Kup bilet na inne wydarzenia : SELLINARIUM: OPERĘ POPROSZĘ! - Łódź, 28 Maj 12:00

SELLINARIUM: OPERĘ POPROSZĘ!

Organizator

Teatr Wielki w Łodzi

Adres wydarzenia :

Teatr Wielki w Łodzi Sala Kameralna
plac Dąbrowskiego
Łódź

Niedziela 28 Maj 12:00
Sprzedaż online kończy się : 28-05-2017 11:00

Czytaj więcej o wydarzeniu

Pierwsze formy sceniczne – zazwyczaj o tematyce religijnej – powstawały na zamówienie hierarchów kościelnych, z kolei dzieła o treści świeckiej – zarówno antycznej jak i pastoralnej – tworzone były na potrzeby dworu. Na tak przygotowanym gruncie kolejne pokolenia kompozytorów tworzyło swoje dzieła. Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, a nawet Richard Wagner korzystali z finansowego wsparcia monarchów, z kolei Piotr Czajkowski i Sergiusz Prokofiew wspierani byli przez indywidualnych filantropów. Wraz ze zmianami gospodarczo-ekonomicznymi świata współczesnego następowała też zmiana w finansowaniu kultury – począwszy od rządu w Finlandii, który w 1898 roku przyznając dziesięcioletni grant Jeanowi Sibeliusowi zainicjował ideę zinstytucjonalizowanego patronatu, kolejne państwa wprowadzały ten system wspierania sztuki.
Równolegle do komponowania nowych dzieł operowych, powstawały kolejne budynki teatrów muzycznych, których dyrekcje, antreprenerzy i impresariowie nierzadko stawali się inicjatorami nowych kompozycji, pisanych specjalnie na potrzeby danej sceny.
Czy tak też jest i dzisiaj? Czy współcześni kompozytorzy piszą swoje dzieła „do szuflady”, czy wspierani są przez instytucje, i w końcu, czy teatry operowe nadal zamawiają u kompozytorów nowe opery? O historii mecenatu i współczesnego sponsoringu opowie nam znawca opery – Aleksander Laskowski, w rozmowie z inicjatorem i twórcą programu SELLINARIUM – Michałem J. Stankiewiczem.
Aleksander Laskowski – tłumacz, dziennikarz muzyczny i konferansjer; współpracownik radiowej Dwójki, na której antenie prowadzi „Wieczory operowe” oraz „Tematy przewodnie”, czyli cotygodniowy niedzielny autorski przegląd prasy ze świata, wieloletni pracownik Instytutu Adama Mickiewicza, gdzie był kierownikiem Wydziału Terytorialnego. Od 2013 roku na antenie rosyjskiego Radia Orfiej prezentuje comiesięczne audycje poświęcone muzyce polskiej. Autor książki Skrywany wulkan, której bohaterem jest Witold Lutosławski. Przełożył na język polski m.in. Paralele i paradoksy autorstwa Daniela Barenboima i Edwarda W. Saida oraz Reszta jest hałasem. Słuchając dwudziestego wieku Alexa Rossa – przystępnej opowieści o muzyce XX wieku od Mahlera do Björk.


Wybór rodzaju miejsca :

Wybór sekcji i miejsca

?

Podsumowanie zakupów :

?
Ilość: 0 Podsumowanie: 0.00 PLN
Wpisz kod rabatowy Błędny kod rabatowy
?

Dane klienta :

?
E-mail:
Powtórz e-mail:
Telefon:
Imię i nazwisko :

Opcje dostawy:

?
?
?
Wiadomość (do 80 znaków) :
Szablon biletu:

Faktura Vat :


Forma płatności :

W celu uregulowania płatności zostaniesz przeniesiony do systemu Przelewy24. WAŻNE! Po wybraniu przycisku "Zapłać" nasz serwis będzie oczekiwał na potwierdzenie dokonania transakcji, po czym umożliwi wydrukowanie biletu. Jeśli w ciągu 20 minut system Bilety24.pl nie otrzyma informacji o dokonaniu wpłaty, wybrane przez Ciebie miejsca zostaną zwolnione!
Do zapłaty: 0,00 PLN
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.