Organizator

Teatr Polski w Poznaniu

Dane kontaktowe

ul. 27 grudnia 8/10
61-737 Poznań
Telefon: 61 852 56 28

Niedziela 28 Maj 2017 19:00
2017-05-28T19:00:00+0200
Wróg ludu -  X Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi
Wróg ludu - X Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi Teatr Polski w Poznaniu
2017-05-28 , godz. 19:00 (Niedziela) Poznań Teatr Polski
INFO

Opis wydarzenia:

Wróg ludu - X Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi
 

 
Ibsen napisał Wroga ludu w roku 1882, ale odsłonięte w nim bezduszne mechanizmy pozostają przerażająco aktualne. Małe, uzdrowiskowe miasteczko w południowej Norwegii staje się, w interpretacji Jana Klaty, miejscem rządzącym się bardzo specyficznymi zasadami. Jak mówi o mieszkańcach burmistrz Peter Stockmann:  „Ludzie najlepiej czują się ze starymi, dobrymi ideami, które już sobie przyswoili”. Przyzwyczajenia i niechęć do zmian ścierają się w nim z poczuciem zagrożenia, któremu należy zapobiec. Badania doktora Tomasa Stockmanna, ujawniające nieprawidłowe położenie wodociągu i regularne zatruwanie wody kąpieliska, mają potencjał rewolucyjny, godzą jednak w interesy władz miasta, a impas sytuacji potęguje bliskie pokrewieństwo między uzdrowiskowym lekarzem a burmistrzem. Jak rozłożą się sympatie mieszkańców miasteczka? A przede wszystkim od czego to zależy?
 
 
Klacie udaje się rzecz trudna: konstruuje przedstawienie, w jakim odnaleźć może się niemal każdy widz (poza tym, który z góry wie, że taki teatr musi być zły), a przy tym formułuje przekaz – jakkolwiek banalnie to brzmi – wyrazisty i wieloznaczny. Wróg ludu w Starym Teatrze uwodzi i niepokoi, daje frajdę oglądania teatralnej machiny, uruchomionej na całego, a przy tym nie pozostawia widza (…) na uboczu konfliktu, jakiego jest świadkiem.
Tym, co podoba mi się w tym spektaklu najbardziej, jest jego nieoczywistość: Klata nie podsuwa arbitralnych rozwiązań, nie oskarża, nie diagnozuje. Pokazuje stan, w jakim wszyscy – bez wyjątku – utknęliśmy. Stan, z którego nie ma już ucieczki. Skazani jesteśmy na bunt – to jedyna alternatywa, bez względu na cenę i skutek.
 
Olga Katafiasz
 

Spektakl jest kompozycją przemyślanych obrazów, bardzo plastycznych
i mocno oddziałujących na zmysły. W pamięć szczególnie zapada ostatnia scena. Wszystko zostaje przykryte folią. Przy odpowiednim oświetleniu scena do złudzenia przypomina falujące morze. Symboliczny „potop” zalewa świat pogrążony w chaosie, nienawiści, kłamstwach, demagogii. Porządkuje rzeczywistość, oczyszczając ją ze zbędnych śmieci. Spod tafli „wody” wygrzebuje się Stockmann z rodziną. Teraz zostają już tyko oni. Są bezbronni, samotni, zdani na łaskę innych. Jesteśmy konfrontowani twarzą w twarz z grupą rozbitków. Trudno uniknąć skojarzeń z powszechnymi obecnie w mediach zdjęciami uchodźców w zdezelowanych statkach i pontonach.
 
Ligia Kazusek

 

Wróg ludu
Henryk Ibsen
reż. Jan Klata
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
spektakl z tłumaczeniem na język migowy
 
Premiera: 3 października 2015 Duża Scena
 
Przekład: Anna Marciniakówna
Scenografia/kostiumy/światło: Justyna Łagowska
Choreografia: Maćko Prusak
Muzyka: Robert Piernikowski
Opracowanie tekstu i dramaturgia: Michał Buszewicz
Inspicjentka/suflerka/asystentka reżysera: Katarzyna Gaweł
Asystentki scenografa: Anna Durczok, Dominika Król
 
Obsada: Monika Frajczyk, Małgorzata Zawadzka, Bolesław Brzozowski / Paweł Kruszelnicki, Bogdan Brzyski, Juliusz Chrząstowski, Zbigniew Kosowski, Radosław Krzyżowski, Zbigniew Ruciński, Michał Majnicz oraz Ania Komorek, Maciek Trybus
 
Czas trwania: 2 godz. 10 min. / bez przerwy

Inne wydarzenia
Bilety na: Cylia
Spektakl
Cylia
Poznań - 12 Czerwiec 2017 KUP BILET od 32 zł
Bilety na: Cylia
Spektakl
Cylia
Poznań - 12 Czerwiec 2017 KUP BILET od 32 zł
Bilety na: TEATR POLSKI DZIECIOM: Chichotek
Spektakl
TEATR POLSKI DZIECIOM: Chichotek
Warszawa - 23 Maj 2017 INFO
Bilety na: Wszystko o mojej matce - X Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi - CK Zamek
Spektakl
Wszystko o mojej matce - X Spotkania T...
Poznań - 23 Maj 2017 INFO
Bilety na: LEKCJE STEPOWANIA
Spektakl
LEKCJE STEPOWANIA
Warszawa - 23 Maj 2017 INFO
Bilety na: TEATR POLSKI DZIECIOM: Chichotek
Spektakl
TEATR POLSKI DZIECIOM: Chichotek
Warszawa - 24 Maj 2017 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.