ETHNO PORT 2019 - EVRITIKI ZYGIA (Grecja) - wszystkie bilety

Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

1970-01-01T01:00:00+0100
Obecnie nie posiadamy w sprzedaży biletów na to wydarzenie.

Opis wydarzenia:

EVRITIKI ZYGIA (Grecja)
16.06.2019 g.20 Scena na Trawie
bilety 2 zł
 
Evritiki Zygia
Evritiki Zygia to żywiołowy męski kwintet, który przyjął nazwę od Ewros, żyznej doliny północno-wschodniej Grecji, części starożytnej Tracji. Na muzykę tego regionu składają się pieśni i tańce głęboko zakorzenione w rolniczym i pasterskim cyklu pracy, odpoczynku, radości narodzin i ożenku, ale także goryczy śmierci.
Muzykę z Ewros wykonuje się na zestawie instrumentów melodycznych, zwanym zygia, czyli dosłownie waga, który w tym przypadku stanowią dudy, flet kaval i lira. Ta ostatnia to trzymany na kolanach, niewielki, trzystrunowy instrument smyczkowy o pękatym kształcie, przypominający bułgarską gadułkę, a nie znaną z greckich rzeźb lirę antyczną, na której akompaniował sobie Orfeusz.
Rytmiczną podstawę muzyki z Ewros tworzy partia dużego dwumembranowego bębna davul, znanego też jako daouli. Gra się na nim dwiema pałkami - cięższą z nich wygrywany jest główny puls, natomiast mniejszą, elastyczną pałką jego synkopujące wypełnienie. Tradycję z nowoczesnością spina w muzyce Evritiki Zygia wykorzystanie akordeonu, który interferuje z burdonem dud i dodaje pieśniom i tańcom pełnego, bogatego brzmienia.
 

Artyści:

Inne wydarzenia
Bilety na: Wtorkowy Klub Jazzowy / Mike Stern Polish Band
Koncert
Wtorkowy Klub Jazzowy / Mike Stern Pol...
Katowice - 25 czerwca 2019 INFO
Bilety na: ,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów
Koncert
,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów" - k...
Poznań - 26 czerwca 2019 INFO
Bilety na: Tre Voci
Koncert
Tre Voci
Nekielka - 29 czerwca 2019 kup bilet od 85 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.