Teatr Rozrywki w Chorzowie

Data budowy: 1900 r.
Pojemność
Duża Scena: 588 miejsc
Scena w Galerii: 200 miejsc


Gmach przy ul. Marii Konopnickiej 1, wzniesiono w 1900 r. według projektu Ottona Muecke. Zleceniodawcą budowy był przedsiębiorca Franz Oppawsky. Do 1947 roku w obiekcie działał luksusowy Hotel Graf Reden. W budynku odbywało się wówczas wiele różnym wydarzeń, m.in. walki bokserskie, turnieje szachowe i spektakle teatralne. Działał w nim również Górnośląski Teatr Ludowy (Oberschlesisches Volkstheater). Sala hotelu mieściła ok. 2,5 tys. osób. Graf Reden był jednym z najnowocześniejszych hoteli w Niemczech. Po I wojnie światowej Chorzów znalazł się, w wyniku przeprowadzonego plebiscytu, w granicach Państwa Polskiego. W 1929 r. członkowie Związku Niemieckiego na Śląsku zakupili gmach i rozpoczęli w nim działalność kulturalną w ramach Domu Ludowego.
Po II wojnie światowej część hotelu została przeznaczona na mieszkania. W gmachu mieściła się także siedziba domu kultury huty „Kościuszko”, a scenę udostępniono lokalnym amatorskim zespołom teatralnym. W 1976 roku, z inicjatywy Prezesa ds. Radia i Telewizji, Wojewody Katowickiego oraz dyrekcji Huty, powstał teatr rewirowy – Music Hall. Obiekt od tego czasu przeszedł wiele modernizacji zewnętrznych i wewnętrznych.
Teatr wyraźnie określił swoją linię programową, której przez cały czas jest wierny. W repertuarze przeważają musicale i spektakle muzyczne, program uzupełniają komedie oraz dramaty. 
 


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.