Arkadia - Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu

Data budowy: 1805 r.
Pojemność: 80 miejsc
 

Arkadia to jeden z bardziej charakterystycznych budynków Poznania. Budynek znajduje się przy Placu Wolności, a jego pierwsza bryła powstała w 1805 roku. Gmach zaprojektował niemiecki architekt David Gilly, z przeznaczeniem na niemiecki teatr, jednak już w chwili oddania do użytku miejsce było przestarzałe i nie spełniało standardów wymaganych do pełnienia swojej funkcji.

W gmachu koncertowali najsłynniejsi światowi wirtuozi – m.in. Franciszek Liszt, Nicolo Paganini i Henryk Wieniawski. Na scenie wystawiano także polskie spektakle, aż do momentu, kiedy niedaleko Arkadii powstał Teatr Polski (1875).
W 1879 r. budynek przeszedł gruntowną przebudowę. Autorem nowej konstrukcji był ówczesny poznański architekt miejski Cäsar Stenzl. Z czasem obiekt przekształcono. Niemiecki teatr został przeniesiony do Dzielnicy Cesarskiej, do dzisiejszego Teatru Wielkiego. W czasie dwudziestolecia międzywojennego w Arkadii działało poznańskie radio oraz kawiarnia.

Aktualnie w budynku znajduje się salon Empik i Księgarnia Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Działalność artystyczną prowadzi tu, założony w 1964 roku, Teatr Ósmego Dnia. Siedziba Teatru znajduje się przy ul. Ratajczaka od 1992 roku. Instytucja oprócz wystawiania spektakli prowadzi działalność edukacyjną. Realizuje warsztaty, spotkania z teatrem dla uczniów, spotkania autorskie i organizuje panele dyskusyjne. 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.