Organizator

Fundacja "Kultura nie boli"

Big Book Cafe Dąbrowskiego 81 00-001 Warszawa

Dane kontaktowe

Merliniego 2
02-511 Warszawa

Czwartek 5 grudnia 2019 19:00
2019-12-05T19:00:00+0100
Feminizm czy szowinizm?
Feminizm czy szowinizm? Fundacja "Kultura nie boli"
2019-12-05 , godz. 19:00 (Czwartek) Warszawa Big Book Cafe
INFO

Opis wydarzenia:


Feminizm czy szowinizm?
STAND-UP LITERACKI. SEZON 3
05.12, godz. 19.00

Dlaczego Miłosz dedykował wiersz ,,feministkom”? Czy jak słyszysz ,,kongres chirurgów”, to wyobrażasz sobie samych facetów? Dlaczego Lem umiał sobie na wiele lat przed Kindle’em wyobrazić Kindle’a, a nie umiał równości płci? Dlaczego w tylu książkach kobieta jest piękna i nic nie mówi? Czy Pan Cogito był przystojny?  Czy Andersen tworzył superbohaterki? Telimena czy Zosia? Na czym polega seksizm w literaturze i dlaczego jest go tak dużo? Czy Gustaw naprawdę musiał zapodawać o tym ,,puchu marnym”? Czy Orzeszkowa była feministką i w jakim sensie?  Czy wszyscy pisarze to seksiści, a pisarki to feministki? Czy ma sens mówić o ,,kobiecym” i ,,męskim” pisaniu? O kobiecych i męskich wątkach w literaturze, w stand-upie na scenie Big Book Cafe rozmawiają Anna Dziewit-Meller i Grzegorz Uzdański. Biorą pod lupę mniejsze i większe grzeszki pisarek i pisarzy. Zaglądają do książek wątpliwych i szukają wzorców gender w literaturze. 
Jak zakończy się to literackie śledztwo? Bądźcie czujni i nie przegapcie naszego dochodzenia!

***

Anna Dziewit-Meller - pisarka i dziennikarka, wcześniej także liderka kobiecego zespołu rockowego „Andy”. Dotychczas napisała dwie powieści: „Disko” (2012) i „Górę Tajget” (2016). W 2017 r. wydała książkę „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”. Wraz z Agnieszką Drotkiewicz opracowała dwa tomy wywiadów „Głośniej! Rozmowy z pisarkami” i „Teoria trutnia i inne. Rozmowy z mężczyznami”, a z Marcinem Mellerem zbiór reportaży „Gaumardżos, opowieści z Gruzji”. Oprócz twórczości własnej wiele czasu poświęca książkom cudzym – wcześniej w programach telewizyjnych, od 2016 r. w autorskim kanale internetowym bukbuk.pl. W 2016 roku nominowana była za wywiad do Nagrody Grand Press. Pochodzi ze Śląska, mieszka w Warszawie. Od stycznia 2017 r. felietonistka „Tygodnika Powszechnego”, od 2019 tygodnika „Polityka”.

Grzegorz Uzdański – pisarz, poeta, satyryk. Autor powieści ,,Wakacje" (2016) i ,,Zaraz będzie po wszystkim" (2019). Prowadzi stronę ,,Nowe wiersze sławnych poetów”.  Zajmuje się improwizacją komediową - występuje w stałym składzie warszawskiego „Resortu Komedii” oraz w grupach Cinema Disco, Dobrze i The Musicals. Działał w „Porozumieniu kobiet 8 marca” przy organizacji warszawskich Manif. Przez wiele lat był nauczycielem w Społecznym Gimnazjum nr 20 ,,Raszyńska". Stały współpracownik ,,Przekroju", wokalista zespołu Ryby.
Inne wydarzenia
Bilety na: Kabaret Skeczów Męczących w programie
Kabaret
Kabaret Skeczów Męczących w programie...
Śrem - 08 lutego 2020 INFO
Bilety na: Kabaret Skeczów Męczących
Kabaret
Kabaret Skeczów Męczących
Śrem - 08 lutego 2020 INFO
Bilety na: PARANIENORMALNI
Kabaret
PARANIENORMALNI
Grodzisk Wielkopolski - 27 lutego 2020 kup bilet od 65 zł
Bilety na: PARANIENORMALNI
Kabaret
PARANIENORMALNI
Oborniki Wlkp. - 29 lutego 2020 kup bilet od 55 zł
Bilety na: PARANIENORMALNI
Kabaret
PARANIENORMALNI
Zbąszyń - 01 marca 2020 kup bilet od 80 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.