Organizator

Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

Dane kontaktowe

Sybiraków 2
10-257 Olsztyn

Niedziela 24 listopada 2019 18:00
2019-11-24T18:00:00+0100
OTWARTA SCENA OLSZTYŃSKIEGO TEATRU TAŃCA
OTWARTA SCENA OLSZTYŃSKIEGO TEATRU TAŃCA Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA
2019-11-24 , godz. 18:00 (Niedziela) Olsztyn Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych
INFO

Opis wydarzenia:

1 WIECZÓR 3 SPEKTAKLE!
 
24 listopada 2019 o godzinie 18:00 w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie odbędzie się pierwszy odcinek OTWARTEJ SCENY OLSZTYŃSKIEGO TEATRU TAŃCA, cyklu prezentującego olsztyńskiej widowni najciekawsze propozycje z zakresu teatru tańca oraz sztuki performatywnej.
 
Podczas tego wieczoru pokazane zostaną 3 spektakle, które przeniosą widzów w do świata teatru tańca, wypełnionego głęboki emocjami, poruszającymi obrazami, nieoczywistą muzyką i przede wszystkim tańcem.
 
Zaprezentowane zostaną dwie kilkunastominutowe etiudy („zeSTROjeNIE”, „La la la la la”) oraz spektakl „OVER GROUND” (czas trwania: 38 minut)
 


 
Po spektaklach zapraszamy na rozmowę z artystami.
 
OVER GROUND – spektakl, który powstał w ramach nagrody w otwartym, kilkuetapowym, międzynarodowym konkursie „Of Death and Dying” przyznanej Katarzynie Grabińskiej wraz z zespołem Pracownia Tańca PRYZMAT Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA. Nagrodą była rezydencja artystyczna w Tenuta Dello Scompiglio w Vorno, w Toskanii, we Włoszech. Zespół przebywał we Włoszech od 26 października do 11 listopada 2018.
 
Program rezydencyjny obejmował pracę nad dalszym procesem choreografii „OVER GROUND” (wielokrotnie nagradzanej na festiwalach), która stanowiła bazę wyjściową do powstania nowego projektu odnoszącego się do tematyki śmierci i umierania. W procesie wzięli udział tancerze: Katarzyna Rutkowska, Marta Jakimicha, Paulina Spiel, Monika Parafiniuk, Łukasz Szleszyński oraz gościnnie VJ Tonda Kinoko, współpracujący z zespołem nad stroną wizualną spektaklu. Choreografię i koncepcję spektaklu przygotowała Katarzyna Grabińska.
 
10 listopada 2018 odbył się pokaz pracy podsumowujący rezydencję w Tenuta Dello Scompiglio w Vorno , przed włoską publicznością.
 
Organizatorem projektu jest włoskie stowarzyszenie Associazione Culturale Dello Scompiglio.
 
Projekt skierowany był do artystów z różnych dziedzin sztuki (wizualnej, teatralnej, muzycznej itp.), Koncentrował się na indywidualności w odniesieniu do śmierci, a dokładniej, do jej trzech wymiarów: wymiaru społeczno-politycznego (eutanazja, aborcja, samobójstwo, kara śmierci lub przypadkowa śmierć w wyniku konfliktów lub klęsk żywiołowych), wymiaru ideologicznego (ateizm, agnostycyzm i religijne, ezoteryczne i mistyczne przekonania o możliwości życia po śmierć) i wymiaru związanego z różnymi rytuałami pogrzebowymi i procesem żałoby. Celem projektu było zachęcenie do refleksji nad złożonością i różnorodnością elementów związanych ze śmiercią i umieraniem, poprzez realizacje, które mają skupić się na aspektach związanych z wymienionymi powyżej trzema wymiarami.
 
choreografia: Katarzyna Grabińska
 
wykonanie: OLSZTYŃSKI TEATR TAŃCA (PRACOWNIA TAŃCA PRYZMAT): Paulina Spiel, Marta Jakimicha, Łukasz Szleszyński, Monika Parafiniuk, Katarzyna Rutkowska
 
wideo: VJ Tonda Kinoko
 
produkcja: Fundacja Tańca i Sztuk ARToffNIA
czas trwania SPEKTAKLU: 38 min
 


 
La la la la la - Inspiracją dla powstania solowego spektaklu La la la la la był temat macierzyństwa. Film Romana Polańskiego Dziecko Rosemary dostarczył materiału muzycznego. Kwestia macierzyństwa rozumiana jest tu jako dwuznaczny dla kobiety etap, pełen sprzecznych uczuć, emocji, potrzeb i przemyśleń. Dwubiegunowość była wyjściem dla poszukiwań ruchowych. Obowiązek kontra chęć, poświęcenie kontra spełnienie, strach i zmęczenie kontra siła. Zasada kontrastu spowodowała obracanie się w przeciwstawnych jakościach ruchu – płynność, lekkość zestawione zostały z ruchem ostrym, ciętym, zatrzymywanym. Sprzeczność pojawia się także w odrębnej pracy kończyn górnych, w przeważającej części skoncentrowanych na temacie oraz pracy kończyn dolnych, które często „uciekają” od matczynych obowiązków.
 
