Rossini | Lipiński | Fauré | Czajkowski

Wykonawcy: Konstanty Andrzej Kulka | skrzypcePolska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa Maciej Tomasiewicz | dyrygentProgram:Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Włoszka w Algierze Karol Lipiński – Rondo koncertowe C-dur op. 18Karol Lipiński – Wariacje na tematy z opery Kopciuszek Gioacchino Rossiniego op. 10***Gabriel Fauré – Pawana op. 50Piotr Czajkowski – Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48Karol Lipiński należał do najprzedniejszych luminarzy muzyki polskiego rom
Organizator

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Zamek Królewski w Warszawie, Sala Wielka Plac Zamkowy 4 00-277 Warszawa

Dane kontaktowe

Plac Defilad 1 lok.701
00-901 Warszawa

Sobota 29 lutego 2020 19:00
2020-02-29T19:00:00+0100
Rossini | Lipiński | Fauré | Czajkowski
Rossini | Lipiński | Fauré | Czajkowski Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
2020-02-29 , godz. 19:00 (Sobota) Warszawa Zamek Królewski w Warszawie, Sala Wielka

Opis wydarzenia:

Wykonawcy:
Konstanty Andrzej Kulka | skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Maciej Tomasiewicz | dyrygent

Program:
Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Włoszka w Algierze
Karol Lipiński – Rondo koncertowe C-dur op. 18
Karol Lipiński – Wariacje na tematy z opery Kopciuszek Gioacchino Rossiniego op. 10
***
Gabriel Fauré – Pawana op. 50
Piotr Czajkowski – Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48

Karol Lipiński należał do najprzedniejszych luminarzy muzyki polskiego romantyzmu i najznakomitszych wirtuozów swojej epoki – widziano w nim konkurenta Paganiniego, a nie brakowało też głosów stawiających wyżej walory gry Polaka i jego kompozytorski talent. Związany długo ze Lwowem, potem z Dreznem, koncertował też z wielkim powodzeniem na całym kontynencie. Historia nie obeszła się z nim jednak łaskawie, nawet w ojczyźnie jego dzieła grywa się wciąż zbyt rzadko (także dlatego, że tylko nieliczni skrzypkowie są w stanie sprostać ich trudnościom). Tym cenniejsza będzie możliwość wysłuchania jego dwóch kompozycji w wykonaniu prawdziwie legendarnego skrzypka, należącego do najznakomitszych w swym pokoleniu – Konstantego Andrzeja Kulki. Zaprezentuje utwory w typie szczególnie cenionym przez dziewiętnastowiecznych wirtuozów: koncertowe Rondo C- dur oraz operową parafrazę, tu ujętą wariacyjnie (i piętrzącą ogromne techniczne wzywania) – na motywach opery Kopciuszek Rossiniego. Twórczość tego arcymistrza opery w oryginale przywoła jego błyskotliwa i dowcipna uwertura do Włoszki w Algierze. Część drugą koncertu wypełni ekspresyjna i pogodna, klasycyzująca Serenada C-dur Piotra Czajkowskiego, dobywającą ze smyczkowego zespołu zaskakujące bogactwo barw i odcieni. Francuski neoromantyk Gabriel Fauré, którego subtelna wrażliwość harmoniczna i barwowa utorowała drogę generacji modernistów, jest dziś pamiętany dla kilku tylko dzieł, w tym niezwykle popularnego, wzruszającego Requiem oraz subtelnej, refleksyjnej, urzekającej eufonią Pawany. Pierwotnie fortepianowy, później zorkiestrowany utwór nawiązuje tytułem i charakterem do powolnego dworskiego tańca z epoki renesansu i wczesnego baroku; był jednym z pierwszych, które zapoczątkowały modę na historyzujące stylizacje w muzyce końca XIX oraz w XX wieku. Ciekawostką jest też, że istnieje jeszcze inny jego wariant z udziałem chóru.
Dyrygent wieczoru Maciej Tomasiewicz jest związany z Orkiestrą Kameralną Archetti, z którą współpracował jako skrzypek – a od 2014 roku jako jej dyrygent. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną jako dyrygent szkolnych orkiestr młodzieżowych, z którymi osiąga sukcesy podczas konkursów i festiwali. Jest dyrygentem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu, prowadzi też koncerty wielu renomowanych zespołów w Polsce i za granicą. Niedawno wygrał konkurs na stanowisko Asystenta Dyrygenta – Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej.

|oprac. Piotr Maculewicz|

Więcej na: www.sinfoniaiuventus.pl
Inne wydarzenia
Bilety na: Ostatkowy Koncert Orkiestry Dętej z Chludowa
Koncert
Ostatkowy Koncert Orkiestry Dętej z Ch...
Suchy Las - 25 lutego 2020 INFO
Bilety na: Heroes Orchestra - koncert II
Koncert
Heroes Orchestra - koncert II
Warszawa - 25 lutego 2020 INFO
Bilety na: GRZEGORZ TURNAU
Koncert
GRZEGORZ TURNAU
Poznań - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: ,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów
Koncert
,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów" - k...
Poznań - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: Koncert symfoniczny (dyr. Bassem Akiki)
Koncert
Koncert symfoniczny (dyr. Bassem Akiki)
Warszawa - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: ISKIERKA Symfonicznie
Koncert
ISKIERKA Symfonicznie
Katowice - 27 lutego 2020 INFO
Bilety na: MIŁOSNE PODBOJE
Koncert
MIŁOSNE PODBOJE
Jelenia Góra - 27 lutego 2020 kup bilet od 25 zł
Bilety na: Coldplay Night
Koncert
Coldplay Night
Poznań - 27 lutego 2020 kup bilet od 41 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.