Organizator

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Dane kontaktowe

Aleja Solidarności 1-3
87-100 Toruń

Piątek 8 Grudzień 2017 19:00
2017-12-08T19:00:00+0100
Maksymiuk. Kilar.
Maksymiuk. Kilar. Toruńska Orkiestra Symfoniczna
2017-12-08 , godz. 19:00 (Piątek) Toruń CKK Jordanki
INFO

Opis wydarzenia:

Podczas koncertu będzie możliwość bezpłatnego pozostawienia dziecka w wieku 4-10 lat pod opieką wykwalifikowanego personelu w ramach projektu – „Dzieciaki Sym-foniaki”. Zapisów można dokonywać pod numerem: +48 602 253 809 lub mailem: edukacja@tos.art.pl

Wykonawcy:
Marek Bracha /fortepian/
Jerzy Maksymiuk /dyrygent/
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:
muzyka W. Kilara, m.in.: Orawa, Koncert na fortepian i orkiestrę oraz muzyka z filmów, tj. Pan Tadeusz, Ziemia obiecana, Zazdrość i medycyna, Śmierć i dziewczyna, Smuga cienia, Portret damy, Zemsta.

Podczas tego wyjątkowego koncertu będzie można usłyszeć jedne z najbardziej znanych i rozpoznawalnych dzieł Wojciecha Kilara - jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Współpracował z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Roman Polański czy Francis Ford Coppola. Tuż przed śmiercią został odznaczony Orderem Orła Białego za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i zasługi dla kultury polskiej.  Czerpiąc z polskich korzeni, kompozytor tworzył energiczne, pełne wigoru utwory, jednocześnie nawiązując do polskich tańców narodowych, co nadawało jego muzyce filmowej wyraz patriotyzmu i dostojeństwa. Usłyszymy m.in. utwory z Pana Tadeusza, Smugi Cienia, Portretu Damy czy Ziemi Obiecanej.

Koncert fortepianowy zabrzmi w wykonaniu Marka Bracha, uważanego za jednego z najciekawszych polskich pianistów młodego pokolenia. Artysta jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie. W 2010 r. zdobył II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w Czechach. Znakomicie czuje się w repertuarze zarówno klasycznym jak i romantycznym.
Orkiestrę poprowadzi znany nie tylko w Polsce Jerzy Maksymiuk. Pianista, kompozytor a przede wszystkim dyrygent światowej sławy koncertował niemal na całym świecie, wydał ponad 100 płyt i może poszczycić się wieloma nagrodami o odznaczeniami, i.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal „Gloria Artis”.
Niepowtarzalny charakter muzyki filmowej Wojciecha Kilara w połączeniu z geniuszem artystycznym młodego pianisty z pewnością zapewnią moc niezapomnianych doznań wszystkim słuchaczom. 
JERZY MAKSYMIUK
Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie. Studia muzyczne zwieńczyły trzy dyplomy: z pianistyki ( klasa Jerzego Lefelda), kompozycji (klasa Piotra Perkowskiego) i dyrygentury (klasa Bogusława Madeya). W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, którą wkrótce wielu krytyków uznało za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą na całym świecie  w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein i oczywiście w Polsce. Sukcesem był także  kontrakt z wytwórnią płytową EMI. W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR-u (dwukrotne tournée europejskie i w Stanach Zjednoczonych). Lata 1983-1991 to okres owocnego szefowania BBC Scottish Symphony Orchestra, wielu koncertów i tournée z tym zespołem(m.in. Koncerty Promenadowe w Londynie). Tytuł Conductor Laureate przyznany artyście jest wyrazem uznania dla   jego osiągnięć w BBC SSO. W roku 1990 Jerzy Maksymiuk rozpoczął współpracę z English National Opera, gdzie poprowadził premierowe przedstawienie "Don Giovanni" i " Zemsta nietoperza". Następne lata wypełniły koncerty w wielu prestiżowych salach, m.in. dyrygował koncertem otwierającym salę Filharmonii w Belfaście. Na swym koncie ma koncerty z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra. Zawsze koncertował także w kraju, często z wyróżnianą przez siebie Sinfonią Varsovią.
Nagrał  ok.100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt),  Hyperionu, Naxosa. Wiele uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami,m.in. Wiener Floeten Uhr za interpretacje Mozarta z POK (1982),  Gramophone Award za "Best Concerto of the Year" (1992) z nagraniem "The Confession of Isobel Gowdie" Jamesa Macmillana , w 1995 roku Hyperionu za koncerty fortepianowe Medtnera (solista Nikolai Demidenko).

Maksymiuk zawsze propagował muzykę współczesną. Jest jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wielokrotnie brał udział w "Warszawskiej Jesieni" (dwie nagrody "Orfeusza"), a w różnych krajach dokonał prawykonań ok. 200 współczesnych utworów. W uznaniu tych zasług Strathclyde University w Glasgow uhonorował go tytułem Doktor of  Letters . Drugi zaczytny tytuł Doktora Honoris Causa  przyznał mu w tym roku Uniwersytet w Białymstoku. Warto dodać, że Elgar Society uhonorowało go złotym medal za popularyzowanie muzyki Edwarda Elgara.

Maksymiuk to także kompozytor (muzyka symfoniczna, kompozycje kameralne, balet, pieśni, muzyka filmowa). Ostatnio napisane kompozycje to m.in. oratorium „Arbor vitae” (2003), cykl pieśni „Czerwony księżyc” (2004), „Szepty i krzyk marzeń”- utwór na wiolonczelę i orkiestrę kameralną(2005) ”, „A Song of The Blind Star”(2011) – na orkiestrę smyczkową, fortepian i dwa klarnety,  muzyka do niemego filmu „Mania” z Polą Negri – 85 minut (2011), „Lament serca”(2012) na orkiestrę, fortepian i głos żeński, „Dedykacja” na dużą orkiestrę   (2014), „Vers per archi” na orkiestrę smyczkową(2014), „Preludia na fortepian(2017).
Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowano go także Złotym Berłem i Złotym medalem „Gloria Artis”. Jest laureatem Nagrody im. Kamila Cypriana Norwida przyznanej  za całokształt dokonań. Szczyci się także SuperWiktorem i tytułem Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku.
 
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
 
 
Inne wydarzenia
Bilety na: Betlejem w Gdyni
Koncert
Betlejem w Gdyni
Gdynia - 14 Styczeń 2018 KUP BILET od 40 zł
Bilety na: KENSINGTON
Koncert
KENSINGTON
Wrocław - 15 Kwiecień 2018 KUP BILET od 79 zł
Bilety na: Operetka „Biesiada Wigilijna”
Koncert
Operetka „Biesiada Wigilijna”
Szamotuły - 13 Grudzień 2017 INFO
Bilety na: STABAT MATER
Koncert
STABAT MATER
Bydgoszcz - 13 Grudzień 2017 KUP BILET od 20 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.