Leszek Możdżer & O.N.E. Quintet - WĄGROWIECKA NOC JAZZOWA

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierw
Organizator

Miejski Dom Kultury

Amfiteatr Miejski w Wągrowcu Kościuszki 62-100 Wągrowiec

Dane kontaktowe

Kościuszki 55
62-100 Wągrowiec

Sobota 8 sierpnia 2020 20:00
2020-08-08T20:00:00+0200
Leszek Możdżer & O.N.E. Quintet - WĄGROWIECKA NOC JAZZOWA
Leszek Możdżer & O.N.E. Quintet - WĄGROWIECKA NOC JAZZOWA Miejski Dom Kultury
2020-08-08 , godz. 20:00 (Sobota) Wągrowiec Amfiteatr Miejski w Wągrowcu
INFO

Opis wydarzenia:

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w piątym roku życia i przeszedłszy wszystkie szczeble edukacji uzyskał dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej w 1996 roku. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20 urodziny. We wczesnych latach działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W roku 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors i była to pierwsza kropla obfitego deszczu nagród, jakie miały spaść na niego przez następne lata. Od tamtego czasu zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii ‘Fortepian’ i został też wielokrotnie uznany Muzykiem Roku.

Leszek Możdżer nagrywał płyty z najwybitniejszymi polskimi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką (Pożegnanie z Marią), Januszem Muniakiem (One And Four), Michałem Urbaniakiem (Live In Holy City), Piotrem Wojtasikiem (Lonely City i Quest z Billym Harperem oraz Hope z Dave’em Liebmanem), Adamem Pierończykiem (Live In Sofia i 19-9-1999), Henrykiem Miśkiewiczem (Ja nie chcę spać), Anną Marią Jopek (m.in. Bosa, Barefoot, Upojenie, Farat). Nagrywał też ze Zbigniewem Preisnerem (m.in. przy Requiem dla mojego przyjaciela oraz 10 łatwych utworach na fortepian). Od lat współpracuje również z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem (nagrania dla wytwórni 20th Century Fox oraz Mira Max)– wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland.

Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak : David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.

Od roku 2011 Leszek Możdżer jest Dyrektorem artystycznym plenerowego festiwalu muzycznego nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu – Enter Music Festival.

Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów, w tym wiele pod własnym nazwiskiem:
Chopin – Impresje, 1994
    Makowicz vs Możdżer, The Carnegie Hall NYC, EMI 2004
    Piano, Arms Records 2004
    The Time – Możdżer, Danielsson, Fresco; Outside Music 2005 (status Diamentowej Płyty)
    Between Us And The Light – Możdżer, Danielsson, Fresco; Outside Music 2006 (status Podwójnej Platynowej Płyty w dwa tygodnie powydaniu)
    Pasodoble – Lars Danielsson & Leszek Możdżer, ACT 2007
    Live CD&DVD – Możdżer, Danielsson, Fresco; Outside Music 2007
    Firebird VII – Phil Manzanera, Leszek Możdżer, Charles Hayward, Yaron Stavi; Expression Records 2008
    Kaczmarek by Możdżer, Universal 2010
    Komeda – Leszek Możdżer, Act Music 2011
    The Last Set, Live at The A Trane – Leszek Możdżer & Walter Norris , Act Music 2012,
    Wszystkie Kobiety Mateusza, Outisde Music 2013
    Jazz at Berlin Philharmonic I z Iiro Rantalą i Michaelem Wollnym, Act Music 2013,
    Polska – Możdżer Danielsson Fresco, Outside Music, ActMusic, 2013 (status Podwójnej Platynowej Płyty)
    The Very Best of Leszek Możdżer, Magic Records 2014
    Jazz at Berlin Philharmonic III z Larsem Danielssonem, Zoharem Fresco i Atom String Quartet, Act Music 2015
    Jazz at Berlin Philharmonic VII Piano Night z Iiro Rantalą and Michaelem Wollny, Act Music 2017
    Earth Particles z Holland Baroque, Outside Music 2017

Leszek Możdżer objawia się zatem jako twórca nowej stylistyki w muzyce jazzowej, gdzie brzmienie i klimat budowane są impresją oraz nastrojem i niepowtarzalnym autorskim stylem wykonawczym. Może właśnie dlatego pianista przyjmowany jest jako elokwentny twórca jazzu młodego pokolenia: wyrafinowana propozycja artystyczna, złożona z muzycznych fascynacji i odkryć Leszka Możdżera – najpopularniejszego dzisiaj muzyka jazzowego w Polsce –  (Dionizy Piątkowski).

Artyści:


Inne wydarzenia
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.