Zamek Królewski w Warszawie

Data budowy: 1971–1984 r.
Pojemność
Sala Wielka: 350 osób
Sala Koncertowa: 200 osób
Sala Rady: 150 osób
Skarbiec Wielki: 350 osób
Sala Arkady Kubickiego: 1200 osób
 
 
 
Zamek Królewski w Warszawie wzniesiono w czasach założenia miasta Warszawy, na przełomie XIII i XIV wieku. Początkowo gmach pełnił funkcje obronne. Za projekt obiektu odpowiadało dwóch włoskich architektów, Matteo Castelli oraz Gaetano Chiaveri, jednak na skutek działań militarnych i przebudów, dzisiejszy zamek bardzo oddalił się od pierwowzoru.
 
W swojej historii był wielokrotnie zdobywany i dewastowany, kolejno przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. W końcu w 1944 roku budynek został doszczętnie zniszczony przez wycofujące się wojska niemieckiej Rzeszy.
Decyzję o rekonstrukcji zamku podjął pierwszy sekretarz Komitetu Centralnego PZPR Edward Gierek. Z kompleksu oryginalnych zabudowań zachowały się jedynie piwnice, Biblioteka Królewska, Arkady Kubickiego oraz dolna część Wieży Grodzkiej. Reszta zabudowań powstała w latach 1971-1984. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 
Dziś Zamek Królewski w Warszawie jest atrakcją turystyczną i miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.
 


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.