Organizator

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

Dane kontaktowe

Plac Defilad 1 lok.701
00-901 Warszawa

Sobota 20 Maj 2017 19:00
2017-05-20T19:00:00+0200
Koncert symfoniczny – Szymanowski | Strauss | Rimski-Korsakow
Koncert symfoniczny – Szymanowski | Strauss | Rimski-Korsakow Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
2017-05-20 , godz. 19:00 (Sobota) Warszawa Studio Koncertowe Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego
INFO

Opis wydarzenia:

Szymanowski | Strauss | Rimski-Korsakow

Koncert symfoniczny 2017-05-20 o godz. 19:00 w Warszawie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na koncert, podczas którego w roli solistki zaprezentuje się Katarzyna Oleś-Blacha, a całość poprowadzi ceniony dyrygent Tomasz Tokarczyk. Podczas wieczoru w Studiu Koncertowym Polskiego Radia usłyszymy dzieła Szymanowskiego, Straussa i Rimskiego-Korsakowa.

Wśród wielu utworów inspirowanych fascynującym kolorytem Orientu do najbardziej emblematycznych i najpopularniejszych należy Szeherezada Mikołaja Rimskiego-Korsakowa (1887 r.). Rosyjski kompozytor słynął zwłaszcza z wielkiego uwrażliwienia na subtelności orkiestrowych barw i faktur. Jego maestria we władaniu symfonicznym instrumentarium była niezrównana, inspirując wielu późniejszych twórców. Czteroczęściowa fantazja-suita symfoniczna na motywach Baśni tysiąca i jednej nocy ukazuje cały ów kunszt, służący tu dźwiękowemu odtworzeniu tajemniczej aury wschodnich opowieści. Elementem stylizacji są też subtelne arabeskowe ornamenty (muzyczny symbol samej Szeherezady) oraz zwroty melodyczne nawiązujące do orientalnych skal. Uroda i oryginalność dzieła, które stało się przedmiotem wielu aranżacji (w tym baletowych), zjednała kompozytorowi ogromną popularność.

Niemiecki pisarz i poeta Clemens Brentano w świadomości potomnych zapisał się przede wszystkim jako redaktor i wydawca (wraz z Achimem von Arnim) monumentalnej kolekcji niemieckiej poezji ludowej Des Knaben Wunderhorn – okazała się ona ważną inspiracją dla licznych kompozytorów (Gustav Mahler, czy Ryszard Strauss). Mniej znane pozostają własne wiersze Brentana, za jego życia w większości niewydane. Najwyraźniej „malarskość” wybranych wierszy urzekła Richarda Straussa i zainspirowała go do stworzenia w 1918 r. cyklu pogodnych Brentano-Lieder. Kolejne utwory przynoszą gradację ruchu i wokalnej wirtuozerii, a partnerem śpiewu jest wielobarwna orkiestra – choć wielka, to traktowana tu quasi-kameralnie, w każdym niemal takcie zmienna, zmysłowa, zaskakująca bogactwem barw i harmonii, doskonale podkreślająca frazy poetyckiego tekstu.

Wokalna ornamentyka, zmysłowość, orientalne aluzje oraz bogata harmonika to także cechy cyklu Pieśni księżniczki z baśni (1915 r.) Karola Szymanowskiego. Rodzeństwo sławnego kompozytora wykazywało się wieloma talentami – brat Feliks był zdolnym pianistą, siostra Stanisława – śpiewaczką, młodsza od niej Zofia miała ambicje literackie; to ona jest autorką tekstów pieśni (a brat zadedykował jej swe opracowanie). Zachęcony sukcesem pierwotnej wersji na głos i fortepian Szymanowski dokonał w 1933 r. orkiestrowej aranżacji trzech z sześciu pieśni, a ich pierwszą wykonawczynią była Ewa Bandrowska-Turska. Kompozycje wokalne wieczoru wykona Katarzyna Oleś-Blacha, solistka m.in. Opery Krakowskiej, oklaskiwana na wielu scenach i estradach Polski i świata, zwłaszcza za wspaniałe kreacje koloraturowe. W imponującym dorobku ma też wspaniałe pierwszoplanowe role m.in. Rozyny, Donny Anny, Violetty i wiele innych. Jej wszechstronny talent pozwala z powodzeniem wykonywać także bogaty repertuar oratoryjny i pieśniowy wielu epok i stylów. Ze znakomitą Operą Krakowską związany jest także dyrygent wieczoru, Tomasz Tokarczyk – obecnie jej Kierownik Muzyczny; oprócz wysoko cenionych realizacji teatralnych, w tym znakomicie przyjętych premier, ma na swym koncie owocną współpracę koncertową i fonograficzną z wieloma najlepszymi orkiestrami polskimi i zagranicznymi. 

 

Koncert symfoniczny

20 maja 2017, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie

Wykonawcy:
Katarzyna Oleś-Blacha – sopran
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Tomasz Tokarczyk – dyrygent
W programie:
Szymanowski – Pieśni księżniczki z baśni op. 31
Strauss – 6 Pieśni op. 68 („Brentano Lieder”)
Rimski-Korsakow – Szeherezada op. 35

 

bilety na koncert symfoniczny - bilety online - kup bilety na Bilety24.pl

Inne wydarzenia
Bilety na: Bruno Mars
Koncert
Bruno Mars
Kraków - 27 Maj 2017 KUP BILET
Bilety na: The Hardkiss
Koncert
The Hardkiss
Warszawa - 27 Maj 2017 KUP BILET
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.