Magdalena Widłak
 
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, kierunek studiów-choreografia i techniki tańca. Jako tancerka współpracowała z Elwirą Piorun (Teatr Tańca Zawirowania, Warszawa), Maszą Triputsen, Karoliną Kroczak, Adamem Adamonisem, Pauliną Święcańską, Teatrem Tańca i Ruchu V6 w Łodzi (chor. Natalia Kielan). Obecnie związana z Rzeszowem, gdzie tańczy w Teatrze O.de.la (chor. Marta Bury) oraz współpracuje jako twórca ruchu scenicznego, a także jako wykonawca z Teatrem Maska. Zakwalifikowała się do programu dla początkujących choreografów Julidans Artists’ Lab w Amsterdamie i uczestniczyła w projekcie „Stepping back if back is ahead” Clary Amaral. Stworzyła etiudy ruchowe: solo „La la la la la” wielokrotnie modyfikowane i pokazywane na konkursach i festiwalach w Polsce oraz trio „Szkice węglem” w ramach Stypendium twórczego Marszałka Województwa Podkarpackiego. Przygotowała spektakl solowy „Studium (Przypadku) Strachu, S.(P.)S.” w ramach 9. Obserwatorium Artystycznego Entree – wygranej rezydencji w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Od września bieżącego roku pracuje jako tancerka w projekcie Olsztyński Teatr Tańca. Prolog. Aktywnie działa również jako instruktor tańca.
 
Choreografia i wykonanie: Magdalena Widłak
 
Konsultacje: Kamil Dobrowolski
 
Czas trwania SPEKTAKLU: 16 minut
 
zeSTROjeNIE
 
Spektakl „zeSTROjeNIE” otrzymał tytuł NAJLEPSZEGO DUETU/BEST DUO DANCE PERFORMANCE2018 podczas Międzynarodowego Festiwalu Solo Duo Dance Festival w Budapeszcie, na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym 3…2…1…TANIEC! 2018 w Krakowie, pierwszą nagrodę indywidualną przyznaną przez Jacka Przybyłowicza, III miejsce podczas międzynarodowego festiwalu Festival koreografskih minijatura/Festivalof ChoreographicMiniatureswBelgradzie/Serbia. Spektakl otrzymał zaproszenie na Festiwal Kalejdoskop w Białymstoku, Mandala Performance Festiwal we Wrocławiu, ScenaTańcaStudio w Warszawie, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca: „MŁODAPOLSKA” w Lublinie.
 
Tancerki w wyniku poszukiwań́ różnych form ruchu scenicznego tworzą̨ jeden organiczny twór. Podjęte ryzyko badań nad ruchem nadaje odkrywczy, nacechowany temperamentem obraz. Zauważymy tu dominację zaakcentowana czasem agresją, ale też pokorą i uległością, a wszystko zamknięte w zrównoważonym partnerowaniu, które nadaje organiczną ekspresję.
 
Choreografia i wykonanie: Marta Jakimicha, Paulina Spiel,
Opiekun artystyczny: Katarzyna Grabińska
Produkcja: Fundacja Tańca i Sztuk ARToffNIA
 
Czas trwania spektaklu: 11 minut
 
Inne wydarzenia
Bilety na: Ferdynand Wspaniały - TEATR POLSKI DZIECIOM
Spektakl
Ferdynand Wspaniały - TEATR POLSKI DZI...
Warszawa - 14 listopada 2019 INFO
Bilety na: Szalone nożyczki
Spektakl
Szalone nożyczki
Łódź - 14 listopada 2019 kup bilet od 35 zł
Bilety na: Huśtawka
Spektakl
Huśtawka
Łódź - 14 listopada 2019 kup bilet od 20 zł
Bilety na: CARMEN
Opera
CARMEN
Łódź - 14 listopada 2019 kup bilet od 25 zł
Bilety na: FOOTLOOSE
Spektakl
FOOTLOOSE
Poznań - 14 listopada 2019 kup bilet od 21 zł
Bilety na: Brancz
Spektakl
Brancz
Łódź - 14 listopada 2019 kup bilet od 45 zł
Bilety na: WĄSY
Spektakl
WĄSY
Warszawa - 14 listopada 2019 kup bilet od 57 zł
Bilety na: CHCIAŁBYM NIE BYĆ
Spektakl
CHCIAŁBYM NIE BYĆ
Poznań - 14 listopada 2019 INFO
Bilety na: TYLKO JEDEN DZIEŃ
Spektakl
TYLKO JEDEN DZIEŃ
Leszno - 15 listopada 2019 INFO
Bilety na: Ferdynand Wspaniały - TEATR POLSKI DZIECIOM
Spektakl
Ferdynand Wspaniały - TEATR POLSKI DZI...
Warszawa - 15 listopada 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.