Kategorie

Inne

Międzynarodowa Nagroda Literacka

 

Charles Simic odbierze Międzynarodową Nagrodę Literacką

14 maja 2014 r. amerykański poeta serbskiego pochodzenia Charles Simic odbierze Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma czek na 50 tys. dolarów ufundowany przez PKN ORLEN oraz statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci. Nagroda im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 r. przez Fundację im. Zbigniewa Herberta za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.
W uroczystości w Teatrze Polskim udział wezmą przedstawiciele kultury i sztuki, polityki, mediów oraz biznesu. Zgromadzeni Goście będą mieli okazję wysłuchać wystąpienia Laureata i jego wierszy we własnej interpretacji, a także utworów Zbigniewa Herberta. Te ostatnie interpretować będzie Andrzej Seweryn. Przypomnimy także archiwalne nagrania słynnego polskiego barda – Przemysława Gintrowskiego. Wieczór uświetni wreszcie występ polsko-nigeryjskiej piosenkarki, IFI UDE, która przedstawi muzyczne interpretacje poezji Zbigniewa Herberta.
Relację z uroczystości będzie można zobaczyć w TVP Kultura w dn. 15 maja o godz. 19:00 oraz w powtórce 16.05 o godz. 16:00.
Oprócz uroczystości w Teatrze Polskim, Charles Simic weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez Wydawnictwo a5, Muzeum Manggha, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundację Miasto Literatury oraz Fundację im. Zbigniewa Herberta, które odbędzie się 15 maja o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Spotkanie poprowadzą: jeden z najwybitniejszych polskich poetów – Adam Zagajewski oraz Andrzej Franaszek, redaktor „Tygodnika Powszechnego” i sekretarz Nagrody. Interpretacje wierszy Simica zaprezentują Ryszard Krynicki oraz Adam Zagajewski.
Wizycie Charlesa Simica w Polsce towarzyszy publikacja przez Wydawnictwo a5 wyboru jego wierszy i esejów – tomu „Madonny z dorysowaną szpicbródką” w przekładach Stanisława Barańczaka.
Charles Simic – wybitny poeta, eseista, tłumacz. Urodził się w 1938 r. w Belgradzie, od 1954 r. mieszka w USA. Jest laureatem licznych nagród, w tym Nagrody Pulitzera, a także autorem artykułów na temat poezji polskiej w „The New York Review of Books” oraz wstępu do amerykańskiego wydania „The Collected Prose” Zbigniewa Herberta w przekładzie Alissy Valles.
Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został wybrany przez siedmioosobowe, międzynarodowe Jury, w składzie: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Agneta Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA).
Sponsorem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta jest PKN ORLEN. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: Instytut Adama Mickiewicza, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz Biblioteka Narodowa.
Więcej informacji o Międzynarodowej Nagrodzie Literackiej im. Zbigniewa Herberta: www.facebook.com/FundacjaHerberta