Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

Czwartek 12 Kwiecień 2018 20:00
2018-04-12T20:00:00+0200
ERA JAZZU: Aquanet Jazz Festival - TINGVALL TRIO
ERA JAZZU: Aquanet Jazz Festival - TINGVALL TRIO Centrum Kultury ZAMEK
2018-04-12 , godz. 20:00 (Czwartek) Poznań CK Zamek

Opis wydarzenia:

ERA JAZZU: Aquanet Jazz Festival - TINGVALL TRIO
12.04.2018, g. 20, Sala Wielka  CK ZAMEK
Sensacją ostatnich lat jest Tingvall Trio, formacja która swoją muzyką i postrzeganiem jazzu znakomicie nawiązała do kultowego E.S.T. trio, amerykańskiego Bad Plus trio oraz  znakomitych, fortepianowych wirtuozów, którzy najczęściej skrywają się za popularnym dzisiaj idiomem „scandinavian jazz-piano style”. To już nie tylko solowe  sukcesy  Esbjörna Svenssona , Ethana Iversona, Bugge Wesseltofta, Vijay Iyera, Leszka Możdzera, Iiro Rantali oraz Ketila Bjørnstada, ale klasyka nowoczesnego, współczesnego jazzu  pianisty Martina Tingvalla i jego znakomitego trio (kontrabasista Omar Rodriguez Calvo oraz  perkusista Jürgen  Spiegel). 
„ Tingvall Trio swoją muzyką błyskawicznie przebiło się do elity europejskich zespołów jazzowych –rekomenduje zespół Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu. To trio, które nie boi się grać jazz, budując relacje za pomocą środków zbliżonych do muzyki popowej oraz klasycznej. Może właśnie dlatego  Tingvall Trio zdobywa dla jazzu całkowicie nowych słuchaczy, którzy lubują się w zmysłowych melodiach i jazzowych skojarzeniach zespołu. Tingvall Trio brzmi, jakby miało wpisaną w geny symbiozę free jazzu, rock'n'rolla i folku. Podobieństwo do E.S.T. polega na niezwykłym zgraniu muzyków oraz upodobanie do patrzenia na muzykę z różnych perspektyw i przez pryzmat kultury narodów, których są reprezentantami. Charakterystyczne utwory, dzięki częstym zmianom tempa oraz niesamowitej ekspresji muzyków, wydają się składać z kilku niemal niezależnych części, a jednocześnie porywać słuchacza coraz głębiej w swój nurt” 
Krytycy rekomendują  Tingvall Trio jako " nowatorską odpowiedzią na Esbjoerna Svenssona. Jednak do legendarnego E.S.T. zbliża Tingvall Trio nie tylko zgranie pomiędzy muzykami, ale także upodobanie do spoglądania na jazz z różnych perspektyw". Autorem kompozycji jest pianista Martin Tingvall, który tworząc niemal filmowe obrazy, odwołuje się do wody, która fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Spędza część roku nad szwedzkim morzem i jeziorami. Muzykę swojego zespołu określa  jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej "skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą". Tingvall Trio zalicza się dzisiaj  do niewielu zespołów, które w krótkim czasie stały się awangardą gatunku krajowej i międzynarodowej sceny jazzowej. Zespół został uznany za najlepszą grupę roku zdobywał pierwsze miejsce na German Jazz Charts  oraz został laureatem m.in. prestiżowych  Echo Jazz 2010/Best Ensemble Of The Year , Echo Jazz 2012/Best Ensemble Of The Year, Echo Jazz 2012/Best Live Act Of The Year, HANS Award 2011. 
 
Tingvall Trio zostało założone w 2003 roku przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Tworząc kompozycje o niemal "filmowej" strukturze, Martin Tingvall odwołuje się do wodnego żywiołu, który fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Sam określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej : "skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą". Martin Tingvall legitymujący się szwedzkim paszportem jest muzycznym kosmopolitą, jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę J Jürgena Spiegela. Ich debiutancki album, wydany w 2006 roku, ”Skagerrak", pozwolił  zaistnieć na lokalnym rynku, by wraz z kolejną płytą ( "Norr") stali się europejską sensacją. Przełomowymi dla trio były jednak albumy "Vattensaga" oraz  "Vägen" wzmacniające  pozycję  Trio, jako jednego z najważniejszych zespołów jazzowych w Europie. Koncerty Tingvall Trio  są także mistycznymi wydarzeniami artystycznymi oraz doskonałą formułą autentyzmu dla muzyki i brzmienia trio. Wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych - to wszystko sprawia, że  muzyka  Trio brzmi świeżo, odkrywczo i posiada spory ładunek ekspresji oraz skandynawskiej melancholii.
Inne wydarzenia
Bilety na: KORTEZ
Koncert
KORTEZ
Katowice - 03 Kwiecień 2018 KUP BILET od 79 zł
Bilety na: KENSINGTON
Koncert
KENSINGTON
Warszawa - 14 Kwiecień 2018 KUP BILET od 79 zł
Bilety na: Ania Dąbrowska
Koncert
Ania Dąbrowska
Katowice - 21 Kwiecień 2018 KUP BILET od 79 zł
Bilety na: FISH
Koncert
FISH
Poznań - 15 Październik 2018 KUP BILET od 120 zł
Bilety na: Koncert Ablaye Cissoko
Koncert
Koncert Ablaye Cissoko
Poznań - 25 Marzec 2018 INFO
Bilety na: Sophie Zelmani
Koncert
Sophie Zelmani
Chorzów - 25 Marzec 2018 KUP BILET od 50 zł
Bilety na: THE JUNKIES
Koncert
THE JUNKIES
Poznań - 25 Marzec 2018 KUP BILET od 10 zł
Bilety na: Kult Akustik - Gdańsk
Koncert
Kult Akustik - Gdańsk
Gdańsk - 25 Marzec 2018 KUP BILET
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.