Teatr Muzyczny Roma w Warszawie

Data budowy: 1935 r.
Pojemność
Scena Duża: 992 miejsca
Scena Nova: 154 miejsca


Gmach przy ulicy Nowogrodzkiej 49 w Warszawie, został wybudowany w latach 1931-1935 na zlecenie nuncjusza apostolskiego Achillesa Rattiego. Budynek pełnił funkcję siedziby Domu Akcji Katolickiej im. papieża Piusa XI. Został zaprojektowany przez Stefana Szyllera, słynnego architekta, który odpowiada za kształt m.in. Galerii Sztuki Zachęta, gmachu głównego Politechniki Warszawskiej oraz dawnej siedziby Biblioteki Uniwersytety Warszawskiego. W czasie tworzenia planów domu katolickiego, Stefan Szyller zmarł, a projekt dokończył architekt Konstanty Jakimowicz. Fasada utrzymana była w stylu neorenesansowym.

Budynek nieznacznie ucierpiał w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie obradowała w nim Krajowa Rada Narodowa, a w 1954 roku został upaństwowiony. Po przebudowie pełnił funkcje Operetki, następnie przez pewien czas miała tutaj siedzibę Filharmonia Opery Warszawskiej. Obydwie instytucje przeniosły się w 1964 r. do odremontowanego Teatru Wielkiego. Następcą, kontynuującym działalność teatralno-muzyczną w obiekcie, został Teatr Muzyczny Roma.

W dzisiejszych czasach Roma znana jest z popularnych musicali. Porównywana do amerykańskiego Broadwayu osiągnęła sukces artystyczny i komercyjny. Stała się jednym z popularniejszych miejsc spośród operetkowych scen w Polsce.
 


Teatr Muzyczny Roma w Warszawie - wydarzenia
Artur Andrus i jego goście Redakcja Artystyczna LIVE CONCERT
2021-05-24, godz. 18:00 (Poniedziałek) Warszawa Teatr Muzyczny Roma
INFO
Sinatra with Matt Dusk CHANGE Good Taste Production
2021-06-14, godz. 18:00 (Poniedziałek) Warszawa Teatr Muzyczny Roma
INFO


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.