Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

Poniedziałek 4 marca 2019 18:00
2019-03-04T18:00:00+0100
Zamek Czyta_ Spojrzenie na Wschód. Granica Zapomnienia
Zamek Czyta_ Spojrzenie na Wschód. Granica Zapomnienia". Spotkanie z Siergiejem Lebiediewem Centrum Kultury ZAMEK
2019-03-04 , godz. 18:00 (Poniedziałek) Poznań Scena Nowa Zamek
INFO

Opis wydarzenia:

4.03. PONIEDZIAŁEK
ZAMEK CZYTA_SPOJRZENIE NA WSCHÓD
„GRANICA ZAPOMNIENIA”. SPOTKANIE Z SIERGIEJEM LEBIEDIEWEM
prowadzenie: Piotr Oleksy
tłumaczenie: Grzegorz Szymczak
g. 18 Scena Nowa/ bilety: 2 zł
Organizatorzy: CK ZAMEK, Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydawnictwo Claroscuro

Debiut Siergieja Lebiediewa to opowieść o utracie pamięci narodowej i o jej moralnych konsekwencjach dla jednostki. Geolog udaje się na daleką północ Rosji, by odkryć prawdę o tajemniczym przyjacielu rodziny, który uratował mu życie, a którego znał jedynie jako Drugiego Dziadka. Wśród opuszczonych kopalń i rozpadających się baraków dawnych gułagów znajduje świat skazany na wymazanie, świat, gdzie łatwiej ignorować zarówno ofiary, jak i katów, niż zmierzyć się z przeszłością. Częściowo autobiograficzna „Granica zapomnienia” (oryg. Предел забвения) to poetycka, dynamiczna, bogata w opisy przyrody syberyjska odyseja, będąca krucjatą przeciwko zapomnieniu.
„Powieść Granica zapomnienia jest niczym lodowa szczelina: zimna i surowa, ale i piękna, zbudowana z wyraźną poetycką wrażliwością, by przeciwstawić się wymazywaniu pamięci”. (The Wall Street Journal)
SIERGIEJ LEBIEDIEW (ur. 1981 roku w Moskwie) – dziennikarz, poeta, prozaik. Od 14. roku życia przez osiem sezonów brał udział w ekspedycjach geologicznych na północy Rosji i w Kazachstanie. Jego debiutancka powieść „Granica zapomnienia” nominowana była do najważniejszych nagród w Rosji, a „The Wall Street Journal” uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych powieści 2016 roku. W 2014 roku ukazała się druga książka Siergieja Lebiediewa „Rok komety”, a w 2015, najpierw w Niemczech, później w Rosji, jego trzecia książka: „Ludzie sierpnia”.

PIOTR OLEKSY (ur. 1986) – historyk, pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książki „Naddniestrze. Terror tożsamości” (Czarne 2018). Współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Pomysłodawca i koordynator licznych działań związanych z dyplomacją publiczną i dziedzictwem kulturowym, jak np. Forum Współpracy Polska–Rumunia–Mołdawia czy wydanie serii płyt „Muzyczne Rodowody". Pochodzi z Lubina na wyspie Wolin. Chętnie zajmuje się także historią Pomorza Zachodniego.
SPOJRZENIE NA WSCHÓD – to nowy cykl spotkań literackich organizowany przez Centrum Kultury ZAMEK oraz Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  W jego ramach będziemy zapraszać autorów nowych i ważnych książek, który opisują świat leżący za naszą wschodnią granicą. Książki te będziemy nie tylko promować, ale przede wszystkim omawiać krytycznie i analitycznie, by  ten bliski, lecz wciąż mało znany region stał się bardziej zrozumiały dla nas wszystkich. Zapraszamy pasjonatów literatury faktu, historii, podróży i wszelkich form poznawania świata.
o idei cyklu na blogu www.zamekczyta.pl pisze Piotr Oleksy:
http://www.zamekczyta.pl/spojrzenie-na-wschod/
Inne wydarzenia
Bilety na: Gaga – regularne zajęcia z Gosią Mielech
Warsztat
Gaga – regularne zajęcia z Gosią Miele...
Poznań - 18 marca 2019 INFO
Bilety na: Poznański Klub Podróżnika - Denis Urubko
Inne
Poznański Klub Podróżnika - Denis Urub...
Poznań - 18 marca 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.