Kategorie

Inne

ZIEMIA OBIECANA balet

30 maja  (piątek) godz. 11
kompozytor: Gray Veredon/Franz von Suppé i Michael Nyman
autor libretta: Gray Veredon, inspirowany powieścią Władysława Reymonta i filmem Andrzeja Wajdy
data premiery: 22 maja1999 roku
Balet w II aktach.
wznowienie – 28 stycznia 2009 roku
Ziemia obiecana to niezwykły spektakl baletowy. W 1999 r. Gray Veredon, brytyjski choreograf zafascynowany dziejami miasta, stworzył jedyne w swoim rodzaju widowisko. Choreograf spojrzał na losy miasta, jego mieszkańców i rozwój stosunków społecznych na przełomie XIX i XX wieku – z własnej, nieco odmiennej perspektywy, a swoją realizację zadedykował Łodzi, z całą jej przeszłością i teraźniejszością.
Spektakl powstał z inspiracji powieścią Władysława Reymonta i jej ekranizacją, zrealizowaną przez Andrzeja Wajdę. Tak jak w powieści – akcja toczy się u schyłku XIX wieku. Trzej przyjaciele, Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt postanawiają osiąść w Łodzi i założyć fabrykę bawełny.
Veredon pozostał wierny Reymontowi. Zachował najważniejsze wątki powieści. Poznajemy historię Anki, nieszczęśliwie zakochanej w Karolu, jego romans z Lucy Zukerową, intrygi konkurentów, prostackiego Müllera. Głównym bohaterem spektaklu pozostaje jednak miasto, a przede wszystkim bezimienni twórcy jego potęgi: tkaczki, farbiarze, łódzcy robotnicy. Ziemia obiecana Graya Veredona to głęboko poruszający spektakl, poświęcony tożsamości kulturowej Łodzi.
Występują soliści, koryfeje, zespół baletowy Teatru Wielkiego w Łodzi
Realizatorzy:
inscenizacja, choreografia, opracowanie muzyczne: Gray Veredon
scenografia: Irena Biegańska
autor wznowienia: Anna Krzyśków
kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski
reżyser filmu video: Jarosław Marszewski
muzyka z taśmy
czas trwania: 2 godz. 10 min.
SPRZEDAŻ BILETÓW