczne, dlaczego więc łodzianie nie mieliby mieć swojego… SYLWESTROWEGO! Wzorem lat poprzednich i tym razem nie zamierzamy dać Państwu „wolnego” w ten jedyny i niepowtarzalny dzień w roku. Któż, bowiem z nas nie marzy o przeżyciu tego nadzwyczajnego wieczoru w sposób niezwykły, wyjątkowy i zaskakująco oryginalny, tak by w pamięci...
SYLWESTROWE FAJERWEKI MUZYCZNE Mają wiedeńczycy swoje słynne koncerty noworoczne, dlaczego więc łodzianie nie mieliby mieć swojego… SYLWESTROWEGO! Wzorem...
31.12.2022, Łódź
KONCERT

SYLWESTER W WIEDEŃSKIM NASTROJU

31.12.2022 Łódź od 140,00 pln
kup bilet

Zemsta nietoperza

Jedna z najsłynniejszych operetek świata, wielka klasyka w klasycznym i bogatym wykonaniu jednego z najlepszych teatrów świata. Akcja tej słynnej operetki dzieje się w noc sylwestrową, więc polecamy ją właśnie na ten czas.
Jedna z najsłynniejszych operetek świata, wielka klasyka w klasycznym i bogatym wykonaniu jednego z najlepszych teatrów świata. Akcja tej słynnej operetki...
31.12.2022, Rypin
OPERA

Zemsta nietoperza

31.12.2022 Rypin od 95,00 pln
kup bilet

Dobra zmiana

Dobra zmiana Scenariusz, reżyseria, muzyka: Jakub ;Przebindowski Scenografia: Witold Stefaniak Kostiumy: Justyna Petelicka Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Monika Kępka, Arkadiusz Wójcik, Sebastian ;Jasnoch, Jakub ;Kotyński Jak zrobić interes życia? Co, jeśli nasz misterny plan okaże się niedoskonały? Czy po raz kolejny nieocenione okaże się wsparcie Nadii, która wie, jak skutecznie porządkować...
Dobra zmiana Scenariusz, reżyseria, muzyka: Jakub ;Przebindowski Scenografia: Witold Stefaniak Kostiumy: Justyna Petelicka Obsada: Małgorzata Goździk,...
18.12.2022, Łódź
SPEKTAKL

Dobra zmiana

18.12.2022 Łódź od 65,00 pln
kup bilet

MĄŻ I ŻONA

Aleksander Fredro MĄŻ I ŻONA Reżyseria: Krystyna Janda Scenografia: Natalia Kitamikado Kostiumy: Dorota Roqueplo Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk Projekcja/Mapping: Jagoda Chalcińska Producent wykonawczy: Rafał Rossa Asystentka kostiumografki: Marzena Wojciechowska Asystentka ds. scenografii i kostiumów: Małgorzata Domańska Realizacja światła: Rafał Piotrowski Realizacja dźwięku: Michał Tatara...
Aleksander Fredro MĄŻ I ŻONA Reżyseria: Krystyna Janda Scenografia: Natalia Kitamikado Kostiumy: Dorota Roqueplo Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk...
29.12.2022, Warszawa
SPEKTAKL

MĄŻ I ŻONA

29.12.2022 Warszawa od 61,00 pln
kup bilet

Wojtek Mazolewski Quintet & Fisz / Rojek / Komoszyńska / Spięty

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET - TOUR 2023 & FISZ/ARTUR ROJEK/BELA KOMOSZYŃSKA/SPIĘTY Po olbrzymim sukcesie trasy koncertowe WMQ 2022 na Państwa życzenie wracamy do Was z trasą Wojtek Mazolewski Quintet – Tour 2023. Podczas koncertów usłyszycie WMQ w najznakomitszym wydaniu. Polka, Komeda, ale przede wszystkim nowe utwory - zarówno z albumu WMQ ”Spirit to All”, jak i wyprodukowane przez Wojtka Mazolewskiego...
WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET - TOUR 2023 & FISZ/ARTUR ROJEK/BELA KOMOSZYŃSKA/SPIĘTY Po olbrzymim sukcesie trasy koncertowe WMQ 2022 na Państwa życzenie...
04.03.2023, Gdańsk
KONCERT

Wojtek Mazolewski Quintet & Fisz / Rojek / Komoszyńska / Spięty

04.03.2023 Gdańsk od 168,00 pln
kup bilet